Upozornenie – tento článok je o prostriedku na užívanie tabaku. Ak nefajčíte, nie je určený pre vás a nejaký IQOS vás nemá čo zaujímať. Ak teda nefajčíte, ani nezačínajte a tento článok môžete pokojne vynechať.
OK, teda fajčíte, no nemali by ste. Naša reportáž je však pre vás, lebo budeme hovoriť o tabakovom prostriedku, ktorý má byť menej rizikovou alternatívou voči klasickému fajčeniu. Áno. je jasné, že sa ozvú hlasy, že to nie je menej rizikovejšia alternatíva, lebo veď oni vedia niečo iné.
Nuž dobre, aby teda bolo možné objektívne posúdiť, nakoľko je IQOS menej škodlivejší, zašli sme do švajčiarskeho mesta Neuschatel, kde je vývojové stredisko nazývané Cube a tiež obrovská fabrika, ktoré vyrába HEET. Sú to známe náplne pre IQOS.
Aj na tomto mieste hovoríme, ak teda fajčíte, najlepšie pre vás je prestať fajčiť úplne. IQOS určite nelieči, je to prostriedok spojený s rizikom. Po návšteve vývojového strediska spoločnosti Philip Morris International (PMI) však môžeme na základne toho, čo sme videli a zažili pokojne konštatovať – všetko svedčí o tom, že IQOS je menej rizikovejšie ako klasické fajčenie.
Celkovo vo vede a výskume zamestnáva PMI až 430 vedcov a expertov a to z 30 vedných disciplín. Hovorili sme s ľuďmi, ktorí za zaoberajú potravinami, fyzikou, chémiou či fyziológiou a tiež zdravou výživou. Sú tu elektrotechnici, programátori aj špecialistu na kov.
Celý proces s takýmto elektronickými alternatívami pre PMI začal už dávno a dnes môžeme hovoriť o dvoch typoch náhrad – tie, ktoré predstavujú tabakové prostriedky a vaporizéry, ktoré obsahujú nikotín. IQOS patrí medzi tabakové prostriedky a základným rozdielom voči klasickému fajčeniu cigariet je to, že tabak sa tu zahrieva na teplotu okolo 300 °C, ale nehorí ako pri cigaretách. Nevzniká teda klasický dym – sú to tzv. bezdymové prostriedky. Je to platforma 1, okrem toho má PMI aj platformu 2 tzv. TEEPS, ktorá sa ale na Slovensku nepredáva.
IQOS dnes existuje vo verzii 3.0 a to ako klasický produkt a jeho variant je MULTI. Verzia 3.0 má moderné prvky ako je USB-C nabíjanie, lepší a stabilnejší ohrev, kratší čas do prvého ťahu, ľahšie použitie a veľmi atraktívne balenie. Nám osobne pripomína IQOS produkty Apple a to balením, ale aj formou predaja. Verzia MULTI umožňuje za sebou používať niekoľko náplní bez nutnosti dobíjania.
Na žiadosť používateľov existuje teraz 576 možností ako prispôsobiť svoj IQOS vlastným potrebám. Základom sú štyri farby a k tomu ďalšie rôznofarebné doplnky, kožené obaly a pod.
Momentálne sa IQOS predáva v 47 krajinách po celom svete, veľkým víťazstvom pre PMI je veľká pravdepodobnosť prieniku na bonitný trh v USA. Náplne HEETS a zariadenia IQOS sa predávajú aj v bezcolnej zóne na letiskách po celom svete.
Používanie aj vo vyhradených priestoroch
V predajniach IQOS je obyčajne možné tieto tabakové prostriedky aj používať. Videli sme možnosť ich výhradného povolenia vo vyhradených priestoroch na letiskách aj v hoteloch. Mali sme aj hotelovú izbu, kde používanie tohto prostriedku bolo povolené. Je to ale tabakový prostriedok a obyčajne sa v krajinách Európskej únie ich používanie vo vnútorných priestoroch nepovoľuje. Výhodou je, že používateľ IQOS ani priestor, kde HEETS používal nezapácha ako pri klasickom fajčení. Používanie IQOS je tak často na vašom zvážení, ak ste osamote ….
Aktuálne na IQOS prešlo okolo 7,3 milióna bývalých fajčiarov, tých ale ostáva asi miliarda na celom svete. Dlhodobým cieľom PMI je úplne prestať vyrábať klasické cigarety (PMI vyrába napr. značku Marlboro), teraz to ale nie je možné. Pokiaľ ostatné firmy vyrábajú cigarety, nemalo by to pre PMI zmysel.
HEETS: tabaková náplň, chladiaca komora, vlákna, filter a obal
Základom HEETS je tabak, preto sa fajčiarom pomerne ľahko prechádza na tento prostriedok. Veď cítia to, čo ich telo potrebuje, ale trochu v zmenenej forme. Základom HEETS sú tabakové listy, najčastejšie ich PMI kupuje z plantáží v Brazílii.
Tieto listy prichádzajú v sušenej forme zložené na seba a vytvárajú niečo tabakový kváder. Následne sa začne s ich krájaním a mletím. Je to niekoľko-stupňový proces, vo výsledku vzniká jemnučný tabakový prášok.
Voňali sme ho, je to príjemná prírodná vôňa, ľahko sa čiastočky tabaku dostanú do nosa. Samozrejme, tu je k dispozícii pre viacero odrôd tabaku.
Potom sa z tohto prášku vytvára tzv. kotúč. Asi tak by sa dala nazvať výrobný medzikus, ktorý si závod v Neuschateli pre priemyselné účely necháva vyrábať u tretej strany. Ide o závod v talianskej Bologni. Pre výskumné účely sa takýto kotúč vyrába aj v Neuschateli, ale má podstatne menšiu šírku. Táto hmota vznikne zmiešaním prášku s glycerínom a pridaním ďalších zložiek a finálnej arómy.
Výroba tabakových kotúčov v závode v Bologni
Výsledná fólia sa natáča na kotúč a v tejto podobe ďalej spracováva. Nareže sa na presné prúžky a z nich sa zlisovaním vytvorí štruktúra, ktorú vidíte pri pohľade na HEETS z čelnej strany. Celý tento proces sa dlho vyvíjal tak, aby zohrievací hrot mohol ľahko preniknúť do tabakovej náplne sa teplo sa šírilo homogénne.
Ešte pripomeňme, že predchádzajúce generácie tabakových prostriedkov využívali zohrievanie tabakovej zmesi z vonkajšej strany. Bola to však slepá ulička, navyše tieto zariadenie boli príliš robustné.