Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • V súčasnosti je 5G najrýchlejšie sa rozvíjajúcou technológiou na svete a väčšina dátovej prevádzky najväčších mobilných operátorov prebieha práve v tejto sieti.  
  • Kam sa bude 5G v budúcnosti uberať a aké novinky sa spájajú so sieťami novej generácie predstavila každoročná udalosť Mobile Broadband Forum (MBBF) usporiadaná spoločnosťou Huawei.

Technológie sa vyvíjajú závratným tempom a spolu s nimi tiež telekomunikačné siete. 5G siete už prekonali všetky predošlé generácie, či sa to týka rýchlosti zavádzania, adaptácie, ponuky spotrebiteľských služieb či priemyselných aplikácií. V prevádzke je po celom svete viac ako 260 sietí 5G, ktoré momentálne pokrývajú skoro polovicu svetovej populácie. Po uvedení 5G na trh stačili len 3 roky k tomu, aby sieť dosiahla jednu miliardu pripojení – zatiaľ čo pri 4G bolo na dosiahnutie rovnakého míľnika potrebných šesť rokov.

Mobilným komunikačným sieťam pomohlo 5G expandovať aj na vertikálny priemyselný trh, čo je jedným z najväčších rozdielov oproti 4G. V súčasnej dobe existuje na celom svete viac než 50 000 priemyselných 5G aplikácií a viac než 10 miliónov pripojených 5G zariadení v priemyselnom prostredí. „Nároky sa zvyšujú každým dňom,“ uviedol súčasný predseda predstavenstva spoločnosti Huawei Ken Chu. „A práve preto sa aj naše siete stále vyvíjajú. Naše odvetvie ako celok sa musí pripraviť na budúcnosť a maximalizovať hodnotu investícií do 5G – práve preto tak intenzívne pracujeme na 5G-Advanced.“

O súčasnom stave vývoja 5G a budúcich prognózach debatoval Ken Chu s generálnym riaditeľom GSMA Matsom Granrydom. Ten zdôraznil, že 5G je hnacou silou digitálnej transformácie naprieč odvetviami a nesie so sebou obrovské príležitosti. „Do roku 2023 prinesú 5G technológie globálnej ekonomike 1 bilión dolárov a ich prínosy sa rozšíria do všetkých odvetví,“ uviedol Granryd. Chu v tejto súvislosti poukázal na to, že spoločnosť v posledných štyroch rokoch identifikovala kľúčové scenáre pre priemyselné aplikácie na maximalizáciu hodnoty 5G. Týmito scenármi je napríklad ovládanie objektov na diaľku, prenos videa, strojové videnie a určovanie polohy. „Identifikovali sme tiež odvetvie, ako je ťažobný priemysel, prístavná logistika a výroba, kde môžeme rozšíriť možnosti 5G,“ dodal Chu.

Cesta k maximálnemu využitiu potenciálu 5G

Hoci sa 5G technológie stali už novým hnacím motorom rastu mobilných operátorov na spotrebiteľskom trhu, Chu v rozhovore o budúcnosti spomenul kľúčové iniciatívy zamerané na spotrebiteľov, ktoré môžu operátorov doviesť k trvalému obchodnému úspechu. Medzi ne patrí rozširovanie sieťového pokrytia, zdokonaľovanie užívateľských skúseností a skúmanie flexibilnejších cenových modelov.

Pre oblasť B2B sa Chu prikláňa k názoru, aby odvetvie stavilo na osvedčené aplikácie 5G na podporu rozsiahlejšieho nasadenia sietí novej generácie v rôznych odvetviach. Mobilní operátori tak budú môcť lepšie využiť nové príležitosti v rámci digitalizácie priemyslu posilnením svojich schopností v oblasti cloudu, vývoja priemyselných aplikácií a komplexnej systémovej integrácie. „V tejto oblasti nás čaká ešte množstvo práce,“ uviedol Chu. „Musíme zdokonaliť naše schopnosti, rozvíjať technológie, vytvárať lepšie užívateľské skúsenosti, expandovať v odvetví a maximalizovať hodnotu našich investícií do 5G.“

S tým by mohla pomôcť iniciatíva Open Gateway, ktorú GSMA navrhla pre podporu inovácií naprieč odvetviami. Ide o systém spoločných rozhraní pre programovanie aplikácií, ktorý má priniesť univerzálny prístup k sieťovým možnostiam operátorov a zároveň umožniť vývojárom a poskytovateľom cloudových služieb vylepšovať a vytvárať nové digitálne služby. „V súčasnej dobe máme zaregistrovaných približne 240 mobilných operátorov, čo predstavuje viac ako 62 % svetových mobilných účastníkov,“ uviedol Granryd. „Musíme aktivovať ekosystém,“ vyhlásil Chu a zdôraznil zameranie najmä na vývojárov aplikácií. „Open Gateway je skvelý spôsob, ako pomôcť vývojárom plne využívať siete, a vytvárať tak väčšie možnosti rozvoja 5G na trhu digitalizácie pre spotrebiteľov aj priemysel.“

5.5G: Sen sa mení na realitu

Spoločnosť Huawei na tohtoročnom MBBF predstavila najnovšie aj kompletný rad riešení 5.5G, ktoré majú mimoriadne vysokú energetickú účinnosť a desaťnásobné zlepšenie v oblasti využitia spektra, energetickej efektivity a optimalizácie prevádzky a údržby. Zatiaľ, čo 5G otvorilo svet internetu vecí vo všetkých scenároch, našlo si cestu do výrobného odvetvia a urýchlilo služby V2X (vehicle to everything), ktoré podporujú inteligentnú dopravu, o slovo sa začína hlásiť 5.5G. Táto pokročilá technológia chce modernizovať všetky pripojenia – ľudí, domácností, veci, vozidlá i priemyselné odvetvia.

Kompletný rad riešení 5.5G od spoločnosti Huawei môže operátorom pomôcť efektívne budovať siete 5.5G. Tie tak ponúknu vyššie prenosové rýchlosti, využitie viacerých pásiem, multi-anténnu technológiu a ekologickejšiu prevádzku. Medzi tieto riešenia patrí aj novinka LampSite X, ktorá úplne modernizuje digitalizáciu vo vnútorných priestoroch. „Riešenie sa vyznačuje najštíhlejším dizajnom, najjednoduchším nasadením a najnižšou spotrebou energie,“ uviedol Jang Čchao-pin, člen predstavenstva a prezident divízie ICT produktov a riešení spoločnosti Huawei. Anténa LampSite X dosahuje prenosovú rýchlosť 10 Gb/s a ponúka celý rad rôznych možností, čím spĺňa požiadavky spotrebiteľov na prémiovejšie zážitky v interiéroch a realizuje výkonnejšiu digitálnu produktivitu v rôznych odvetviach.

Značky: