Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

„Mama, tato, ja sa nudííím!,“ zahlási neraz najmladší člen rodiny a  hľadí na rodiča s očakávaním, že niečo vymyslí. Na pomoc rodičom, ktorí hľadajú zábavu pre svoje deti,  prichádzajú okrem klasických hračiek aj nové technológie. Tu sú tri nápady, ako zaujať ratolesti, ktoré zaujímajú autá.

Tradičné Lego

História stavebnice Lego tak, ako ju poznáme dnes, má už takmer 60 rokov. I keď mnoho hračiek sa za ten čas zmenilo na nepoznanie, stavebnica značky, ktorá svoj názov poskladala z dánskych slov „leg godt”, čiže ,,dobre sa zabav”,  robí deťom radosť dodnes.  Malé plastové súčasti stavebnice poskytujú obrovské možnosti a keď ich máme poruke, jedinou hranicou je naša fantázia.  Z Lega vznikajú dokonca aj automobily skutočnej veľkosti.  Svojej ,,Lego verzie” sa už dočkali Bugatti Chiron, Volvo XC90 alebo Toyota Camry.

Fanúšikov motorizácie a rodičov väčších detí možno zaujmú sady Technic. Tie umožňujú poskladať komplikované a verné modely reálnych áut. A ak ešte nemáme sadu poskladanú a hľadáme inšpiráciu,  môžeme nazrieť na stránku  Lego Ideas. Webová stránka združuje fanúšikov Lega z celého sveta. Nájdeme tu autorské konštrukcie, ktoré zostrojili milovníci Lega zo všetkých kútov sveta a objavíme poklady ako napríklad  BMW M1 či legendárnu Toyotu AE86 Sprinter Trueno  Initial D.  Najpodarenejšie modely možno podporiť kliknutím na ich stránke a tie s najväčším množstvom obdivovateľov majú šancu stať sa oficiálnou Lego sadou dánskeho výrobcu.

Diaľkovo ovládaný model

Milovníci dynamickejších hier určite nájdu záľubu v modeloch autíčok s diaľkovým ovládaním. V obchodoch nájdeme modely, ktoré sú vernými kópiami skutočných áut – bežných cestných automobilov, nákladných či terénnych áut, rely a dokonca aj áut na drift.  Známym výrobcom diaľkovo riadených autíčok je japonská firma Tamiya. Medzi miniaturizovanými vozidlami je mnoho modelov, ktoré majú za vzor automobily z krajiny kvitnúcich čerešní – napríklad Nissan Skyline GT-R, Honda NSX, Toyota Yaris WRC, dokonca aj najnovšia Toyota GR Supra.

Možnosti výberu sú, samozrejme, rozmanitejšie. Doma môžeme jazdiť aj s pretekárskymi automobilmi Ford GT40, klasickým jaguárom E-Type alebo mohutnou Scaniou s návesom.  Zložitejší model vozidla poskytne zábavu nielen z jazdenia, ale aj zo samotného skladania. V modernejších modeloch diaľkovo ovládaných áut možno nahradiť aj také prvky ako sú spínače alebo pružiny tlmičov a ovplyvniť tak geometriu odpruženia.  Je to skvelý spôsob, ako sa spolu s deťmi naučiť základom konštrukcie a fungovania áut.

Preteky vo virtuálnom svete

Existuje tiež možnosť, ako preniesť auto do svojho bytu, nasadnúť doň a vybrať sa na slávny pretekársky okruh  Nürburgring alebo na trať Rally Australia. Samozrejme, virtuálne! Umožní to herná konzola alebo počítač a príslušná hra.  A je z čoho vyberať. Pre fanúšikov rely sú určené hry ako  Dirt 4, náročnejšia Dirt Rally 2.0 alebo WRC 8. Tá posledná umožní pretekať s aktuálnymi pretekárskymi autami priamo z majstrovstiev sveta – Toyotou Yaris WRC alebo Hyundai i20 WRC. Milovníci automobilových pretekov by si mohli vyskúšať hry a simulácie ako Assetto Corsa, Forza Motorsport 7 či Gran Turismo Sport.

Všetky tieto hry si môžeme zahrať s pomocou klávesnice alebo počítačovej myši, ale realistickejšou možnosťou pre preteky je volant.  Takto sa hra premení na tréning jazdy autom.  Keď už bude mať vaše dieťa dostatočnú prax,  môže si vyskúšať súperenie s inými používateľmi na internete. V medzinárodnom pohári GR Supra GT Cup, ktorý organizuje Toyota v Gran Turismo Sport, je minimálna veková hranica šesť rokov. Dieťa v tomto veku sa už smie zúčastňovať kvalifikačných kôl. A možno práve takto – bez vychádzania z domu a veľkých výdavkov – vaše dieťa odštartuje  kariéru  v motoristickom športe…

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.