Na Slovensku sa objavil nový typ drona – Xiro Xplorer.
Je to dron, ktorý sa dá kúpiť v troch verziách podľa toho, akú kameru používa. Xiro Xplorer je bez kamery, Xplorer V má v dodávke aj kameru a Xplorer G je pripravený na inštaláciu kamery GoPro Hero 3 a 4.
Základná verzia Xiro Xplorer je po vybalení zo škatule ihneď pripravená na let. Je síce bez kamery, ale má možnosť neskoršieho vylepšenia o prvky z vyšších modelov. My sme testovali verziu Xplorer V s gimbalom s 3-osovou stabilizáciou a integrovanou Full HD kamerou. Pomocou aplikácie sme mali k dispozícii aj živý prenos obrazu z lietajúceho drona. Verzia Xplorer G po doplnení o GoPro kameru ponúka tiež 3-osovú stabilizáciu tejto kamery. Všetky tri verzie sú poháňané batériou s kapacitou 5200 mAh, čo umožňuje 25 minút letu tohto drona. Dobre vám radíme, kúpte si hneď druhú batériu, lietať s týmto dronom je naozaj zábava a 25 minút vám nebude postačovať. Čakať na nabitie tejto batérie je v teréne zdržujúce.
Súčasťou dodávky je samotný dron, ďalej vysielač, batéria, nabíjačka a náhradné vrtule. Všetko je prehľadne označené a inštalácia je jednoduchá. (XiroV-Ovladac.jpg – Vysielač s pripojeným smartfónom a aplikáciou na ovládanie)
Použiť môžete tri režimy prevádzky: začiatočník, pokročilý a expert. Ak s dronom len začínate, potom určite použite režim začiatočník, pretože tento vám umožní napraviť chyby, ktoré pri prvom pilotovaní určite spravíte. Režimy prevádzky súvisia s tým, ako citlivo reaguje dron na povely z diaľkového ovládača. Pilot pritom môže použiť príkaz na návrat na miesto vzletu či pristátie drona na aktuálnom mieste letu. Režimy pokročilý a expert umožňujú agresívnejšie lietať s týmto dronom, ale čas na opravu prípadných chýb nie je takmer žiadny.
Pokiaľ sa Xplorer dostane mimo dosahu diaľkového ovládača alebo stratí s ním spojenie, vráti sa automaticky na miesto vzletu. Práve preto obsahuje prijímač GPS signálu. S mobilnou aplikáciou si môžete aj zostaviť autonómny let drona, ktorý bude obsahovať 16 bodov jeho preletu.
Zaznamenávaný obraz sa prenáša cez Wi-Fi do smartfónu a to do vzdialenosti 800 metrov. Vysielač tiež obsahuje držiak na smartfón, my sme použili Samsung Galaxy S7 edge a v pohode sa do držiaku vošiel. Na displeji smartfónu sa monitorujú niektoré parametre ako je napätie batérie, výška, teplota, GPS súradnice a pod.
Podstatné je však to, ako sa s ním lieta a to je zážitok. Nemusíte sa totiž obávať, že s ním nebudete vedieť lietať. Má špeciálne tlačidlá, pomocou ktorých odštartujete aj pristanete, čo sú obyčajne najťažšie etapy letu. Aplikácia XIRO existuje pre iOS a Android a umožňuje aj priamy pohľad z kamery drona, čo je zaujímavý pohľad.
K dispozícii je aj režim Follow me – teda dron vás automaticky sleduje a nahráva obraz bez toho, aby ste na to museli mať druhého človeka. Podmienkou je voľný priestor bez stromov a elektrických stĺpov, ktorým sa Xplorer sám nevyhne.
Celkovo je to Xiro Explorer veľmi zábavné zariadenie – hobby dron, s ktorým sa naučíte lietať a nemusíte riskovať to, že drahú hračku hneď rozbijete. Dodržovať pritom musíte pravidlá, ktoré platia na Slovensku na prevádzku dronov.
Cena: Xplorer – 399 Eur, Xplorer G – 599 Eur, Xplorer V – 649 Eur
Zapožičal: http://shop.uavonic.com/xiro-xplorer
Tento článok vyšiel aj v tlačenom júlovo-augustovom vydaní TOUCHIT č. 6/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.