Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Podľa údajov, ktoré tento týždeň zverejnilo Ministerstva obchodu USA, je spoločnosť BMW Manufacturing piaty rok po sebe najväčším americkým automobilovým exportérom podľa hodnoty vyvezeného tovaru. Závod BMW v meste Spartanburg v Južnej Karolíne opustilo v roku 2018 až 234 689 vozidiel s označením X.

Približne 81 percent všetkých vozidiel z kategórií Sports Activity Vehicle a Coupé bolo exportovaných z prístavu Port of Charleston. Podľa údajov Ministerstva obchodu išlo o hodnotu viac ako 8,4 miliardy dolárov. To potvrdzuje, že závod v Južnej Karolíne je vedúcim americkým automobilovým vývozcom podľa hodnoty exportovaného tovaru.

Zvyšných 19 percent modelov BMW X bolo vyvezených cez ďalších päť prístavov na juhovýchode USA: Savannah, (Georgia); Brunswick, (Georgia); Jacksonville, (Florida); Miami, (Florida) a Everglades, (Florida). Dovedna až viac ako 66 percent celkovej produkcie závodu Spartanburg, ktorá predstavuje 356 749 vozidiel, smeruje na export. Celkový počet vozidiel vyrobených a vyvezených spoločnosťou BMW Manufacturing v roku 2018 mierne poklesol z dôvodu obnovy modelových radov BMW X4 a BMW X5.

„Napriek minuloročnej modelovej obnove a napriek pretrvávajúcej neistote týkajúcej sa obchodu a ciel, je závod Spartanburg stále významným pozitívnym prispievateľom k americkej obchodnej bilancii,” povedal Knudt Flor, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti BMW Manufacturing. „Tento výsledok jasne posilňuje pretrvávajúce záväzky spoločnosti BMW v USA. V roku 2019 očakávame nárast výroby a exportu, k čomu prispejú aj ďalšie modely ako úplne prvé BMW X7, BMW X3 M a X4 M či len nedávno predstavené plug-in hybridné verzie modelov BMW X3 a X5.”

Spoločnosť BMW v roku 2017 oznámila investície v objeme 600 miliónov dolárov, ktoré nasmerujú do závodu Spartanburg medzi rokmi 2018 až 2021. Zamerajú sa na výrobnú infraštruktúru ďalších generácií modelov BMW X. V minulom mesiaci vyrobil závod 4,5-miliónte vozidlo BMW vyrobené v Južnej Karolíne. Neskôr v tomto roku závod oslávi 25 rokov výroby značky BMW v tomto americkom štáte.

„Výrazné partnerstvo medzi značkou BMW a štátom Južná Karolína sa aj naďalej rozvíja a prejavuje sa to aj na tom, že náš štát je aj naďalej najväčším vývozcom hotových osobných vozidiel,” povedal minister obchodu Južnej Karolíny Bobby Hitt. „Moje gratulácie k ďalšiemu výraznému roku smerujú do BMW a k jeho zamestnancom na severe nášho štátu. Spolu celému svetu ukazujeme, že Južná Karolína je hodná svojho sloganu Just right.”

„Spoločnosť BMW je významným partnerom našich prístavov v Južnej Karolíne,” podotkol Jim Newsome, prezident a výkonný riaditeľ spoločnosti South Carolina Ports Authority. „Ako klient oboch prístavov Port Greer a Port of Charleston, je pokračujúca expanzia spoločnosti BMW výrazným impulzom pri náraste našich objemov exportu aj importu. Sme hrdí, že môžeme spolupracovať s najväčším americkým automobilovým exportérom a tešíme sa na podporu jeho ďalšieho rastu.”

Závod BMW Group Spartanburg vyrába denne viac ako 1 400 vozidiel. V roku 2018 vzniklo v závode Spartanburg 356 749 vozidiel. Závod má celkovú ročnú výrobnú kapacitu 450 000 vozidiel a zamestnáva viac ako 11 000 ľudí.

 

Značky: