Ako správne nabíjať telefón či smartfón?

3

Tipov, ako nabíjať telefón, tu bolo už mnoho.

Poďme sa pozrieť na niekoľko zaujímavostí, ako si predĺžiť batériu v smartfóne čo najviac. Prvým poznatkom, ktorý je známy a využívajú ho nielen zariadenia od Applu, je ten, že menej nabíjania neznamená nutne šetrenie. Kapacita batérie by nemala klesnúť pod 20 % či 15 %. Nie je tiež nevyhnutné nabíjať batériu na 100 %.

S tým súvisí ďalší tip a to, že nie je potrebné batériu nabíjať z úplne vybitého stavu po jej maximálny stav nabitia. Vtedy sa to počíta ako jeden cyklus. Kládli ste si niekedy otázku, prečo sa batéria tak veľmi neopotrebuje, ak si pripájate telefón k počítaču na prenos fotiek alebo synchronizáciu dát? Je to práve pre kompletný cyklus.

V minulosti sme sa tejto téme na našom webe venovali a najnovšie zistenia hovoria o tom, že toto pre batériu nie je cyklus. Aj preto nie je potrebné pri kopírovaní fotiek z telefónu do PC cez kábel nechať telefón pripojený čo najdlhšie. Klasicky za účelom, aby ste ho pokiaľ možnosti čo najviac nabili. A teda ho následne nemuseli opätovne pripájať k nejakému zdroju napájania.

Rýchle nabíjanie výrazne znižuje životnosť batérie. To je pravda. Záleží na tom, čo od tejto technológie očakávate. Možno meníte smartfón po roku, dvoch alebo sa vám o pol roka aj tak rozbije, nič v zlom, možno sa proste len poznáme. Prípadne s tým vzhľadom na typ našej práce počítame. Tu bude asi priorita rýchlejšieho nabíjania, ako očakávanie, že budete nejaký telefón používať viac ako tri roky.

Batérie sa opotrebovávajú a ich životnosť klesá. S tým neurobíte nič a žiadny „life-hack“ ich ani po troch rokoch nebude zachraňovať. To, že batéria v smartfóne nevydrží tak dlho, ako keď bola nová, vidíte už po pol či trištvrte roku.

Nabíjanie v noci? Otázka priorít a životného štýlu. Ak máte rýchle nabíjanie, náš tip je nabíjať telefón ráno, keď vstanete. Kým odídete z domu, môžete mať dostatok času na jeho nabitie. Ochrana proti prebíjaniu je pri telefónoch odjakživa. Niečo ako „formátovanie“ Li-Ion batérií netreba robiť. Sú naformátované od výroby a tento proces je úplne zbytočný. Pri iných typoch batérií to v minulosti dávalo zmysel.

Počas nabíjania nie je potrebné smartfón vypínať. V prípade, že potrebujete zvýšiť efektivitu nabíjania, vypnite Wi-Fi, nehrajte sa so smartfónom a nechajte ho nabíjať. Rozdiel v rýchlosti môžete zaznamenať, keď budete na telefóne hrať hru a zároveň ho nabíjať. V čase rýchleho nabíjania s výkonom aspoň 15 W v pripojenej nabíjačke to už pravdepodobne nepostrehnete.

Avšak pri smartfónoch s pomalým 5 W nabíjaním sa vám môže stať, že telefón sa pri vyššej záťaži nebude nabíjať. Laicky povedané skôr sa bude s pripojenou nabíjačkou pomalšie vybíjať. V minulosti sa nám stalo, že niektoré telefóny upozorňovali, že vzhľadom na vysoký odber energie z batérie a pomalý prísun energie z elektrickej siete sa nabíjanie pozastavuje.

Prečítajte si aj:

Rýchle nabíjanie mobilu škodí. OPPO to potvrdilo

O autorovi

Notebook, smartfón, slúchadlá a ja - toto je zostava, vďaka ktorej pod mojimi prstami vznikajú recenzie aj detailné testy a videá notebookov, telefónov, slúchadiel, reproduktorov, tlačiarní alebo softvérových služieb či gadgetov. Pod taktovkou trance a deep house pribudne každý deň na "digitálnom papieri" pár nových riadkov. A keďže sa zatiaľ nikto na moje texty nesťažoval, hudobný štýl je môj piaty element.

3 komentáre

  1. „Prípadne s tým vzhľadom na typ našej práce počítame“… Co je toto za veta?

    A baterie sa neformatuju… Ale formuju. Vsetky, bez rozdielu technologie.. ci li-ion, li-pol, ni-cd…..

    • Určite sa pri nabíjaní nehrať hry, najmä ak máte Quickcharge a máte radi svoju baterku. Pri nabíjaní sa batéria zahrieva, pri hraní hry je dosť veľký odber, plus sa zahrieva aj procesor a najmä grafika. Telefón je zozadu horúci – najlepší sposob ako si zlikvidovať baterku. Nikdy nenabijat na 100%, najlepšie do 80 a neklesnut pod 20. Ono záleží na spôsobe dobíjania (hardware), ako je vyriešené… nad 80%, najma ked sa blíži ku 100% by sa malo začať nabíjanie výrazne spomaľovať, mal by sa vypnúť quickcharge… Ak je nabíjanie posledných percent šetrné, tak je to v poriadku, najma ak sa neprehrieva bateria… Ak je to zle riešené v telefóne, tak to ničí batériu, preto sa neodporúča nabíjať na 100. Záleží od hardware

  2. ja pouzivam app AccuBattery tam ak sa mi mobil nabije na 80 percent, upozorni ma aby som ho odpojil. Robim to uz rok, odkedy mam novy telefon a prave pozeram ze pri 723 nabijacich cyklom mam Battery Health na 88 percentach (snad to NAKA prezije) a estimated capacity je na 3524 mAh z design capacity 4000 mAh.

Pridaj komentár