Najobľúbenejším jedlom Slovákov už dávno nie sú bryndzové halušky či rezeň.

Chuťové poháriky našincov si privykli na medzinárodnú kuchyňu. Hitom je talianska pizza, americké burgre a ázijské špeciality. Vyplýva to z údajov vyše 75-tisíc objednávok jedál z reštaurácií, ktoré zákazníkom rozviezla najväčšia najväčšia online platforma na donášku jedla v SR DajmeJedlo.sk v prvej polovičke tohto roka. Podobná situácia je podľa sesterského portálu DameJídlo.cz aj v susednom Česku, kde rebríček najobjednávanejších jedál tiež dlhodobo vedie pizza.

pizza-hut_nowat

„Najviac objednávok na donášku jedla z reštaurácií sme vybavili najmä v Bratislave, Košiciach, Nitre, Banskej Bystrici a Žiline. Najčastejšie objednávaným jedlom je pizza, konkrétne Hawai. Z mäsových jedál vedie predovšetkým klasika – kurací rezeň a z bezmäsitých jedál zase palacinky. Najobľúbenejším šalátom slovenských stravníkov je cézar, zo slovenskej kuchyne sú to bryndzové halušky a pirohy. Spomedzi burgrov vedie model so slaninou a syrom chedar. Zaujímavosťou je, že najviac objednávok vozíme do administratívnych centier zákazníkom, ktorí prevažne pracujú v IT službách. Ich prvou voľbou sú vždy ázijské polievky alebo burgre,“ prezradil Marcel Milo, marketingový manažér platformy donáškovej služby DajmeJedlo.sk, ktorá rozváža jedlo zákazníkom z 350 najobľúbenejších reštaurácií na Slovensku.

Najobľúbenejšie jedlá na Slovensku:

 1. Pizza
 2. Hamburger
 3. Sushi
 4. Ostrokyslá polievka
 5. Smažené rezance

Najobľúbenejšie jedlá v Česku:

 1. Pizza
 2. Hamburger
 3. Pho bo – vietnamská polievka
 4. Sushi
 5. Burrito

Zdroj: Dajme Jedlo.sk, DameJidlo.cz, 1. polrok 2016

Dopyt po službách donášky jedla neustále stúpa, mení sa však aj profil zákazníka, ktorý je čoraz náročnejší. „Za posledný polrok sa nám podarilo skrátiť priemerný čas donášky jedla na najviac 75 minút počas obeda a na 60 minút večer, najmä vďaka efektívnejšiemu rozvozu. Zaznamenávame aj rastúci záujem o luxusnejšie jedlá, preto do ponuky zaraďujeme reštaurácie vyššej kategórie. Predpokladáme, že naďalej bude stúpať aj dopyt po exotických jedlách, najmä vo väčších mestách, ktoré rýchlejšie podliehajú trendom zo zahraničia,“  dodáva Marcel Milo. 

Najobľúbenejšie jedlá Slovákov:

 • Pizza: hawai
 • Z mäsových jedál: kurací rezeň
 • Z bezmäsitých jedál: palacinky
 • Šalát: cézar šalát
 • Burger: so slaninou a čedarom
 • Cestoviny: s kuracím mäsom
 • Slovenské špeciality: bryndzové halušky a pirohy
 • České špeciality: grilované rebrá
 • Ázijské jedlá: vietnamská polievka pho bo, vietnamské rezance s mäsom bun bo nam bo, rôzne smažené rezance
 • Ryby: grilovaný pstruh

Zdroj: DajmeJedlo.sk, 2016

Značky: