Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Intenzívny program pre mladých Slovákov a Čechov, Samsung Tvoja šanca #futureskills, už po štvrtýkrát privítal svojich účastníkov. Štyri dievčatá a šesť chlapcov vo veku 17 až 21 rokov v ňom čaká osem mesiacov individuálneho kariérneho rozvoja – tréning zručností budúcnosti, práce s digitálnymi technológiami, profesijné poradenstvo, spolupráca s ľuďmi z firiem aj realizácia vlastného projektu.

Možnosti digitálnych technológií si študenti vyskúšali hneď pri úvodnom stretnutí, ktoré prebehlo na interaktívnej platforme Gather Town na konci apríla. To bolo niečo iné ako tradičné zoznámenie sa tvárou v tvár v konferenčnej miestnosti! Všetci zúčastnení na seba vzali role avatarov a ako vo videohre sa pohybovali po virtuálnej prednáškovej sále s pódiom, záhradným parkom s fontánou, sadli si do spoločenskej miestnosti alebo sa zastavili na kávu v kuchynke.

 „Spoznať sa osobne je samozrejme lepšie, ale keď nie je iná možnosť, virtuálne prostredie ponúka veľa inovácií a príležitostí, ako spolu komunikovať interaktívne, nielen cez videohovor. Vedieť sa prispôsobiť sťaženým podmienkam, byť flexibilný, nebáť sa skúšať nové veci a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny – to sú vlastnosti, ktoré mladých ľudí posúvajú vpred a tí ich uplatnia v akomkoľvek odbore i osobnom živote. Našich 10 účastníkov sme vyberali z 56 prihlášok skvelých študentov, ktorí sa už dostali do užšieho výberu a ich motivácia k sebavzdelávaniu je ohromná. Cieľom programu je im pomôcť, aby lepšie spoznali svoje schopnosti, objavili svoje záujmy a silné stránky, získali osobné aj pracovné sebavedomie a ujasnili si svoje plány,“ uviedla Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažérka spoločnosti Samsung.

Program Tvoja šanca #futureskills sa zameriava predovšetkým na zručnosti 21. storočia, ako napríklad projektové riadenie, leadership, digitálne nástroje alebo kritické myslenie a až do konca roka je nabitý vzdelávacími aktivitami. Hneď po úvodnom stretnutí všetkých účastníkov nasledoval prvý kariérny online workshop s koučkou Petrou Drahoňovskou. Okrem iného sa venoval premenám na súčasnom trhu práce a konkrétnym tipom, ako „sa vedieť predať“ vďaka dobre vystavanej osobnej značke. „Väčšinu mladých ľudí trápi neistota z budúcnosti. Tlak na správny výber odboru, ktorému sa venovať. Boja sa, že ich práca nebude baviť a že nebudú šťastní. Individuálne kariérne ​​poradenstvo v programe je pre mladých ľudí veľmi prínosné, objasnia si priority a akým smerom sa vydať. Ďalším krokom sú praktické skúsenosti – absolvovať návštevu alebo stáž vo firme, nadviazať kontakt s ľuďmi z odboru a keď študent zistí, že to nie je to pravé, ako si predstavoval, bez stresu môže hľadať a skúšať ďalej. V tom je sila vzdelávacích programov, praktická príprava „na budúcnosť“ totiž v klasickom školskom vzdelávaní väčšine dospievajúcich chýba,“ poukázala Zuzana Mravík Zelenická.

Ďalšie workshopy v rámci programu budú nasledovať – ​​v júni sú v pláne témy ako LinkedIn alebo metodológia Design Thinking, ktorú študenti rovno aplikujú aj do realizácie svojich vlastných tímových projektov. „V týchto projektoch budú reflektovať problematiku „mladí v práci“ a svoje riešenia na konci programu predstavia odbornej porote. Autori unikátnych nápadov získajú tiež možnosť predniesť svoj projekt globálnemu vedeniu Samsungu,“ dodala Zelenická.

Celý program študentom ukrojí stovky hodín z voľného času – v minulom ročníku účastníci absolvovali 28 skupinových workshopov a strávili bezmála 2700 hodín individuálnym rozvojom. „O programe Tvoja Šanca #futureskills som sa dozvedel od absolventa programu Petra Bakša, ktorý mi rozprával, ako mu kurz zmenil život a urobil z neho lepšieho človeka. Od malička som sa učil, ako veľmi je v živote dôležitá samostatnosť a teraz by som chcel vziať život do vlastných rúk, prevziať kontrolu nad svojím časom a urobiť veľký krok vpred na ceste k mojim budúcim snom. Verím, že mi práve účasť v programe pomôže,“ opísal v prihláške do programu jeden z desiatich vybraných účastníkov – 20-ročný Ondrej.

