Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Horskí záchranári absolvovali počas zimnej sezóny 2023/2024 v priemere 10 až 14 výjazdov denne. 
  • Aplikáciu HZS využíva takmer 192-tisíc užívateľov, pričom pomohla už vo viac ako 801 prípadoch.
  • Poisťovňa Generali prijala počas zimnej sezóny 2023/2024 poistné hlásenie od klientky, ktorá si pri páde na svahu zlomila oblasť podpazušia na ľavej ruke. Záchranná akcia aj s pomocou Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby sa vyšplhala do výšky 5 585 eur.

Medzinárodný deň hôr, ktorý pripadá na 11. decembra, je príležitosťou na zvýšenie povedomia o dôležitosti hôr pre kvalitu ľudského života. Človek a príroda sú neoddeliteľne prepojení. Žiaľ, zimné obdobie prináša turistom často nepríjemné situácie, ako sú bolestivé pády na zľadovatenom teréne alebo fyzické vyčerpanie počas túry v zasneženej oblasti.

Podľa údajov Horskej záchrannej služby (HZS) prijali záchranári počas zimnej sezóny 2023/2024 až 2151 núdzových hovorov, čo znamená, že denne absolvovali v priemere 10 až 14 výjazdov. „Najviac zásahov sme mali v lyžiarskom stredisku Jasná, kde sme počas minulej sezóny vykonali až 1062 výjazdov, čo predstavuje takmer 50 % z celkového počtu,“ uviedol Igor Trgiňa, zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby, pričom dopĺňa, že najčastejšie hlásenia sa týkali zranení kolien a zápästí.

APLIKÁCIU HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA SI STIAHLO UŽ 192-TISÍC UŽÍVATEĽOV 

Horským záchranárom výrazne zjednodušuje prácu aj aplikácia HZS, vyvinutá s podporou poisťovne Generali, ktorá sa u turistov teší veľkej obľube. Aktuálne ju využíva takmer 192-tisíc užívateľov. „Od začiatku fungovania technológie pomohla aplikácia vo viac ako 801 prípadoch, z toho 397-krát len za tento rok,“ informuje Filip Maleňák, riaditeľ spoločnosti Medical Information Technologies.

Jedinečnou funkciou je aj novinka Anjel strážny. „Ak sa ocitnete v ťažkostiach a máte aktivovanú funkciu Anjel strážny, vaši blízki, prípadne záchranári, budú vedieť ihneď určiť vašu poslednú známu polohu a zabezpečiť rýchlu a vhodnú pomoc,“ hovorí Filip Maleňák. Zároveň dopĺňa, že od spustenia tohtoročnej novinky využilo funkciu Anjel strážny už 810 turistov.

Samotná inštalácia aplikácie HZS je rýchla, bezplatná a dostupná pre rôzne typy smartfónov. Zároveň je užitočná aj pri prevencii a plánovaní aktivít v horskom prostredí. Okrem využitia v núdzovej situácii je aplikácia užitočná počas zimného obdobia, pretože užívateľovi ponúka detailný prehlaď o aktuálnych lavínových výstrahách. Stačí, ak v aplikácii odoberá výstrahy pre vybranú horskú oblasť, ktorá ho zaujíma a pri zmene podmienok mu aplikácia odošle aktuálne hlásenie o lavínovom nebezpečí formou notifikácie.

POZOR NA PÁDY, ZLOMENINY A PODCENENIE KONDÍCIE

Zimná turistika a rôzne športy prinášajú radosť, ale aj riziká, ktoré netreba podceňovať. Potvrdzujú to aj hlásené poistné udalosti v poisťovni Generali. „Počas minuloročnej zimnej sezóny sme prijali poistné hlásenie od 67-ročnej klientky, ktorá si nešťastným pádom na svahu zlomila kosť v oblasti paže, ktorá sa tiahne od ramena po lakeť. Situácia si vyžiadala okamžitý zásah záchranného vrtuľníka, ktorý ju previezol do nemocnice. Náklady na tento zásah sa vyšplhali do výšky 5 585 eur,“ hovorí Adriana Körösiová, manažérka likvidácie poistných udalostí životného poistenia poisťovne Generali.

Zimná turistika je fyzicky náročnejšia ako letná. Tento fakt podcenila aj 39-ročná klientka, ktorá neodhadla svoje sily, keď si naplánovala túru v ťažkom teréne. „Žena sa ocitla v kritickej situácii kvôli vyčerpanosti a podchladeniu. Jej zhoršený stav si následne vyžiadal privolanie Horskej záchrannej služby, ktorá jej včas poskytla prvú pomoc. Náklady na tento zásah sa vyšplhali až do výšky 1 116 eur,“ spomína Adriana Körösiová, pričom upozorňuje, že práve kvôli takým situáciám je naozaj potrebné myslieť na kvalitné poistenie.

AKO NA BEZPEČNÉ ZIMNÉ ŠPORTOVANIE ČI TURISTIKU?

  • Aplikácia HZS: Stiahnite si zadarmo aplikáciu cez Google Play alebo App Store.
  • Plánovanie trasy: Vyberte si turistickú trasu, ktorá zodpovedá vašej fyzickej kondícii a skúsenostiam.
  • Kontrola počasia: Pred odchodom si overte aktuálne počasie, ako aj lavínovú situáciu napríklad priamo v aplikácii HZS alebo na webe Horskej záchrannej služby.
  • Včasný odchod: Na turistiku sa vydajte skôr ráno, keďže dni sú v zime kratšie a rýchlo sa stmieva.
  • Lavínová výbava: Ak sa pohybujete v oblastiach s lavínovým nebezpečenstvom, nezabudnite na správnu výbavu – lavínový vyhľadávač, sondu a lopatku.
  • Bezpečnosť na svahu: Lyžiari by mali nosiť kvalitnú prilbu a dodržiavať pravidlá Bieleho kódexu.
  • Poistenie: Nezabudnite si uzatvoriť poistenie na hory, ktoré pokryje prípadné náklady spojené so záchrannými akciami.
  • Tiesňové volanie: Ak si bude vážnosť situácie vyžiadavať odbornú pomoc, záchranárov môžete kontaktovať priamo cez aplikáciu HZS, na telefónne číslo 18 300 alebo 155.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.