Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Ani nie týždeň do prezidentských volieb v USA Centrum pre analýzu hrozieb spoločnosti Microsoft (MTAC) pozoruje, že Rusko, Irán a Čína naďalej vyvíjajú trvalé úsilie o ovplyvňovanie demokratických procesov v USA. Rusko sa zameriava na kampaň Harrisová-Walz a z Telegramu prešlo na sieť X, eskalácia na Blízkom východe nespomalila kybernetické operácie Iránu, ktorý cieli na kampaň Trump-Vance a vyzýva na bojkot volieb a Čína sa sústredí aj na členov Kongresu.

Od posledných dvoch správ spoločnosti Microsoft vláda USA prijala mnoho opatrení odhaľujúcich kybernetické a vplyvové operácie zahraničných protivníkov súvisiace s voľbami 2024. Microsoft vo svojich správach uvádza, že zatiaľ čo iránski aktéri zamerali svoje vplyvové operácie na Trumpovu kampaň, ruskí aktéri sa po ohlásení kandidatúry Kamaly Harrisovej zamerali práve na jej kampaň. V posledných dvoch týždňoch pred voľbami ruskí aktéri pokračujú v integrácii generatívnej umelej inteligencie do svojho obsahu cieleného na kampaň Harrisová-Walz a útočia na oboch, iránske skupiny zasa zintenzívňujú prípravy na umožnenie kybernetických vplyvových operácií, zatiaľ čo čínski aktéri presúvajú svoju pozornosť na kandidátov na nižších priečkach volebnej listiny ako aj členov Kongresu.

Rok 2024 je „rokom volieb“. Vo svete sa uskutočnilo niekoľko desiatok volieb, čo je najviac v histórii. Snahy o zneužívanie technológií ako AI v predvolebnom boji sa netýkajú iba krajín ako Spojené štáty, ale pozorovať to bolo možné aj naprieč Európou, aj na Slovensku. V nadväznosti na tento trend stál Microsoft ako jedna zo zakladajúcich spoločností pri zrode dohody Tech Accord hneď v úvode roku. Jej cieľ je jednoduchý, ale veľmi dôležitý – bojovať proti videám, zvukom a obrazom, ktoré falšujú alebo menia vzhľad, hlas alebo konanie politických kandidátov, volebných úradníkov a iných kľúčových zainteresovaných strán. Nejde o stranícku iniciatívu ani iniciatívu, ktorej cieľom je odradiť od slobodného prejavu. Jej účelom je naopak zabezpečiť, aby si voliči zachovali právo vybrať si, kto im bude vládnuť, bez tohto nového typu manipulácie založenej na umelej inteligencii. Aj preto Microsoft v rôznych krajinách, napríklad aj na Slovensku, realizoval školenia kandidátov vo voľbách, ktoré sa venovali práve deep fakes a AI.

„História ukázala, že schopnosť zahraničných aktérov rýchlo šíriť klamlivý obsah môže výrazne ovplyvniť vnímanie verejnosti a výsledky volieb. S osobitným dôrazom na 48 hodín pred a po dni volieb musia voliči, vládne inštitúcie, kandidáti a strany zostať ostražití voči klamlivým a podozrivým aktivitám na internete. Na boj proti týmto snahám a aby sa zachovala integrita volieb, je nevyhnutné naďalej včasne odhaľovať a overovať fakty,“ hovorí Clint Watts – General Manager, Microsoft Threat Analysis Center.

Podrobnostiam sa venuje už piata volebná správa Centra pre analýzu hrozieb spoločnosti Microsoft (MTAC).

Rusko sa naďalej zameriava na kampaň Harrisová-Walz

Ruskí agenti podnikajú kroky na oslabenie kampane Harrisová-Walz vytváraním deepfake videí s umelou inteligenciou o viceprezidentke Harrisovej. V jednom z videí je Harrisová zobrazená ako údajne urážlivo komentuje bývalého prezidenta Donalda Trumpa. V ďalšom videu z trolej farmy napojenej na Kremeľ, známej ako Storm-1516, je Harrisová obvinená z nelegálneho pytliactva v Zambii. A napokon, ďalšie video šíri dezinformácie o kandidátovi na viceprezidenta za Demokratickú stranu Timovi Walzovi, pričom za prvých 24 hodín získalo na sieti X viac ako 5 miliónov zobrazení.

Hoci väčšina z týchto videí zaznamenala minimálny engagement, podčiarkujú pokračujúce využívanie tradičného obsahu aj obsahu vytvoreného umelou inteligenciou zo strany Ruska na ovplyvňovanie amerického publika a podnecovanie politických nezhôd. Microsoft zaznamenal tiež, že niektorí aktéri presunuli svoju stratégiu publikovania obsahu z Telegramu na sieť X, aby oslovili publikum v USA.

Eskalácia na Blízkom východe nespomalila kybernetické operácie Iránu

Irán dokázal, že dokáže viesť viacero operácií proti rôznym cieľom súčasne. Napriek stupňujúcemu sa napätiu s Izraelom Irán pokračuje vo svojom úsilí ovplyvňovať publikum v USA. Naposledy MTAC zaznamenal iránsku aktivitu maskovanú ako „Bushnellovi muži“, ktorá vyzývala Američanov, aby bojkotovali voľby kvôli podpore Izraela zo strany kandidátov. Predchádzajúce snahy tejto skupiny podnecovať protiizraelské protesty na univerzitách ďalej ilustrujú jej využívanie otázok, ktoré rozdeľujú spoločnosť na zasievanie konfliktov medzi komunitami v USA.

Okrem toho iránska kybernetická skupina, ktorú Microsoft sleduje pod názvom Cotton Sandstorm, aktívne prehľadáva webové stránky a médiá súvisiace s voľbami, čo naznačuje prípravy na ďalšie operácie priameho ovplyvňovania s blížiacim sa dňom volieb. História zasahovania do volieb a vzor kybernetických vplyvových operácií tohto aktéra podčiarkuje pretrvávajúcu hrozbu.

Čína sa zameriava na kandidátov a členov Kongresu

Čínske vplyvové operácie sa zameriavajú na republikánskych kandidátov a členov Kongresu, ktorí obhajujú protičínsku politiku. Patria sem kampane proti republikánovi Barrymu Moorovi, senátorke Marshe Blackburnovej a senátorovi Marcovi Rubiovi (v tomto volebnom cykle nekandiduje). Aktéri opakovali antisemitské posolstvá, zdôrazňovali obvinenia z korupcie a propagovali opozičných kandidátov. Hoci tieto snahy neviedli vždy k vysokému engagementu, dokazujú, že Čína sa neustále pokúša ovplyvňovať politiku USA vo všetkých oblastiach.

Zachovanie ostražitosti voči online hrozbám

„V čase vyhrotených emócií, konfliktov a konkurenčného súboja sa zmanipulované obrázky, zvuky a videá často šíria ďalej a rýchlejšie ako počas priemerného spravodajského cyklu. Zahraniční aktéri sa ukázali ako obratní a schopní vytvárať klamlivý obsah a rýchlo ho šíriť práve v takýchto momentoch. Microsoft očakáva, že Rusko, Irán a Čína budú pokračovať vo svojom úsilí vrátane využívania umelej inteligencie a môžu použiť taktiku, ktorej cieľom je spochybniť integritu výsledku volieb. MTAC bude naďalej monitorovať túto činnosť a verejne poskytovať aktuálne informácie s cieľom podporiť vzdelávanie a chrániť inštitúcie v USA pred akoukoľvek formou zahraničného zasahovania,“ hovorí Clint Watts – General Manager, Microsoft Threat Analysis Center .

Spoločnosť Microsoft nepodporuje žiadneho kandidáta ani politickú stranu.

Značky:

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.