Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovensko starne, nemocnice nestíhajú a zdravotných sestier je čoraz menej. Výdavky na zdravotnú starostlivosť pritom rastú a podľa ekonómov budú už o pár rokov výrazne vyššie, než si vieme predstaviť. Aj preto sa čoraz častejšie hovorí o technológiách, ktoré by zdravotníctvu mohli pomôcť. Niekedy aj z nečakaných smerov.

Zdravotníctvo už dnes bojuje s nedostatkom personálu a dostupnosťou starostlivosti. Odborníci pritom upozorňujú, že to najhoršie ešte len príde.

Silné ročníky ľudí, ktorí sú dnes v produktívnom veku, sa čoskoro dostanú do veku, keď výdavky na ich zdravotnú starostlivosť výrazne porastú.

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť si tak iba demografický vývoj vyžiada už v roku 2028 takmer 300 miliónov eur navyše – len na to, aby sme udržali súčasný štandard zdravotnej starostlivosti. Výdavky na poistencov nad 70 rokov sú totiž v porovnaní s dvadsiatnikmi štvornásobne vyššie.

Hoci sa zdravý vek dožitia na Slovensku mierne zvýšil, stále patríme medzi najslabšie krajiny v EÚ. Výsledkom bude ešte väčší nápor na systém, ktorý má už dnes problém držať krok.

Nie všetky riešenia vznikajú v nemocniciach

Napriek tomu sa niečo mení a nielen v inštitúciách. V posledných rokoch sa začína rozbiehať slovenská Health Tech scéna, ktorá prináša inovácie spoza nemocničných stien.

Jedným z príkladov je spoločnosť DNA ERA, ktorá pomocou genetických testov pomáha ľuďom upraviť životný štýl podľa ich genetických predispozícií.

„Slovenské zdravotníctvo čelí starnutiu populácie, nedostatku personálu aj rastúcim nákladom,“ pripomína Michaela Šišková, CEO spoločnosti DNA ERA. Práve preto podľa nej môžu digitálne technológie a personalizovaná medicína zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu.

Zatiaľ ide najmä o firmy, ktoré fungujú mimo verejného systému a cielia priamo na koncových používateľov. Trend však naznačuje, že v budúcnosti môže prísť aj k integrácii s nemocnicami a zdravotnými poisťovňami. „Ak technológie správne prepojíme, môžeme výrazne zlepšiť kvalitu aj efektivitu celej starostlivosti,“ dodáva Šišková.

Inovovať je jedna vec. Škálovanie je úplne iná disciplína

Aj keď Health Tech startupy prichádzajú s čoraz zaujímavejšími riešeniami, aj tie narážajú na svoje limity.

„Produkt zvyčajne postavia rýchlo a jednoducho, aby čo najskôr otestovali záujem trhu,“ vysvetľuje Igor Liška, spoluzakladateľ softvérovej firmy Panaxeo.

Podľa Lišku majú zakladatelia zdravotníckych startupov často skvelú znalosť problému aj cieľovej skupiny, takže presne vedia, ako postaviť svoje riešenie. Keď však príde na škálovanie, tak prichádza úplne iný druh výzvy.

„To je fáza, keď sa začínajú prejavovať limity architektúry, bezpečnosti alebo výkonnosti,“ hovorí Liška. V praxi to znamená, že riešenie, ktoré doteraz slúžilo jednej klinike alebo pár desiatkam pacientov, musí zrazu zvládnuť tisíce používateľov, nové integrácie či spracovanie oveľa väčšieho množstva dát.

Nejde pritom o špecifikum nášho regiónu. Panaxeo má s podobnými situáciami skúsenosti aj zo zahraničia. Spolupracujú s americkými firmami CancerIQ a SubjectWell, ktoré sa venujú diagnostike rakoviny a klinickým štúdiám.

„Obe nás oslovili v momente, keď potrebovali svoj softvér posilniť a pripraviť na ďalší rast. Ich riešenia boli funkčné, ale bez zásahu by nezvládli ďalší nápor,“ vysvetľuje Liška. Dodáva, že podobné firmy často potrebujú špecifickú technologickú expertízu, ktorú ich vlastné tímy prirodzene nemajú, pretože sú zamerané najmä na vývoj produktu.

Nie je to len o appkách. Je to o ekosystéme

Technológie samy osebe zdravotníctvo nespasia. Bez nich to všaktiež nepôjde. Ak majú zdravotnícke inovácie naozaj pomáhať vo veľkom, nestačí len dobrý nápad. Potrebujú okolo seba silný ekosystém – s expertmi, partnermi aj firmami, ktoré im pomôžu škálovať ich riešenia.

Ak má byť budúcnosť zdravotnej starostlivosti dostupnejšia a efektívnejšia, bude to najmä vďaka tomu, že sa podarí spojiť dve veci: odvahu inovátorov a know-how tých, ktorí im pomôžu ich nápady technicky pripraviť nielen na jednu nemocnicu či laboratórium, ale stovky či tisíce.

Budúcnosť zdravotníctva sa tak nebude tvoriť len v nemocniciach. Vznikne tam, kde sa prepoja vízie s technológiou a dobré nápady s možnosťou skutočne rásť.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.