 Kto sú účastníci programu a aké majú vzory?

Adam (17 rokov, Gymnázium Jaroslava Žáka, Jaroměř)

„Mojím vzorom je Antonín Holý. Jeho úspechy a objavy pre neho nikdy neboli dostatočné a neprestával pracovať, hoci mal príležitosť výskum zastaviť a získať Nobelovu cenu.“

Viktória (20 rokov, Gymnázium sv. Edity Steinovej, Košice)

„Asi spomeniem Budhu, aj keď nevyznávam budhizmus, veľmi sa mi páčia jeho myšlienky a obdivujem, že dokázal nájsť svoj pokoj, a pritom stále súcitiť s ostatnými.“

Richard (19 rokov, Evanjelické gymnázium Jána Amosa Komenského, Košice)

„Za môj vzor považujem Steva Jobsa, ktorý vytvoril z technológií niečo, čo nemusí nutne zaujímať len ľudí z odboru. Môj najväčší obdiv má ale za svoje prezentačné zručnosti, ktoré boli vždy veľkým predstavením – jeho schopnosť motivovať a viesť ľudí by som si chcel v budúcnosti určite osvojiť.“

Alžbeta (21 rokov, Žilinská univerzita v Žiline, Dolný Kubín)

„Mám rada redaktorku Veroniku Cifrovú za to, ako sa neustále vzdeláva a pracuje na sebe. Ďalším mojím vzorom je Ján Markoš, u ktorého obdivujem široký prehľad a ešte Lenka Hlinková, autorka knihy Ženský algoritmus, pre jej odhodlanie a otvorenosť v IT svete.“

David (19 rokov, Gymnázium Mozartova, Pardubice)

„Nerád si dávam za vzor konkrétnu osobu, pretože podľa mňa má každý človek „čo ponúknuť“ a každý má určité vlastnosti, z ktorých si môžem buď brať príklad a inšpirovať sa nimi, alebo sa im naopak vo svojom správaní snažiť vyvarovať.“

Ondřej (20 rokov, ČVUT v Prahe, Kladno)

„Momentálne je mojím veľkým vzorom DJ Martin Garrix, pretože sa v mladom veku nebál chopiť príležitostí, ktoré sa mu naskytli a využiť ich na maximum. Je to skromný človek, ktorému ide o dobro iných. Okrem inšpirujúcej rodiny sú mojimi ďalšími vzormi napríklad Elon Musk a Phil Knight.“

Alena (19 rokov, Reálne gymnázium a ZŠ Prostějov, Dobrochov)

„Steve Jobs – je to klišé, ale mal jasnú víziu a vždy si za ňou išiel, cez všetko. Potom tiež prvá programátorka Ada Lovelace – verila, že vytvorí niečo v jej dobe úplne nereálne a tvrdo na tom pracovala. Zistila, čo ju baví a venovala tomu všetku svoju energiu aj prostriedky.“

Vojtěch (17 rokov, Súkromná stredná škola výpočtovej techniky, Praha)

„Martin Rota, pretože obdivujem jeho znalosti, ktoré siahajú takmer do všetkých odvetví vedy. Naučil ma tiež kritickému mysleniu, za ktoré som mu vďačný.“

Adam (19 rokov, Gymnázium Jakuba Škody, Přerov)

„Přerovský podnikateľ Paul Rausnitz. Čech židovského pôvodu, ktorý podnikateľsky uspel v USA a po revolúcii aj vo svojej vlasti. Často počúvam o jeho firemnej filozofii – ku všetkým zamestnancom, riaditeľovi i robotníkovi, sa správať s rovnakým rešpektom. Jeho húževnatosť, pracovitosť a životný nadhľad sú mi obrovskou inšpiráciou.“

Eliška (18 rokov, Lepařovo gymnázium, Jičín)

„Obdivujem cieľavedomosť a rozhodnosť Margaret Thatcher. Hoci nesúhlasím s niektorými jej politickými názormi, menovite jej odporu k Európskej únii, vážim si to, že si pevne stála za svojím názorom.“

SAMSUNG TVOJA ŠANCA #FUTURESKILLS, www.tvojesancefutureskills.cz

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.