Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Odniesť si darček v podobe 200 eur, alebo ušetriť na úrokoch pri prvých splátkach pôžičky? Slovákom by sa pozdávali oba spomínané benefity pri čerpaní spotrebiteľského úveru. Ako však ukázal výskum, ktorý pre Sberbank Slovensko pripravila prieskumná agentúra 2muse, spotrebitelia by predsa len uprednostnili hotovostný bonus. „Aj keď medzi oboma testovanými pôžičkami neboli v hodnotení výraznejšie rozdiely, pri ďalších kritériách získavala ‘Férová pôžička s darčekom 200 eur‘ mierny náskok,“ skonštatoval research director agentúry 2muse Michal Vyšinský. Prieskumu sa realizoval tento rok v júli na vzorke 410 respondentov. Ľudia mali možnosť hodnotiť dve ponuky s nasledujúcim znením:

  1. „Moja Férová pôžička teraz s 0% úrokom do konca roka.
    Ak si v septembri alebo októbri zoberiete spotrebný úver, do konca roka budete mať úrok 0 percent. To znamená, že ak zaplatíte štandardnú splátku, banka Vám úroky vždy za každý mesiac do konca roka vráti späť na účet.“
  2. „Zoberte si moju Férovú pôžičku ešte dnes a banka vám ako darček pošle 200 €.
    To znamená, že ak si zoberiete štandardnú pôžičku v banke v mesiacoch september alebo október, banka Vám zašle začiatkom decembra 200 € na účet, ktoré môže minúť na čokoľvek.
SberBankGraf1_nowat

Ktorú pôžičku by ľudia v prieskume uprednostnili?

„Rozhodli sme sa vypočuť prianie Slovákov. Už od 20.septembra dostanú k spotrebiteľskému úveru mojaFÉROVÁpôžička finančný bonus 200 eur. Myslím, že sme v tomto predstihli konkurenciu. Podobné bonusy spravidla vyplácajú banky až po dlhodobejšom splácaní úveru. U nás dostane klient 200 eur už nasledujúci mesiac po načerpaní pôžičky na účet,“ hovorí Štefan Barna, riaditeľ divízie Private individuals lending v Sberbank Slovensko. Finančný darček dostanú klienti, ktorí si požičajú minimálne 3500 eur so splatnosťou najmenej 60 mesiacov. Okrem toho za poskytnutie úveru nebudú musieť zaplatiť.

Zaujímavosťou je, že priemerná výška spotrebiteľských úverov sa za posledné tri roky zvýšila. Vyplýva to z údajov Sberbank Slovensko. Kým ešte v roku 2013 tvorili spotrebiteľské úvery do 3500 eur až 37 percent všetkých poskytnutých úverov, tento rok je to „iba“ 18 percent. Oproti roku 2013 podstatne narástol podiel úverov v hodnote 3 500 až 16 000 eur. Kým pred dvoma rokmi tvorili tieto úvery 58 percent poskytnutých spotrebiteľských pôžičiek, v tomto roku je to 68 percent.

 

SberBank_Graf2_nowat

Značky: