Atos, medzinárodný líder v oblasti digitálnej transformácie, sa aktívne podieľa na projekte Automatizované hraničné kontroly v Európe (ABC4EU).
Projekt spolufinancovaný Európskou úniou, má za cieľ zlepšiť pružnosť hraničnej kontroly tým, že uľahčí pracovný tok bez ohrozenia bezpečnosti a harmonizuje procesy hraničnej kontroly v celej Európe.
Atos ako partner konzorcia poskytuje tieto dva kľúčové subsystémy:
- Národný facilitačný program (NFP) s registračnou stanicou, ktorá umožňuje overenie osobných dokladov cestujúcich a zachytávanie ich biometrických údajov. Softvér vyvinutý spoločnosťou Atos kontroluje všetko, čo je potrebné pre tieto procesy, a zaznamenáva kroky, ktoré vykonajú pracovníci pasovej a colnej kontroly.
- Mobilný systém určený na kontrolu smart hraníc. Spoločnosť Atos vyvinula na platforme Android softvér, ktorý spravuje čítanie cestovných dokladov, zachytenie stopy a overenie údajov v rámci rôznych policajných a hraničných systémov na národnej a európskej úrovni.
Tieto kľúčové subsystémy už boli testované na dvoch úspešných pilotných testoch na letisku Adolfo Suarez Madrid-Barajas av námornom prístave Algeciras (južne od Španielska), kde Atos nasadil systém NFP a niekoľko terminálov mobilného systému. Atos tiež vycvičil hraničných agentov a dohliadal na ich prácu.
Do roku 2020 bude funkčný systém vstupu a výstupu (EES), ktorý nahradí súčasný manuálny systém kontroly pasov a bude vyžadovať registráciu cestujúcich, aby mohli vstúpiť do Schengenského priestoru. Systém zaznamená tranzity do centrálnej európskej databázy a umožní kontrolu vstupov a výstupov. Okrem toho každý členský štát bude môcť riadiť svoj vlastný systém registrácie častých návštev (Frequent Flyer Registration System – FFRS), ktorý uľahčí dopravný tok.
Nový systém prispeje k efektívnemu riadeniu povolených krátkodobých pobytov, ďalšej automatizácii hraničných kontrol, lepšiemu zisťovaniu kradnutých dokumentov a identít a bude zahŕňať prípadné zamietnutia vstupu. Tým sa uľahčí prekročenie hraníc bezproblémových cestujúcich, a na druhej strane zefektívni odhaľovanie osôb, ktoré sa neoprávnene zdržiavajú, a identifikácia osôb bez dokladov v schengenskom priestore.
Projekt ABC4EU je súčasťou siedmeho rámcového programu pre výskum, technologický rozvoj a inovácie Európskej únie, ktorý sa začal v roku 2014 a má byť ukončený v budúcom roku. Jeho hlavným cieľom je štandardizovať automatizované systémy hraničnej kontroly (ABC) a integrovať tieto systémy s novým systémom IOS (Input and Output System) a NFP (Národné facilitačné programy), ako sa navrhuje v sérii Inteligentné hranice Európskej únie.