Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

BMW Motorrad Vision AMBY, úplne nový koncept na rozhraní medzi bicyklom a motocyklom, využíva nové možnosti inovatívnej mestskej mobility budúcnosti. Je to jedna z piatich rôznych štúdií vozidiel, ktoré spoločnosť BMW Group, aby predviedla svoju víziu individuálnej mobility v mestskom prostredí a okolí.

Pod spoločným dáždnikom elektrickej mobility, digitalizácie a trvalej udržateľnosti tvorí týchto päť priekopníckych konceptov všestranný a trvalo udržateľne vytvorený mix mobility na dvoch a štyroch kolesách, ktorý komplexne rieši veľmi rozmanitý rozsah potrieb mobility.

BMW Motorrad Vision AMBY a BMW i Vision AMBY.

AMBY znamená Adaptívna mobilita. Štúdie BMW Motorrad Vision AMBY a BMW i Vision AMBY (pozri aj tlačovú správu BMW i Vision AMBY) interpretujú základnú myšlienku adaptívnej mestskej mobility na dvoch kolesách na základe odlišných aspektov. Obe vozidlá využívajú elektrický pohon s tromi úrovňami rýchlosti pre rôzne typy vozoviek. Pohon umožňuje dosahovať maximálnu rýchlosť až 25 km/h na cyklotrasách, až 45 km/h na mestských cestách a 60 km/h na viacpruhových cestách a mimo mesta. Na cestovanie vyššou rýchlosťou je však potrebná prilba, evidenčné čísla vozidla, povinné poistenie a príslušný vodičský preukaz. Kým BMW i Vision AMBY ako vysokorýchlostné vozidlo typu pedelek vyžaduje neustále šliapanie, aby získalo pomoc z elektrického pohonu, BMW Motorrad Vision AMBY zrýchľuje pomocou páčky a namiesto pedálov má stúpačky, ako je to typické pre motocykel.

Režimy, ktoré má jazdec k dispozícii, sú uložené v aplikácii v mobilnom telefóne a ten sa pripája k príslušnému vozidlu AMBY Vision.

K dispozícii sú aj manuálny výber úrovne rýchlosti, ako aj detekcia vozovky pomocou technológie geofencing, čo umožňuje automatické prispôsobenie najvyššej rýchlosti. Pretože v súčasnosti neexistuje žiadny právny rámec pre takéto vozidlo s koncepciou modulárnej maximálnej rýchlosti, myšlienkou vozidiel AMBY Vision je urýchliť prijatie legislatívy, ktorá umožní tento druh nastavenia. Spoločnosť BMW Group týmto spôsobom demonštruje, že sa bude aj naďalej angažovať v poskytovaní možností mobility vo veľkých mestách a ponúka inovatívne riešenia.

Nové podnety pre emotívnu mobilitu na dvoch kolesách.

„Štúdia BMW Motorrad Vision AMBY nás privádza na nové územie. Pre nás je v centre pozornosti správanie používateľov — otázka preto znie: ako sa budú chcieť zákazníci pohybovať v budúcnosti? Aké schopnosti očakávajú od svojho vozidla? Presne to bol východiskový bod našich rozhovorov. Naším cieľom bolo vyvinúť extrémne emotívne vozidlo pre inteligentnú mobilitu v meste a jeho okolí, ktoré ponúka maximálnu voľnosť. BMW Motorrad Vision AMBY skutočne umožňuje našim zákazníkom zažiť mestský život úplne novým spôsobom, flexibilnejšie prekonávať vzdialenosti a z času na čas sa uvoľniť aj v meste. BMW Motorrad zároveň dôsledne pokračuje v stratégii elektromobility pre mestské aglomerácie. Je to fascinujúci vstup do sveta BMW Motorrad, ktorý však zároveň sľubuje aj maximálnu radosť z jazdy,” vysvetľuje Edgar Heinrich, vedúci dizajnu divízie BMW Motorrad.

Dizajn — DNA spoločnosti BMW Motorrad.

Štúdia BMW Motorrad Vision AMBY sa vzpiera všetkým existujúcim kategóriám: vizuálne sa podobá svetu bicyklov, no srdcom je to motocykel. Jeho štíhle proporcie sľubujú robustnosť a dobrodružstvo, zatiaľ čo jeho dizajn naznačuje jasné odozvy expresívneho štýlu a tvarov motocyklov značky BMW z kategórie Enduro. Vďaka mohutnému dezénu ako aj 26-palcovému prednému kolesu s tenšou pneumatikou či 24-palcovému zadnému kolesu s mohutnejšou pneumatikou ukazuje štúdia BMW Motorrad Vision AMBY, že je ochotná a schopná vyraziť kamkoľvek. Pevne integrované sedadlo s výškou 830 mm je rovnako typickým prvkom zo sveta motocyklov ako pevné stúpačky.

Sedadlo funguje aj ako dizajnový prvok nad plochou stúpajúcou hornou časťou rámu a vytvára výraznú líniu. Vďaka tomu vzniká pre BMW Motorrad úplne nový, svieži vzhľad, ktorý evokuje prepojenie medzi svetom elektrobicyklov a motocyklov.

Veľká jednotka na skladovanie energie a pohonná jednotka tvoria tmavý grafický blok v strede rámu.

Veľkoformátová bicyklová vidlica predného kolesa je vybavená chráničmi a dodáva celej prednej časti masívnejší a mohutnejší vzhľad. Malý svetlomet so svetelným podpisom BMW Motorrad v tvare U je jasným odkazom na korene konceptu, rovnako ako dvojitý LED prvok slúžiaci ako zadné svetlo. Ďalším prvkom zo sveta BMW Motorrad je, že štúdia BMW Motorrad Vision AMBY zrýchľuje pokynom z riadidiel, ako je na motocykli zvykom.

Vďaka celkovej hmotnosti iba 65 kg je štúdia BMW Motorrad Vision AMBY výrazne ľahšia ako ostatné motocykle, čo zaručuje vynikajúcu ovládateľnosť a obratnosť.

Koncept farieb a materiálov predstavujúci hĺbku a nečakané detaily.

V porovnaní s konvenčným spaľovacím motorom prináša koncept elektrického pohonu v štúdii BMW Motorrad Vision AMBY aj málo viditeľných mechanických prvkov.

Z tohto dôvodu je jeho technické srdce zámerne maskované a predvádza sa v nápadnom strojovom štýle. To podčiarkuje vysoko prepracovaný koncept farieb a materiálov, ktorý sa výrazne vymyká tradičnej tmavej farebnej schéme a použitiu bielych odleskov.

Pri použití materiálov odkazuje štúdia BMW Motorrad Vision AMBY na ďalšie dve vozidlá, ktoré sa vo svetovej premiére predstavili na podujatí IAA Mobility 2021: BMW i Vision Circular a BMW i Vision AMBY. Ozdobný materiál použitý na jednotke na uchovávanie energie, známy ako plávajúce sivé polyméry, sa použil aj na nárazníku vozidla BMW i Vision Circular. Skladá sa z recyklovaného plastu a sám sa môže na konci životného cyklu výrobku vracať späť do materiálového cyklu. Okrem toho sa materiál použitý na sedadlo nachádza aj v sedle BMW i Vision AMBY a v pneumatikách BMW i Vision Circular. Je založený na granuláte z recyklovaného plastu a má fascinujúci terazzo vzhľad. Ukazuje, ako niektoré materiály môžu získať nový život v podobe novej formy a funkcie.

Asymetrický dizajn bokov vozidla.

V súlade s neočakávaným, sebaistým charakterom vozidla BMW Motorrad Vision AMBY boli obe jeho strany zámerne navrhnuté odlišne. Na oboch stranách upúta nad svetlou pohonnou jednotkou pozornosť biely nápis AMBY, pričom zároveň svojim výrazným vzhľadom spĺňa aj úlohu ako štylizovaná grafika na obložení jednotky na uchovávanie energie. Kým nápis vľavo získava dodatočnú vizuálnu hĺbku z farebne trblietavého, dúhového tieňa, nápis vpravo sa zámerne javí ako bez tieňa. Pod jednotkou na skladovanie energie sa nachádzajú dva perleťové prvky, ktoré vytvárajú ďalšie zvýraznenie.

Na pravej strane vozidla zo siluety viditeľne vystupujú tri malé tyrkysovo modré trubice, ktoré jasne odkazujú na elektrické srdce štúdie BMW Motorrad Vision AMBY. Na to nadväzuje aj citát Markusa Schramma, riaditeľa divízie BMW Motorrad: „Elektromobilita bude pre budúcnosť motocyklov veľmi dôležitá. Predznamenávame množstvo pripravovaných produktov so zameraním na elektrický pohon, najmä v oblasti mestskej mobility. A nemyslím iba na klasické kolobežky, ale aj na alternatívne, moderné a emotívne produkty. Elektromobilita na dvoch kolesách musí byť skutočne zábavná a dobrodružná a automobilka BMW sa zaväzuje vyvíjať produkty, ktoré tomu budú zodpovedať.”

Pri bližšom skúmaní odhalí súhra medzi technicky vyzerajúcim pixelovým písmom a klasickým pätkovým písmom veľkú pozornosť venovanú detailu a to hneď v niekoľkých bodoch: spoločne prekračujú priepasť medzi minulosťou a budúcnosťou. Rovnako ako samotné predstavené vozidlo. Súradnice vpravo sú odkazom na dizajnové štúdio BMW Motorrad Design Studio v Mníchove, kde štúdia BMW Motorrad Vision AMBY vznikla. Na opačnej strane sa nachádzajú písmená AMBY v morzeovke, pričom čiarky vizualizujú bodky. Všetky tieto starostlivo premyslené detaily vo svojej dokonalej súhre vytvárajú jedinečnú grafiku a zároveň podčiarkujú nanajvýš súčasný zmysel pre štýl.

Mobilný telefón ako kľúč.

Špeciálne vyvinutá aplikácia umožňuje používateľovi aktivovať BMW Motorrad Vision AMBY pred jazdou, kontrolovať si uložené skupiny vodičských preukazov a podľa potreby na požiadanie využívať príslušné poistné krytie. Týmto spôsobom aplikácia zastáva klasickú funkciu kľúča a zároveň využíva obvyklé možnosti identifikácie, ktoré poskytuje mobilný telefón ako napríklad Face ID. Základné funkcie a požiadavky na stav vozidla (napríklad aktuálna úroveň nabitia) sú k dispozícii podobne ako v aplikácii BMW App. Ďalší vývoj a úpravy softvéru možno zákazníkom kedykoľvek poskytnúť prostredníctvom aktualizácií zasielaných online.

Mobilný telefón použitý na štúdii sa indukčne nabíja v magnetickom držiaku v zornom poli jazdca. Tieto možnosti pripojenia by rovnako ako základné funkcie umožňovali ponúkať ochranu proti krádeži a imobilizér s plávajúcim kódom.

A odpoveď na otázku „Kde je moje BMW Motorrad Vision AMBY?” by bola tiež len záležitosťou kliknutia na telefón.

Geofencing ako kľúčová technológia.

Namiesto toho, aby si režim jazdy zvolili jazdci sami, by požadované parametre na automatické prispôsobenie úrovní rýchlosti (25/45/60 km/h) a zodpovedajúce poistné krytie mohla poskytnúť technológia geofencing v kombinácii s podrobnou mapovou službou HERE. Táto technológia umožňuje vozidlu rozpoznať aktuálne používaný typ cesty, cyklotrasy alebo oblasti s nízkou premávkou a tomu následne automaticky prispôsobiť maximálnu povolenú rýchlosť. Takýmto spôsobom by sa štúdia BMW Motorrad Vision AMBY transformovala z vozidla podobného S-pedeleku na niečo, čo je viac inšpirované motocyklom. Užívateľ by potom nemohol svojvoľne zmeniť režim maximálnej rýchlosti. Požadovaná poznávacia značka má podobu inovatívnej zobrazovacej plochy, takže režim zvolený v ktoromkoľvek čase môžu ľahko rozpoznať a prečítať aj ostatní účastníci cestnej premávky.

Pre štúdiu BMW Motorrad Vision AMBY sú k dispozícii aj ďalšie technologické inovácie: optimalizovaný systém ABS by mohol zvýšiť bezpečnosť, rovnako ako automatický asistent diaľkových svetiel alebo brzdových svetiel, podobne tak aj denné svetlá. Do úvahy prichádza aj systém monitorovania tlaku v pneumatikách, ktorý je už k dispozícii ako voliteľný doplnok v motocykloch spoločnosti BMW Group. Nakoniec, potenciálne bezpečnostné funkcie by mohli zahŕňať aj radar merajúci odstup s dosahom až 140 m, ktorý v tomto prípade poskytne vizuálne a akustické upozornenie, keď sa vozidlo blíži zozadu.

BMW Motorrad Vision AMBY ukazuje jeden z možných prejavov toho, ako by mohla vyzerať moderná mestská mobilita zajtrajška. Má slúžiť ako plán na urýchlenie rozhovorov o cestovaní v mestách zameranom na budúcnosť.

  • Technické údaje BMW Motorrad Vision AMBY.

Batéria: nie je špecifikovaná

Výstup: neuvedený

Vmod1: až 25 km/h

Vmod2: až 45 km/h

Vmodmax: až 60 km/h

Dojazd: cca. 110 km (kombinovaný, podľa WMTC)

Kolesá: vypletané kolesá, 26-palcové vpredu a 24-palcové vzadu

Výška sedadla: 830 mm

Pohotovostná hmotnosť: cca. 65 kg

Značky: