Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Automobilka BMW sa dostáva na čelo vďaka vývoju a spusteniu aplikácie My BMW.

Toto kľúčové rozhranie medzi mobilným telefónom a vozidlom debutovalo v júli 2020. Už je v prevádzke na tridsiatich európskych trhoch, v Číne a Kórei, teraz bude k dispozícii s rozšírenou ponukou funkcií aj v Japonsku, Austrálii a v ďalších desiatich krajinách.  Aplikácia My BMW sa od polovice apríla spustí aj v USA a Kanade a bude tak dostupná na piatich kontinentoch. Základom pre prudké rozšírenie obsahu aplikácie My BMW a vysoké tempo jej spúšťania je prispôsobiteľná a univerzálna softvérová architektúra, ktorú si vyvinulo samo BMW s použitím vývojárskeho nástroja UI od Google s označením Flutter s otvoreným zdrojovým kódom pre programovací jazyk Dart. Vývojársky tím Flutter/Dart spoločnosti BMW Group je po Google najväčším na svete, spolu má až tristo zamestnancov.

Aplikácia My BMW: nové funkcie od marca 2021

Aplikácia My BMW funguje v operačných systémoch iOS aj Android a dá sa bezplatne stiahnuť z obchodov s aplikáciami Apple App Store alebo Google Play. Spáva sa ako nové univerzálne prepojenie z vozidlom, ktoré kedykoľvek poskytne informáciu o stave vozidla. V závislosti od výbavy vozidla umožňuje aj ovládanie niektorých funkcií na diaľku ako napríklad lokalizácia vozidla, zamknutie a odomknutie dverí a monitorovanie najbližšieho okolia vozidla Remote 3D View *.

Medzi funkciami je aj možnosť zaslať adresu destinácie z mobilného telefónu do navigačného systému vozidla. Prostredníctvom aplikácie My BMW taktiež možno integrovať služby Amazon Alexa*. Rovnako sa rozšírili funkcie pre elektrické vozidlá, medzi nimi aj zrozumiteľnejšie zobrazenie dojazdu na elektrickú energiu.

Pre zákazníkov je teraz ešte jednoduchšie prepojiť akýkoľvek súčasný model BMW s ich osobným ID.  Napríklad: informácie a nastavenia používateľa uložené v BMW ID teraz možno pohodlne importovať do vozidla a to oskenovaním QR kódu na hlavnom displeji. Aplikácia My BMW v neposlednom rade umožňuje zákazníkovi priamy kontakt s partnerským servisom BMW a poskytne mu podrobný prehľad požiadaviek vozidla na servis.

Najdôležitejšie nové funkcie aplikácie My BMW od marca 2021:

  • Okrem integrácie Amazon Alexa do modelov s operačným systémom BMW Operating System 7.0 je teraz hlasová služba dostupná aj pre vozidlá s operačným systémom BMW Operating System 5.0 a 6.0.*
  • Časovač klimatizácie Climate Timer umožňuje vopred nastaviť teplotu vo vozidlách s elektrifikovanými pohonmi – napríklad vyhriať interiér v zime alebo vychladiť v lete. Táto funkcia na zvýšenie komfortu sa teraz rozšírila aj do modelov s naftovým a benzínovým pohonom a umožňuje naprogramovať systémy nezávislého vykurovania či ventilácie.
  • Plán nabíjania Charging Plan prináša majiteľom vozidiel značky BMW s elektrifikovanými pohonmi jasný a prehľadný sumár všetkých informácií o prebiehajúcom procese nabíjania (stav nabíjania, čas začiatku nabíjania a jeho trvanie, momentálny dojazd, predpríprava klimatizácie, čas do dobitia a ďalšie relevantné nastavenia vozidla). V budúcnosti budú mať zákazníci k dispozícii aj notifikácie s informáciami o momentálnom stave nabitia.
  • Funkcia vyhľadávania a filtrovania nabíjacích staníc umožňuje rýchlo pridať alebo odobrať rôzne parametre vyhľadávania (poskytovateľ, kompatibilita, rýchlosť nabíjania a pod.) a tak počas cesty jednoducho vyhľadať vhodné možnosti nabíjania.
  • Funkcia BMW Maps dostala prepracované menu, ktoré umožňuje ešte intuitívnejšie používanie a ďalšie vylepšenia výpočtu trasy. Ešte jednoduchšie sa používa a prináša ešte vyšší výkon.

Aplikácia My BMW: dôsledné využitie prelomových technológií a komponentov od veľkých hráčov vďaka vlastnému vývoju

Aplikáciu BMW Connected v júli 2021 úplne nahradí novo vyvinutá aplikácia My BMW, ktorá je technologickým základom pre budúcnosť. Jej prispôsobiteľná univerzálna architektúra bude podporovať požiadavky budúcnosti a stáva sa rozhodujúcim faktorom, ktorý umožní jednoduché zapracovanie nových funkcií a požiadaviek zákazníkov. Okrem toho dláždi cestu pre neustály pokrok a rozširovanie využitia vďaka mnohým každoročným aktualizáciám. Modulárny systém aplikácie má aj ďalšie výhody, napríklad platformu aplikácie možno ihneď použiť pre ďalšie značky spoločnosti BMW Group, je kompatibilná so širokým spektrom jazykov a verzií infraštruktúry ako aj vozidiel a generácií sietí na palube.

„Platforma novej aplikácie stojí na troch pilieroch: optimálnosť pre používateľa, bezpečnosť a spoľahlivosť,” vysvetľuje Dr. Nicolai Krämer, viceprezident oddelenia Offboard Platform BMW Group. „Prináša dôsledne premyslený a navrhnutý súbor funkcií naprieč všetkými značkami na základe spätnej väzby z používateľského správania našich zákazníkov. Cielená aplikácia priemyselných štandardov a ich integrácia do komunity globálneho softvéru nám umožňuje zamerať sa na podstatné technické záležitosti, vďaka ktorým dosahujeme zlepšovanie našich produktov a služieb, ktoré stojí za to.”

Softvérová platforma pre aplikáciu My BMW je v rámci spoločnosti BMW Group známa pod názvom Mobile 2.0 App Core. Automobilka BMW ju v plnej miere vyvinula vlastnými silami. Obsahuje najnovšie technológie a zahŕňa aj broad technology stack, čo je dátový ekosystém s množstvom komponentov od veľkých technických hráčov. Vďaka rámcovej štruktúre Flutter — vývojárskeho nástroja UI od Google s takzvaným open source, čiže otvoreným zdrojovým kódom – a dizajnom naprieč platformami v jazyku Dart, podporuje aplikácia My BMW operačné systémy iOS aj Android s použitím jednotného kódového základu. Zároveň bol použitý systém MS Azure od Microsoftu, ktorý umožnil úplnú priebežnú integráciu procesu vývojárskeho prostredia a kontinuálneho dokončovania, čím sa zautomatizoval proces priebežného vývoja aplikácie. Architektonický model aplikácie backend pre frontend umožňuje mimoriadne jednoduché použitie. Je postavený na systéme platforms as a service (PaaS), ktorý rovnako pochádza od Microsoftu. Termín backend pre frontend napríklad znamená, že rozšírenie funkcionality aplikácie alebo potenciálne zdroje chýb možno eliminovať bez toho, aby si zákazník po zapracovaní úprav musel stiahnuť novú verziu aplikácie. Dôležitú rolu hrá aj maximalizovanie použitia cloudu, pretože aplikácia v zásade ponúka všetky funkcie. Tieto sa zobrazujú na základe dynamickej kontroly cloudu v závislosti od výbavy vozidla a charakteristiky trhu. Mnohé z backend komponentov aplikácie My BMW zatiaľ pracujú na cloudovej infraštruktúre Amazon Web Services (AWS).

„Vývojársky tím softvéru Flutter spoločnosti BMW Group je jedným z najväčších na svete, je hneď za tímom Google,” hovorí Dr. Krämer. „Naši experti pracujú nielen na interných projektoch, softvérové komponenty ponúkajú aj externe ako členovia komunity Flutter.”

*… Služba bude v SR aktivovaná v ďalšej fáze projektu.

Značky: