Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Porsche Slovakia, autorizovaný importér značky Volkswagen na Slovensku, pripravila cenové zvýhodnenie – jednorazový bonus za presne určených podmienok – na skladové vozidlá ID.4 a ID.5. Vďaka nemu je najlacnejší model ID.4 Pure Performance teraz dostupný už za cenu od 36 990 €. Pri elektrickom SUV-kupé sa aktuálna ponuka začína modelom ID.5 Pro, ktorý má zvýhodnenú cenu od 44 990 €.

Bonus na skladové vozidlá platí na nové zákaznícke objednávky zo skladu iba pre konečného spotrebiteľa v počte jedného vozidla na jednu fyzickú alebo právnickú osobu v kalendárnom roku. Ponuka platí do 30.9.2023 alebo do vypredania zásob. Ceny skladových vozidiel sa môžu líšiť v závislosti od ich príplatkovej výbavy.

ID.4: Prvé elektrické SUV a zároveň prvý globálny elektrický model značky Volkswagen pred dvoma rokmi celkom symbolicky získal titul svetového auta roka (World Car of the Year 2021) za svoju inovatívnu konštrukciu a šetrnosť k životnému prostrediu. Priniesol ďalšiu evolúciu modulárnej stavebnice elektromobility MEB koncernu Volkswagen, ktorú využívajú všetky modely radu ID. Z inovácií je významná napríklad možnosť pohonu všetkých kolies dvoma elektromotormi, zvýšenie nabíjacieho výkonu a najmä aktualizácia softvéru na diaľku Over-the-Air, ktorú tento model umožňuje od roku 2022.

Na Slovensku sa ID.4 predáva v piatich verziách. Základná má označenie ID.4 Pure1 a poháňa ju elektromotor s výkonom 125 kW (170 k). Batéria s kapacitou 55 kWh umožňuje dojazd 360 km (kombinovaný dojazd podľa WLTP). Všetky ostatné verzie majú batériu s kapacitou 77 kWh netto, ktorá postačuje na dojazd vyše 500 km. Verzie ID.4 Pro2 a ID.4 Pro Performance3 majú pohon zadných kolies elektromotorom s výkonom 128, respektíve 150 kW (174 a 204 k).

Všetky verzie majú kvôli efektívnemu využitiu energie maximálnu rýchlosť obmedzenú na 160 km/h. Verzia ID.4 Pro 4MOTION4 má poháňané všetky štyri kolesá dvoma elektromotormi. Predný má výkon 80 kW (109 k), zadný 150 kW (204 k) a spolu poskytujú systémový výkon 195 kW (265 k). Pri špičkovej športovej verzii ID.4 GTX5, ktorá sa navonok líši špecifickými dizajnovými prvkami, dva elektromotory kvôli odlišnému vyladeniu riadiacich jednotiek pohonu poskytujú systémový výkon až 220 kW (299 k). Verzie s pohonom všetkých kolies majú obmedzovač maximálnej rýchlosti nastavený na 180 km/h. ID.4 GTX navyše vyniká akceleráciou 0-100 km/h za iba 6,3 sekundy.

ID.4 svojou všestrannosťou nezaostáva za SUV so spaľovacími motormi. Vďaka plochej podlahe vnútornými priestorom kabíne prekonáva rovnako veľké vozidlá s klasickým pohonom. Napriek elektromotoru na zadnej náprave má variabilný batožinový priestor základný objem vyše 540 litrov. Ako jeden z mála elektrických automobilov na trhu ID.4 umožňuje aj ťahanie prívesu – podľa použitého motora a pohonu sa povolená hmotnosť brzdeného prívesu pohybuje až do 1400 kg.

Rovnako ako najmenší rad ID.3 má aj ID.4 prehľadne koncipovanú ponuku vybavenia, v rámci ktorej sa k zvolenej motorizácii pridávajú špecifické komplety (pakety) vybavenia, združujúce dizajnové alebo technické prvky. Napríklad paket Infotainment Plus zahŕňa aj head-up displej s rozšírenou realitou, Paket Assistance Plus rozličné komfortné prvky a 7 ďalších asistenčných systémov.

ID5: Najbližším súrodencom ID.4 je SUV-kupé ID.5. Okrem aerodynamickejšej karosérie so splývajúcou zadnou časťou (koeficient odporu 0,26) a zadným krídlom sa líši nepatrne menšou vnútornou výškou stropu vzadu (-12 mm) a bohatším sériovým vybavením. To zahŕňa napríklad systému infotainmentu s väčším displejom 30,5 cm (12 palcov) alebo dizajnový komplet Exterior Style paket so strechou nalakovanou kontrastnou čiernou farbou a strieborným pásom okolo bočných okien a zadného stĺpika. 

Na Slovensku sa ID.5 predáva v troch verziách, ktoré majú všetky rovnakú batériu 77 kWh. Verzie ID.5 Pro6 a ID.5 Pro Performance7 majú pohon zadných kolies elektromotorom s výkonom 128, respektíve 150 kW (174 a 204 k). Športová verzia ID.5 GTX8 má pohon všetkých kolies dvoma elektromotormi so systémovým výkonom 220 kW (299 k).

Plug & Charge: Aktuálne modely ID.4 a ID.5 majú vďaka najnovšej generácii softvéru funkciu Plug & Charge, ktorá výrazne zvyšuje užívateľský komfort pri nabíjaní vozidla na cestách. Vďaka nej sa vozidlo autentifikuje automaticky keď zákazník pripojí nabíjací kábel kompatibilnej rýchlonabíjacej stanice s jednosmerným prúdom (DC). Vtedy sa spustí zašifrovaná komunikácia medzi automobilom a nabíjačkou. Táto autentifikácia trvá iba niekoľko sekúnd a následne sa spustí proces nabíjania. Funkciu Plug & Charge podporujú už mnohé veľké siete nabíjacích staníc v Európe ako napr. IONITY, Aral, BP, EON, pričom ďalší poskytovatelia sa už pripravujú.

Predĺžená záruka a financovanie na mieru. Na vozidlá predávané zo skladových zásob importéra s cenovým bonusom sa automaticky vzťahuje predĺžená záruka na 5 rokov alebo 100 000 km. Samozrejme, na batériu platí záruka 8 rokov alebo 160 000 km. Na financovanie kúpy spoločnosť Volkswagen Financial Services ponúka viacero výhodných alternatív financovania, z ktorých si zákazníci môžu vybrať najlepšie zodpovedajúcu ich potrebám. K dispozícii je napríklad úver s výhodným úrokom, akontáciou 20 – 60 % a s poistením v splátkach na dobu od 36 do 60 mesiacov, financovanie v splátkach po 1/3 a 1/4 ceny vozidla, financovanie Volkswagen NEXT s troma možnými spôsobmi ukončenia a akontáciou od 10 %, ako aj operatívny lízing Volkswagen Lease&Drive s nulovou akontáciou a fixnou mesačnou splátkou. Podnikateľské subjekty môžu okrem toho využiť aj úver s nízkym úrokom a vlastným poistením s voliteľnou akontáciou vo výške od 20 do 70 % ceny vozidla a dobou splácania od 24 do 72 mesiacov.

Značky: