Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

  • Zvýšenie miery ekologických opráv o 2 percentuálne body môže už za rok znížiť emisie oxidu uhličitého v Európe o 30-tisíc ton
  • Allianz požaduje štandardy udržateľnosti pre autoservisy
  • Začiatkom budúceho roka spustí Allianz v Nemecku celoeurópsku platformu s informáciami, produktmi a službami súvisiacimi s elektromobilitou

Ako môže byť poistenie áut udržateľné? To bolo témou 10. ročníka Allianz Motor Day, ktorý hľadal odpovede na propagovanie elektromobility ako kľúča k dekarbonizácii na strane produktov a služieb, či možnosti zníženia emisií oxidu uhličitého prostredníctvom udržateľného manažmentu poistných udalostí.

Oprava namiesto výmeny za nové diely

Návrh Allianz je jasný: „Udržateľný manažment poistných udalostí môže výrazne znížiť emisie CO2. V tejto súvislosti je najdôležitejšie vozidlá vhodne opravovať namiesto používania nových dielov,“ hovorí Klaus-Peter Roehler, člen predstavenstva skupiny Allianz. Väčšina škôd spôsobených zrážkami motorových vozidiel sú malé a stredne veľké poškodenia, najmä na vonkajších častiach vozidla. Pre ne existujú zelené možnosti opravy. Výroba nového dielu má totiž výrazne vyššiu CO2 stopu ako oprava. „Hoci sa tieto možnosti opráv využívajú už dnes, stále je tu veľký potenciál na zlepšenie. Ak poisťovne zvýšia sadzby opráv v Európe len o dva percentuálne body ročne, podľa našich expertov to ročne zníži takmer 30-tisíc ton emisií CO2, čo zodpovedá ročnej spotrebe energie približne 5 100 domácností,“ vysvetľuje Roehler.

Elektromobily pre masy

Ďalšou pákou pre udržateľnejšie riadenie poistných udalostí je štandardizovaná certifikácia autoopravovní na európskych trhoch podľa kritérií udržateľnosti. Európa by sa podľa klimatického zákona EÚ mala do roku 2050 stať klimaticky neutrálnou a do roku 2030 by malo dôjsť k zníženiu emisií skleníkových plynov aspoň o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990. „Jedna vec je jasná – bez udržateľnej mobility a dôsledného rozširovania elektrickej mobility nie je možné dosiahnuť ambiciózne ciele EÚ. Aby bola elektrická mobilita vhodná pre široké masy, všetci účastníci trhu musia vytvárať riešenia, ktoré budú priateľské k zákazníkom ako rýchlejšie rozširovanie nabíjacej infraštruktúry, konkurencieschopné ceny a užitočné služby súvisiace s elektromobilmi,” dodáva Roehler.

Platforma pre elektromobily

Allianz spolupracuje s uznávanými odborníkmi a značkami na vytvorení špeciálnej digitálnej platformy pre elektrické vozidlá. Platforma poskytne informácie o pokrytí nabíjacích staníc, službách kontroly batérií pred kúpou alebo predajom ojazdeného elektromobilu, inštalácie s kontrolou na mieste či nabíjacích kartách za výhodných podmienok. Zahŕňa aj vhodné poistné produkty pre elektromobily. Prvú platformu spustia začiatkom roka 2023 v Nemecku a v priebehu budúceho roka na ďalších trhoch. „Pomocou tejto platformy chce Allianz pomôcť zákazníkom rozhodnúť sa v prospech udržateľnej mobility tým, že im ponúkne širokú škálu informácií, produktov a služieb súvisiacich s elektromobilitou na jednom mieste,“ dodáva Roehler.

Značky: