Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

V rámci online eventu 2021 AND BEYOND predstavila spoločnosť Synology úplne prepracovaný systém DiskStation Manager (DSM). DSM je zjednotený operačný systém, ktorý používa riešenie pre správu dát spoločnosti Synology a verzia 7.0 prináša nové technológie úložiska, zálohovania či hybridného cloudu.

“Dnes pracujeme s bezprecedentným množstvom dát – multimédiá, analytické dáta, umelá inteligencia, IoT (internet vecí), telemedicína a mnoho ďalšieho. Spracovávanie takéhoto množstva dát má obrovský dopad na náš životný štýl, spôsob akým podnikáme, ako sa staviame k dátovej ekonomike – dnes v zásade platí, že čím viac dát viete analyzovať, tým máte väčšiu konkurenčnú výhodu“, hovorí Philip Wong, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Synology. „V Synology venujeme veľké množstvo energie na rozvíjaní našej platformy DSM – s cieľom zvýšiť bezpečnosť, dostupnosť a celkový manažment dát. Prinášame riešenia od malých domácností až po veľké korporácie, od gigabajtov dát až po masívne dátové sety. Všetko s jediným cieľom – aby používateľ mohol s týmito dátami pracovať efektívnejšie a čerpať z nich viac pridanej hodnoty. Osobne sa veľmi teším, že môžem oznámiť dostupnosť DSM 7.0 už v roku 2021 – prinesie totiž do našich životov úplne novú skúsenosť so spracovaním a správou dát.“

DSM vo verzii 7.0 stavia na základe najrozšírenejšieho NAS operačného systému a zároveň prináša vylepšenia snáď v každom smere. Od manažmentu úložiska, cez používateľské rozhranie až po cloudové služby (ako vzdialené monitorovanie či úložisko na vyžiadanie).

Lokálne technológie

„Naše vývojárske tímy tvrdo pracovali na zlepšení použiteľnosti, spoľahlivosti, výkonu a škálovateľnosti – a to sú zároveň kľúčové piliere, na ktorých je DSM 7.0 založený,“ povedal Derren Lu, vedúci skupiny pre operačné systémy a aplikácie. „Začali sme od základov a kompletne sme prepracovali subsystémy úložiska a rozhranie pre správu, dokonca sme od základu pretvorili proces overovania, aby bol jednoduchší a ešte bezpečnejší. Inovácie sme zamerali na vytvorenie výkonných aplikácií a nástrojov, ktoré je možné ľahko používať, čo našim zákazníkom umožní ľahšie spravovať ich dáta a vyťažiť z nich maximálnu pridanú hodnotu.“

Chytrejšie a flexibilnejšie nástroje pre disky

Nové funkcie výmeny diskov významne zjednodušujú postupy výmeny diskov a zároveň kladú nižšie nároky na systém. Keď sa rozhodnete pre výmenu určitého disku a do voľnej šachty na disky vložíte nový pevný disk, systém DSM naklonuje starý disk do nového bez toho, aby došlo k zhoršeniu stavu fondu úložiska.

Funkcie automatickej opravy uľahčujú vzdialenú správu fondu úložiska. Keď fond prejde do obmedzeného režimu a je nutné vymeniť disk, stačí sa prihlásiť a označiť disk, ktorého automatická oprava sa má uskutočniť. Stačí následne požiadať IT administrátora, aby vymenil chybný disk a systém SDM okamžite zaháji obnovenie dátového poľa.

Medzipamäť SSD predstavuje vynikajúci spôsob, ako zvýšiť výkon a systém DSM 7.0 teraz umožňuje používateľom takúto pamäť kedykoľvek pridať alebo odobrať, bez dopadu na poskytované služby. Nový nástroj Sprievodca pamäťou SSD je presnejší, dokáže analyzovať vzorce vstupu/výstupu v reálnom čase a ponúka tak používateľovi lepšie odporúčania.

Ďalšie vylepšenia úložiska

Systém DSM 7.0. taktiež prináša nasledujúce výrazne optimalizácie podsystémov:

  • Až o 80% vyšší výkon polí RAID 6
  • Až o 200 % vyššia rýchlosť spätného zápisu do medzipamäte SSD
  • Inteligentnejšia a rýchlejšia opravu polí RAID, pretože sa opravuje iba využité miesto
  • Vyšší výkon pri práci s medzipamäťou SSD s možnosťou pripínania metadát
  • Podpora zväzkov o veľkosti až 1 PB pre potreby náročnej archivácie
  • Deduplikácia jednotlivých zväzkov výrazne zvyšuje efektivitu úložiska

Rýchlejšie a bezpečnejšie overovanie

Vďaka novej mobilnej aplikácií Synology Secure SignIn umožní Synology správcom systému bezprácne realizovať zabezpečenie účtov a ich overenie v systéme DSM 7.0 je tak ešte flexibilnejšie a pohodlnejšie. Vďaka aplikácii Secure SignIn nemusí používateľ používať heslá a môže autorizovať požiadavky na prihlásenie priamo zo svojho smartfónu. Aplikáciu Secure SignIn je možné taktiež používať ako sekundárny spôsob overovania v režime dvojfaktorového overenia a pomôže tak kompenzovať frustráciu pri kopírovaní kódov v rámci postupov na báze jednorazového hesla (OTP). Zálohovanie do účtov Synology umožňuje nepretržitú prevádzku pri výmene mobilných zariadení.

Predstavený bude taktiež štandard FIDO2, ktorý predstavuje bezpečný spôsob overovania určený k použitiu s hardvérovými zabezpečovacími kľúčmi a podporuje funkciu Windows Hello či Touch ID systém v macOS. Podobne ako u funkcie Secure SignIn dokáže i FIDO2 nahradiť heslá a ponúknuť tak používateľom vyššie zabezpečenie s minimálnym rušením.

Podpora protokolu Fibre Channel a aplikácie SAN Manager

Systém DSM 7.0 po novom podporuje protokoly Fibre Channel určené pre nasadenie s najnižšou možnou latenciou a najnižšími nákladmi na réžiu. Synology predstavuje taktiež nové funkcie aliasu hostiteľa, vďaka ktorým nie je nutné pamätať si identifikátory IQN alebo WWPN a zjednodušuje sa tak nastavenie oprávnení. Vďaka týmto možnostiam nahrádza aplikácia SAN Manager aplikáciu iSCSI Manager pri jednotnej správe blokového úložiska.

Lepšia správa fotografií

Úplne nová služba Synology Photos je postavená na funkciách umelej inteligencie pôvodne implementovanej v aplikácií Moments a flexibilných organizačných možnostiach služby Photo Station. Používatelia môžu ľahko zálohovať fotografie z mobilných zariadení alebo fotoaparátov, využívať rozsiahle možnosti pre prechádzanie a filtrovanie a organizovať položky prostredníctvom zobrazenej časovej osi alebo adresárov. Taktiež môžu vytvárať podmienené a vnorené albumy, do ktorých sa automaticky pridávajú fotografie spĺňajúce určite kritériá.

Granulárna kontrola nad zdieľaním, vrátane ochrany heslom a dátumom vypršania platnosti zabezpečuje, že zdieľanie najlepších životných spomienok bude jednoduché a zároveň bezpečné. Služba Synology Photos je navyše úplne lokálna a k funkciám umelej inteligencie (napr. rozpoznávanie tvárí) nepotrebuje žiadne pripojenie k internetu, čo je ďalšou zárukou ochrany súkromia.

Ďalšie vylepšenia systému DSM a aplikácií

Systém DSM 7.0 obsahuje celý rad vylepšení a ponúka tak existujúcim používateľom nové možnosti a funkcie pre správu, ako napr.:

  • Konzola správcu služby Synology Drive zobrazuje prehľadnejšie a podrobnejšie informácie o pripojených zariadeniach a taktiež o tom, ktoré súbory sa zdieľajú externe a ako často
  • Delegovanie admin používateľa umožňuje IT pracovníkom získať podrobnú kontrolu nad oprávneniami pre administratívne funkcie a predchádzať tak potenciálnym ohrozeniam zabezpečenia
  • Export oprávnení a sledovanie zmien výrazným spôsobom vylepšuje kontrolné možnosti administrátorov
  • Služba Active Backup for Business bude podporovať kompletné zálohy platforiem macOS a Synology DSM

Cloud Synology C2

„Budúcnosť IT infraštruktúry vidíme v kombinácii lokálnych a cloudových riešení. Rozmanité výzvy vyžadujú rozmanité prístupy a Synology je v pozícii, z ktorej môže vytvárať inovatívne produkty maximalizujúce jedinečný potenciál, ktorý obe tieto kategórie riešení majú,“ povedal Jia-uy Liu, vedúci skupiny pre cloud a zálohovanie. „Naša cloudová platforma Synology C2 od svojho zrodu pred tromi rokmi výrazne narástla a dnes môžeme s nadšením odhaliť funkcie ďalšej generácie, ktoré pomôžu rozšíriť rovnako existujúce, tak aj budúce riešenia.“

Úložisko v cloude na vyžiadanie

Služba Hybrid Share predstavuje flexibilné a cenovo priaznivé riešenie zlúčenia lokálneho a cloudového úložiska. Umožňuje používateľom kedykoľvek rozšíriť lokálne pole o cloudové úložisko na vyžiadanie, rýchlo synchronizovať dáta medzi niekoľkými servermi účelným využívaním šírky pásma týchto serverov a ukladať dáta, ktoré sa z cloudu často sťahujú do miestnej mezdipamäte a zrýchliť tak prístup k nim.

Monitorovanie všetkých serverov

Služba Active Insight umožňuje monitorovať agregované metriky výkonu a využitia všetkých zariadení Synology NAS z jediného portálu. Môže vytvárať prirodzené upozornenia, ktoré dajú správcovi informáciu o potenciálnych problémoch ako je napr. zaťaženie procesorov, využitie úložiska, latencia zápisu do jednotiek LUN a ďalšie. Správca taktiež môže podľa hostiteľských serverov vytvárať vlastné skupiny a komunikačné kanály a posúvať výstrahy jednotlivým tímom tak, aby mohli čo najrýchlejšie reagovať.

Zjednotené scenáre

Používateľské adresáre rozptýlené naprieč rôznymi lokalitami pobočky či dcérskymi firmami – to je bežný, no únavný postup. Adresár ako služba (DaaS – Directory as a Service) od Synology umožňuje s využitím cloudovej infraštruktúry Synology C2 bezpečne zlúčiť odľahlé lokality do jedného adresára. C2 Directory dokáže využiť lokálne Synology NAS a počítače, ktoré majú nainštalovaný špecializovaný nástroj pre caching a zabezpečí tak minimálnu overovaciu odozvu a neustály prístup, dokonca aj offline. C2 Directory bude taktiež podporovať správu zariadení prostredníctvom skupinových politík Windows a inštalovateľných nástrojov na zariadeniach s macOS. Služba C2 Directory bude bližšie predstavená v priebehu roku 2021.

Zálohovanie bez obmedzení

Vzhľadom k robustnosti systému Synology C2 plánuje Synology predstaviť nové riešenie ochrany dát umožňujúce zálohovanie priamo do Synology C2. Vďaka pripravenosti pre systémy Windows, Windows Server, Linux, macOS, VMware, hypervízory Hyper-V a obľúbené SaaS platformy bude zaručená komplexná podpora pre väčšinu IT prostredí. Úložnú kapacitu bude možné prispôsobiť s ohľadom na maximálnu cenovú efektivitu a predplatitelia si budú užívať flexibilné priebežné financovanie. Ďalšie informácie oznámené v priebehu roku 2021.

Dostupnosť

Systém DSM 7.0 bude k dispozícii ako bezplatná aktualizácia kompatibilných zariadení Synology. Verejná Beta verzia je dostupná už dnes na adrese http://sy.to/dsm7beta

Značky: