Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

74 % respondentov z radov českých IT administrátorov registruje vyššie počty útokov ako pred rokom.

Acronis, globálny líder na trhu riešení kybernetickej ochrany, predstavil výsledky lokálneho prieskumu, podľa ktorého iba 27 % IT správcov testuje obnovu dát zo zálohy aspoň raz mesačně, hoci väčšina z nich registruje viac kybernetických útokov než pred rokom. Prieskum sa uskutočnil v apríli 2022 medzi predajcami spoločnosti ZEBRA SYSTEMS, ktorá zastupuje spoločnosť Acronis v ČR, na Slovensku a v juhovýchodnej Európe. 

Prieskum odhalil, že aj keď viac než 90 % administrátorov zálohuje u svojich zákazníkov minimálne raz denne, až 46 % z nich tieto zálohy testuje iba raz ročne alebo netestuje vôbec. Kybernetické útoky sú však iba jednou z príčin možnej straty dát. Najčastejším dôvodom je stále ľudská chyba alebo zlyhanie systémov a niektorí užívatelia sa musia vyrovnať aj so stratou či krádežou zariadení. Vo všetkých prípadoch je kľúčová čo najrýchlejšia obnova dát, aby výpadok prevádzky bol čo najkratší.  

Najzaujímavejšie zistenia prieskumu zahŕňajú:

  • 62 % administrátorov uviedlo, že najčastejším dôvodom straty dát je ľudská chyba, 54 % uviedlo zlyhanie systému a 44 % kybernetický útok. Iba 8 % prišlo o svoje dáta krádežou či stratením zariadenia.
  • 18 % registruje výrazný nárast počtu kybernetických útokov, 55 % mierny nárast a 26 % vidí rovnakú úroveň ako pred rokom.
  • 5 % IT administrátorov testuje obnovu zo zálohy aspoň raz týždenne, 22 % raz mesačne, 27 % štvrťročne a 27 % raz ročne. Vôbec netestuje 19 % správcov.
  • Aspoň raz denne zálohuje 92 % IT správcov.

„Dnes už prakticky nenájdeme organizáciu, ktorá by svoje dáta nezálohovala aspoň raz za týždeň, avšak zálohovanie je iba prvý polčas,“ hovorí Aleš Hok, obchodný riaditeľ spoločnosti ZEBRA SYSTEMS. „Druhý polčas predstavuje proces ich obnovy, a ako sa hovorí vo futbalovej terminológii, hrá sa až do konca zápasu a platí stav až po záverečnom hvizde. Inými slovami, kto pravidelne a často netestuje svoje zálohy, môže dostať gól v poslednej minúte a skončí v poli porazených rovnako ako tí, ktorí nezálohujú vôbec.“  

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.