Napriek tomu, že Kongres obmedzil NSA zhromažďovať rozsiahle údaje o volaniach americkej verejnosti už v roku 2015, stále sledujú ich hovory.

Nová správa totiž ukázala, že NSA stále zbierala údaje o 151 miliónoch domácich hovoroch v roku 2016. NSA mala povolenie len o zbere metadát 42 podozrivých subjektov z terorizmu.

Odhalenie nastalo vo výročnej správe NSA. Pôvodný zákon z roku 2015 totiž obmedzil hromadné sledovanie Američanov a mal jasne definovať záznamy len o jednotlivcoch aj to podozrivých z napojenia na terorizmus.

Kritici Zákona o slobode tvrdili, že nie je dostatočne silný na to, aby zabránil NSA v ďalšom sledovaní. Zákon stále povoľuje operátorom zbieranie metadát hovorov. K nim môže NSA pristupovať na základe Zákona o dohľade nad zahraničným spravodajstvom, Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA). Platnosť tohto zákona má skončiť na konci roka 2017 a Kongres sa musí rozhodnúť, či je jeho platnosť predĺži alebo nie.

Zdroj: NSA na Wikimedia Commons

Odporcovia hovoria, že Článok 702 umožňuje aj naďalej NSA špehovať internet a telefonovanie. Len na základe súdneho oprávnenia by NSA mohla špehovať používateľov na internete. Avšak tu odporcovia hovoria, že vďaka spomínanému článku 702 sa NSA stále môže legálne vyhnúť potrebe súdneho povolenia a robiť si veci vo vlastnej réžii. Teda vždy si ich postup na základe FISA obhájiť.

Zdroj: Android Authority

Značky:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.