Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Nostalgia verzus 21. storočie. Tak by sa jednou vetou dal charakterizovať jubilejný 20. ročník kultového železničiarskeho podujatia, ktoré pravidelne láka do hlavného mesta tisícky návštevníkov. RENDEZ 2018 otvorí brány tretí júnový víkend, 16. – 17. júna. V rušňovom depe Bratislava východ sa opäť bude na čo pozerať.

Maximálna rýchlosť 200 km/h, elektrodynamická brzda s možnosťou návratu elektrickej energie do trolejového vedenia, tlakotesné a klimatizované stanovište rušňovodiča. Tieto parametre patria jednej z najväčších pých vo vozňovom parku Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Počas RENDEZU 2018 si budete môcť najmodernejší rušeň Vectron prezrieť nielen zvonku, ale aj zvnútra.

Najmodernejší rušeň Vectron bude možné pozrieť si aj zvnútra

Okrem Vectrona predstaví ZSSK aj ďalší zo svojich najnovších „prírastkov“, motorovú jednotku 813, prezývanú Mravec. Dvojdielne jednotky, zabezpečujúce osobnú dopravu na viacerých regionálnych tratiach, sú vybavené čalúnenými sedadlami, klimatizáciou, bezbariérovými toaletami a wi-fi pripojením na internet. Interiér jedného z Mravcov sa premení na chill-out zónu, v ktorej vlakvedúca tentoraz nebude kontrolovať cestovné lístky, zato však návštevníkom rada poskytne potrebné informácie o cestovaní. Deti sa zasa môžu tešiť na malé darčeky.

V sobotu 16. júna si rozhodne nenechajte ujsť autogramiádu členov hudobnej skupiny S Hudbou Vesmírnou, ktorí budú fanúšikom k dispozícii od 10:15 do 11:00 na hlavnom pódiu. Až do poludňajších hodín ich potom bude možné stretnúť v areáli depa.

Závan starých čias návštevníkom RENDEZU 2018 priblíži výstava viac ako dvadsiatky historických hnacích železničných vozidiel, ktoré sú dodnes schopné prevádzky. České dráhy predstavia jedinečný motorový vozeň „Strieborný šíp“, ktorého dejiny siahajú do čias spred druhej svetovej vojny. Z priečinka „pre pamätníkov“ je aj parný rušeň „Marcelka“, ktorý predstaví český Klub priateľov koľajových vozidiel, či historická poschodová jednotka Českých dráh.

Motorová jednotka Mravec sa počas RENDEZU premení na oddychovú zónu

Zaujímavou atrakciou víkendového podujatia budú súbežné jazdy dvoch parných osobných vlakov na trati Bratislava-Petržalka – Bratislava-Nové Mesto. Do pozornosti dávame aj vyhliadkové jazdy parných a motorových vlakov v hlavnom meste a jeho okolí alebo sobotňajšiu simuláciu bojov z 2. svetovej vojny. Návštevníkom bude počas oboch dní k dispozícii aj kyvadlová doprava z Bratislavy hlavnej stanice do rušňového depa a späť, ktorú zabezpečia historické motorové vozne.

Organizátorom 20. ročníka tradičnej akcie sú Železnice Slovenskej republiky v spolupráci so ZSSK, Železničnou spoločnosťou Cargo Slovakia, Dopravným podnikom Bratislava a so slovenskými i zahraničnými železničnými klubmi. Viac informácií o programe, vrátane cestovných poriadkov s jazdami mimoriadnych historických vlakov nájdete na webe Železničného múzea.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.