Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Život bez internetového pripojenia si väčšina z nás už nevie predstaviť. Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometer na Slovensku využívajú internet dve tretiny obyvateľov. Viac ako polovica z nás sa pripája denne. Ak využívate internet iba v práci, pripojenie nemusíte riešiť. Ak ho však potrebujete aj doma, dilema je na svete: je lepšie spoliehať sa na populárne bezdrôtové pripojenie, alebo je lepšie si doma „natiahnuť kábel“?

Čo vás čaká bez drôtu

Bezdrôtové pripojenie prostredníctvom Wi-Fi má veľkú výhodu v tom, že nepotrebujeme kabeláž. Na druhej strane treba myslieť na to, že ak obývate rodinný dom alebo mezonetový byt s veľkou rozlohou, môže kvalita signálu kvôli vzdialenostiam alebo hrubým stenám či podlahám kolísať. Tento problém sa dá vyriešiť prídavnými Wi-Fi routermi. Treba však počítať s tým, že dosiahnutie kvalitného signálu vás bude stáť viac. Ak bývate v bytovom dome a viacero vašich susedov má vlastnú Wi-Fi sieť, môže dochádzať k vzájomnému prekrývaniu a rušeniu sietí. Ak plánujete na bezdrôtovú sieť pripájať viacero zariadení, rýchlosť prenosu dát sa môže znížiť. Predísť tomu môžete kvalitnejšími routermi. Bezdrôtová sieť tiež predstavuje vyššie bezpečnostné riziko. Pre skúseného človeka nepredstavuje prelomenie zabezpečenia Wi-Fi neprekonateľný problém. Pripojenie na Wi-Fi je naozaj užitočné napríklad pre používateľov smartfónov, ktorí sa vedia v domácom prostredí pripojiť zadarmo a nemusia za prenos dát platiť operátorovi.

Kábel znamená stabilitu a bezpečnosť

Ak je pre vás naozaj dôležité dosiahnuť stabilné, bezpečné a kvalitné pripojenie, najlepším riešením je káblové pripojenie. Ideálne je pri stavbe či rekonštrukcii naplánovať pripojenie tak, aby to vyhovovalo vašim požiadavkám na priestor.

„Ideálnym riešením je použiť štruktúrovanú kabeláž a nainštalovať dátové zásuvky pre rozvody do jednotlivých miestností,“ vysvetľuje Peter Dzurko, odborník zo spoločnosti Schneider Electric. Dodáva, že kábel určite oceníte v pracovni a obývačke, najmä ak chcete využívať smart televíziu s prístupom na internet. „Neznamená to samozrejme, že bezdrôtová sieť je zakázaná,“ vysvetľuje odborník. „Práve naopak, Wi-Fi router je prirodzeným doplnením pevného pripojenia, ktoré je výhodné pre mobilné telefóny. Podstatné je, že základ siete je stabilne a bezpečne ukotvený v kábli.“