Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Na sociálnej sieti sa šíri status: ,,Gepard dokáže v jednej pozícii nepohnuto zotrvať osem hodín.“ Vedľa snímky geparda je fotografia človeka za počítačom: ,,Som gepard!“ Gepard však netrpí hemoroidmi.

Hemoroidy sú totiž výlučne ľudské ochorenie. Ide o uzlovité rozšírenie žíl, ktoré slúžia ako pomocný mechanizmus na udržanie stolice a pri vyprázdňovaní. Zvýšený tlak na žily konečníka a ako dominantná príčina vrodená porucha spojivového tkaniva spôsobujú, že vzniknú akési kŕčové žily konečníka, ktoré svrbia, pália, bolia, krvácajú a v tých horších štádiách opuchnú, zapália sa, hnisajú a hrozí až vznik vredov a abscesov (ohraničený hnisavý zápal).

Ročne presedíme nie stovky, priam tisícky hodín pri práci, ale aj pri relaxe. Tento zlozvyk moderného sveta má neblahý vplyv aj na náš konečník. Dlhodobé sedenie totiž okrem iného zhoršuje aj hemoroidy, diagnózu ľudovo nazývanú ,,zlatá žila“. Aj vy ste tvor sediaci? Tu sú rady, ako možno zhoršeniu hemoroidov predísť:

  1. Veľmi dôležitá je mäkká stolica a pravidelné vyprázdňovanie.
  2. a) To sa dá zabezpečiť dostatočným prísunom vlákniny (okrem dostatku ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov sa odporúča konzumovať tzv. psyllium, skorocel indický alebo celé či mleté ľanové semienka).
  3. b) Treba prijímať dostatok tekutín, vypiť liter už dopoludnia! Aj samotné psyllium treba zapiť dostatočným množstvom vody.
  4. c) Ak ho nemáte, treba si vypestovať tzv. defekačný reflex. Deň treba začať pohárom vlažnej, pri zápche až teplej vody. Niekomu pomôže ranná káva, po ktorej ide na toaletu, treba si však uvedomiť, že zápcha vzniká aj pri závislosti od kofeínu. Ak následne rannú kávu vynecháme, pravidelný rytmus vyprázdňovania sa naruší. Mnohí ľudia si myslia, že ak nejdú „na veľkú“ každý deň, trpia zápchou. To je však mýtus. O zápchu ide pri menej ako troch stoliciach týždenne. Dôležité je, aby bolo vyprázdňovanie pravidelné a bezbolestné.
  5. Na záchode neseďte dlho a netlačte silno.
  6. a) Nevysedávajte na záchode dlho. Dlhé sedenie na toalete hemoroidom tiež neprospieva. Keď človek na toalete číta, podvedome neustále tlačí a zvýšeným brušným tlakom dochádza k rozširovaniu ciev v malej panve. Päť minút a dosť.
  7. b) Nezdržiavajte stolicu. Choďte na záchod podľa možnosti vtedy, ,,keď vám treba“, práca počká. Ak defekačný reflex potlačíte, vyprázdňovanie bude ťažšie, môže byť bolestivé a s rizikom poškodenia ciev konečníka a následného krvácania.
  8. Dbajte na dôkladnú očistu.
  9. a) Po každej stolici je nevyhnutné dôkladne a jemne očistiť okolie konečníka. Ak nemáte nablízku bidet, pomôcť môžu aj vlhké obrúsky bez dráždivých chemických látok a parfumov, resp. vlhký toaletný papier. Ideálna je záchodová sprcha, akú poznáme z ázijských či arabských krajín.
  10. b) Dbajte aj na mäkký toaletný papier.
  11. Menej soľte a jedzte nedráždivé potraviny.
  12. a) Nadbytok soli zadržiava v organizme vodu, čo zapríčiňuje preplnenie ciev v celom tele vrátane konečníka.
  13. b) Konzumácia kávy, čaju, ostrého korenia, koly, kyslých potravín síce bezprostredne nezhorší hemoroidy, ale môže posilniť nepríjemné svrbenie.
  14. Počas práce pri počítači si robte prestávky, keď sa postavíte a prejdete.
  15. a) Zaobstarajte si napríklad fit náramok, ktorý vám bude po hodine sedenia vibrovaním signalizovať, že sa máte prejsť. Kolegom nevolajte, choďte za nimi osobne. Používajte schody. Počas telefonovania sa postavte.
  16. b) Zaobstarajte si špeciálny vankúš– pri zhoršení hemoroidov môžete sedieť na špeciálnom vankúši s otvorom uprostred. Pomôže aj detské nafukovacie koleso na plávanie.
  17. Zaobstarajte si masť a čapíky Avenoc.
  18. a) Masti a čapíky používajte po hygiene konečníka, masťou jemne vymasírujte okolie konečníka, prípadne si ju vytlačte na gumový prst a vmasírujte do hĺbky 1-2 cm krúživými pohybmi po obvode ritného otvoru. Čapíky zavádzajte jemne a pomaly, rozpustiť by sa mali priamo v konečníkovom otvore – tam majú na hemoroidy najväčší efekt (po zavedení je vhodné do rozpustenia ostať ležať na bruchu alebo na boku).
  19. b) ,,Avenoc masť a čapíky neobsahujú kortikoidy ani parabény, čiže pri používaní nedráždia sliznicu,“ podotýka MUDr. Allen Dimov odborník na hemoroidy zo Súkromného chirurgického centra v Bratislave. Avenoc stabilizuje cievnu stenu a obsahuje vodu odpudzujúce zložky, ktoré ochraňujú sliznicu konečníka. Nanášajte na osušený konečník.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.