Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V minulých rokoch dávali záujemcovia o zánovné aj jazdené vozidlá prednosť naftovým motorom pred benzínovými. Vlani však prišlo k zmene v prípade zánovných vozidiel, ktoré charakterizuje vek do štyroch rokov a počet najazdených kilometrov do 40 000. Minulý rok vzrástol záujem o benzínové a alternatívne motory na úkor dieselových pohonov, ktorých ponuka klesla o 15 percent oproti roku 2017. Vyplynulo to z kontinuálneho sledovania trhu, ktoré robí predajca zánovných áut Mototechna. Tá patrí do skupiny AURES Holdings, ktorej súčasťou je aj sieť autocentier AAA AUTO.

 „Slovenský trh je v porovnaní s ostatnými krajinami Vyšehradskej štvorky špecifický tým, že na ňom v prípade zánovných vozidiel prevládali autá na naftové pohony. Vlani však prišlo k zmene. Kým počet inzerovaných zánovných vozidiel s dieselovými motormi na Slovensku klesal, tých s benzínovými pribudlo  o 5 %, stúpol  i počet áut na alternatívne pohony. Najviac si v ponuke v tomto segmente polepšili  elektromobily, ktorých bolo vlani o tretinu viac ako v roku 2017. Pokles ponuky naftových áut kopíruje situáciu na trhu nových automobilov, kde rastú predaje benzínových pohonov. Zároveň odráža aj tlak EÚ na znižovanie emisií, čo sa lepšie darí práve s benzínovými motormi,“ vysvetľuje situáciu na trhu prevádzkový riaditeľ Mototechny Petr Vaněček.

Spoločne s elektrickými pohonmi vzrástla aj ponuka hybridov, naopak klesol počet vozidiel na LPG a CNG. „Nárast elektromobilov a hybridov odráža aktuálny trend v automobilovom priemysle, kedy na jednej strane automobilky investujú viac do vývoja a výroby elektromobilov a na strane druhej motoristi premýšľajú viac ekologicky. Navyše aj ponuka a dostupnosť takýchto vozidiel rastie. Dá sa predpokladať, že sa u nás tento trend ešte viac zvýrazní v tomto roku po uvedení elektromobilov Citigo, nového crossoveru a plug-in hybridu Superb od Škodovky, ktorá dlhodobo na slovenskom aj českom trhu vedie v predajoch nových áut,“ vysvetľuje Petr Vaněček. Spomedzi hybridov a áut na elektrický pohon boli v roku 2018 najponúkanejšie modely Kia Niro, nasledovaná Toyotami RAV 4 a  C-HR. Na štvrtom mieste sa umiestnilo BMW i3.

TOP 10 najčastejšie ponúkaných zánovných áut v SR
20172018
1.Škoda OctaviaŠkoda Octavia
2.Škoda FabiaŠkoda Fabia
3.Škoda RapidŠkoda Rapid
4.Volkswagen GolfKia Ceed
5.Škoda SuperbVolkswagen Golf
6.Kia CeedŠkoda Superb
7.Volkswagen PassatKia Sportage
8.Mercedes CHyundai i30
9.Kia SportageVolkswagen Passat
10.Hyundai i30Renault Megane

Vlaňajšia ponuka inzerovaných zánovných áut medziročne klesla o sedem percent. Motoristi si mohli vyberať z 29 072 takýchto vozidiel. Ich najčastejší inzerovaný vek vzrástol o mesiac na presne jeden rok. Naopak, najčastejší počet najazdených kilometrov klesol o 4 520 km. Zánovné autá oproti roku 2017 vlani mierne zlacneli. Najčastejšie inzerovaná cena sa znížila o 344 eur na 19 846 eur. Z najväčšej ponuky zánovných áut (11 143) mohli vyberať ľudia  v Bratislavskom kraji, ktorý výrazne predbehol všetky ostatné slovenské regióny. V druhom v poradí – Nitrianskom kraji mali motoristi k dispozícii  2 548 vozidiel. Najmenšou ponukou s 1 781 zánovnými autami disponoval Trenčiansky kraj.

Najinzerovanejším modelom zánovných áut bola už tradične Škoda Octavia, ktorú nasledovali Škoda Fabia a Škoda Rapid. Oproti roku 2017 vlani nastala zmena až na štvrtej priečke  rebríčka najinzerovanejších zánovných áut, keď Volkswagen Golf nahradila Kia Ceed a odsunula ho na piate miesto. Z prvej desiatky vypadol Mercedes C a dostal sa do nej Renault Megan.

Značky: