Na našich cestách za inteligentnými domami sme tento raz zavítali do Rakúska. V Kitsee žije silná komunita Slovákov a okrem bytoviek je tu aj blok rodinných domov. Býva v ňom Borislav Benedek, ktorý je zároveň aj jeho architektom. Navrhol si teda vlastný dom a stále si ho upravuje. Ide o nízkoenergetický dom s využitím prírodnej energie a tepelných izolácií Isover.
Je to dom, ktorý sa nachádza v oblasti veterných vrtúľ, ktoré z Rakúska asi všetci poznáme. Tie vrtule tu však nie sú náhodne, je to totiž oblasť, kde väčšinu roka fúka pomerne silný vietor.
Skonštruovať potom dom, v ktorom silu vetra až tak necítiť a v podstate ju využiť vo svoj prospech, to chce naozajstný kumšt. Architektovi Borislavovi Benedekovi sa to podarilo, jeho dom má otvorenú terasu, ktorá je veľmi dobre chránená voči vetru a dá sa na nej pohodlne oddychovať. Podlaha terasy je vytvorená z odolného afrického dreva a výhľad z nej je výnimočný. Pokiaľ to naozaj nechcete, veterné vrtule z nej nevidíte a to ani zo žiadneho okna z domu.
Súčasťou domu je aj menšie átrium, ktoré sa nachádza medzi obývačkou a detskou izbou. Napriek tomu, že átrium smeruje na juh, k prístupovej ceste, zvonka do neho nie je vidieť. Vo vnútri domu takmer nenájdete dvere, všetko je vzájomné prepojené. V dome aktuálne žijú tri osoby a spojený priestor posilňuje ich vzájomný život.
Svetlá sú riadené inteligentne, z centrálnej časti si volíte konkrétnu miestnosť na osvetlenie a tiež typ osvetľovacej scény. Nad jedálenským stolom je lampa, ktorej poloha sa dá v širokom meradle meniť. V dome je ticho a v podstate necítite ani vplyv vetra, ani to, že na druhej strane ulice sú už bytovky. Do ulice totiž vedú okná len pre niektoré miestnosti, ako je práčovňa a je tu prístup do garáže.
Stavba má veľké presklenie, kvôli silnému vetru sa tu však nedajú použiť klasické žalúzie. To je v tomto prípade minimalizované na sieťky a nahradené ekologickým chladením zo stropu. Na chladenie sa využíva systém zem-voda.
Z hlbinných vrtov sa čerpá voda s teplotou okolo 8 °C a tá sa potom používa na stropné chladenie. Toto sa dá využiť aj na vykurovanie, aj keď je tu k dispozícii aj stenové a podlahové vykurovanie. Súčasťou domu je však aj krb (v tejto časti Rakúska je jeho inštalácia v dome povinná).
Ide pritom o nízkoenergetický typ domu. Dom má kvalitné okna s trojskalmi a kvalitnými rámami. Na izoláciu sa použili tepelné izolácie Isover.
O týchto tepelných izoláciách nám povedal viac špecialista z tejto firmy, Ing. Vladimír Balent. Podľa jeho slov je sokel, spodná stavba zateplená extrudovaným polystyrénom Styrodur o hrúbke 15 cm, podlaha je izolovaná 17 cm sivým polystyrénom. Fasádu, teda nosné murivo tvorí tehla s hrúbkou 25 cm a biely fasádny polystyrén s hrúbkou 20 cm. Strecha je zaizolovaná sivým polystyrénom s hrúbkou 30 cm. Merná potreba tepla na vykurovanie tohto domu je tak 34 kW, a teda ide o nízkoenergetický dom.
Pred domom je veľká zelená záhrada, ktorá je spojená s vedľajším pozemkom, ktorého majiteľ je brat architekta. Aj bratov dom navrhol Borislav Benedek. Ten je však na rozdiel od jeho domu dvojpodlažný. Bratia však môžu využívať aj tretí pozemok, o ktorý sa starajú. Dom má zabezpečovací systém a vo vnútri je veľmi príjemná atmosféra.