O tom, že technologický pokrok napreduje míľovými krokmi nemožno pochybovať, no nie všetky futuristické vízie sú pripravené na uvedenie do praxe.
Jedným z príkladov sú humanoidné ošetrovateľské roboty, ktoré mali byť odpoveďou na nedostatok zdravotníckeho personálu. Realita je však zložitejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Prečo sa zdravotné sestry v najbližších rokoch určite nemusia báť o prácu?
Technológia verzus ľudský dotyk
Zatiaľ čo roboty, ako milý japonský RoBear, dokáže zdvihnúť pacienta z postele a nemocničný robot TUG preváža ťažký náklad po chodbách, žiadne z týchto zariadení nedokáže nahradiť empatiu a ľudský prístup zdravotnej sestry. Pacienti potrebujú počas liečby nielen fyzickú starostlivosť, ale aj psychickú podporu a určitú mieru ľudského porozumenia. Pozície ako zdravotná sestra Nemecko sú stále veľmi potrebné, a to aj napriek tomu, že niektorých otravných činností by ich práve technológie mohli ušetriť.

Paradox zložitosti jednoduchých úkonov
Ak uvažujeme nad tým, že by roboty zvládli prácu zdravotných sestier, treba myslieť aj na takzvaný Moravcov paradox. Kým umelá inteligencia hravo zvláda šach či komplexné výpočty, ktoré sú pre človeka rozumovo náročné, základné motorické úkony ako chôdza či manipulácia s predmetmi jej stále robia prekvapivo veľké problémy a vyžadujú si veľké výpočtové zdroje. Keďže práca zdravotnej sestry je neraz aj o množstve administratívy, tak moderné technológie dokážu pomôcť najmä v tomto smere.
Napokon, už teraz sú práve technológie neoceniteľnou pomocou pri celom rade administratívnych záležitostí, a to či už ide o Umsatzsteuererklärung alebo rôzne viac či menej zložité formality.
Sociálna interakcia ako základ starostlivosti
Pokusy so svetoznámym robotom zvaným Pepper v belgických nemocniciach ukázali, že usmerňovanie pacientov a základná komunikácia nestačia. Zdravotná sestra totiž musí vedieť čítať aj rôzne neverbálne signály, poznať kultúru miestneho obyvateľstva a reagovať na nečakané situácie či poskytovať emocionálnu podporu.
Namiesto úplného nahradenia zdravotných sestier robotmi to vyzerá tak, že budúcnosť spočíva najmä vo vzájomnej spolupráci. Roboty môžu prevziať fyzicky náročné či repetitívne úlohy, zatiaľ čo sestry sa môžu viac venovať kvalitnej osobnej starostlivosti o pacientov. Hoci technológie nepochybne zmenia tvár zdravotníctva, role vyžadujúce empatiu, flexibilitu a komplexné motorické zručnosti aj najbližšie roky či desaťročia zostanú doménou ľudí.