Výrobca túto funkciu sľuboval už pred rokom.
V redakcii dlhodobo testujem prsteň Oura Ring 3, ktorý som si sám zakúpil. Výrobca ho predstavil koncom októbra 2021 s prísľubom viacerých funkcií, ktoré neboli v dobe uvedenia novej generácie dostupné a prichádzali postupne v priebehu roka 2022.
Medzi tieto funkcie patrí meranie tepu počas športovania, meranie okysličenia krvi SpO2 počas noci a takisto aj zlepšený algoritmus analýzy spánku, ktorý by mal vedieť presnejšie vyhodnocovať jednotlivé fázy spánku. Práve nový algoritmus bol pre mnohých používateľov hlavným lákadlom, nakoľko bol prisľúbený iba pre prsteň Oura Ring 3 – predchádzajúce generácie ho nedostanú.
Oura v priebehu roka 2022 doplnila všetky sľúbené funkcie, pričom nový algoritmus analýzy spánku začala sprístupňovať postupne koncom novembra a začiatkom decembra. Nový algoritmus je aktuálne dostupný v testovacej verzii, čo znamená, že používateľ sa môže v aplikácii prepínať medzi dvoma analýzami spánku – podľa pôvodného algoritmu a podľa nového algoritmu.
79 % zhoda so zlatým štandardom polysomnografie
Testovaciu verziu nového algoritmu mám k dispozícii aj ja a môžem potvrdiť, že v mojom prípade je nová verzia vo väčšine prípadov presnejšia – najmä z hľadiska vyhodnocovania bdenia počas noci. Zaznamenal som však aj špecifické situácie, kedy bol presnejší pôvodný algoritmus. Príkladom je neskoršie zobudenie sa v porovnaní s mojim štandardom počas pracovného dňa.
Samotná Oura tvrdí, že nový algoritmus je výsledkom dvojročného výskumu a vývoja, a že dosahuje 79 % zhodu so zlatým štandardom polysomnografie (PSG) pre 4-stupňovú klasifikáciu spánku (bdelý, ľahký, hlboký a rýchly pohyb očí (REM)). Pre porovnanie, väčšina inteligentných hodiniek a fitness náramkov dosahuje zhodu 60 až 65 %. Na základe môjho testovania môžem povedať, že medzi najpresnejšie zariadenia z hľadiska analýzy spánku patria Apple Watch so systémom watchOS 9 a hodinky/náramky Fitbit.
Zdroj: Oura
Prečítajte si aj: