Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Spoločnosť Canon Europe aktualizuje firmvér v reakcii na spätnú väzbu a požiadavky zákazníkov. Firmvér fotoaparátu EOS R3 verzia 1.20 zvyšuje rýchlosť prístroja a firmvér fotoaparátu EOS R5 verzia 1.60 umožňuje dlhšie natáčanie. Nový firmvér fotoaparátu EOS R6 verzia 1.60 zefektívňuje pracovné postupy.

Zachyťte každý okamih

EOS R3 je už dnes vysoko výkonný prístroj na spravodajské a športové účely a aktualizácia firmvéru v1.20 jeho neuveriteľnú rýchlosť ešte zvyšuje. Vďaka novému používateľskému nastaveniu nepretržitého vysokorýchlostného snímania môžu používatelia fotografovať pri frekvencii od 30 snímok za sekundu až po neuveriteľných 195 snímok[1] za sekundu v plnom rozlíšení vo formáte JPEG, HEIF alebo RAW. To dáva fotografom možnosť zachytiť kľúčový okamih akcie, napríklad keď sa baseballová raketa dotkne lopty alebo keď vták zaútočí na korisť.

Aktualizácia však prináša viac ako bleskurýchle snímanie. Majitelia fotoaparátu EOS R3 budú môcť filmovať v rozlíšení Full HD pri 240p, teda snímkovej frekvencii, ktorá bola predtým možná iba u špecializovaných videokamier. Záznam v rozlíšení 240p spomaľuje akciu šesťnásobne. Výsledkom je plynulý spomalený pohyb, ktorý je ideálny na zachytenie kľúčových okamihov vo vysoko dynamickej situácii.

Efektívnejšie postupy

Aby mohli foto žurnalisti a reportéri predstihnúť konkurenciu, umožňuje aktualizácia v1.20 skrátiť dobu medzi urobením snímky a jej zverejnením. Cloudové spracovanie obrazu vo formáte RAW (Cloud RAW Image Processing[2]), ktoré je k dispozícii pri novo uvedenom modeli EOS R7, budú môcť teraz využívať aj používatelia modelu EOS R3. Systém na spracovanie obrazu využíva sofistikované hĺbkové učenie na serveri image.canon, zvyšuje rozlíšenie a ostrosť snímok a zároveň znižuje riziko vzniku moaré. Na dokonalom výsledku bez šumu pri zachovaní detailov sa podieľa aj spracovanie obrazu pomocou umelej inteligencie založenej na neurálnych sieťach. Fotoaparát EOS R3 novo podporuje aj kompozitné snímky skladané zo záberov zhotovených pomocou bracketingu pri rôznych hladinách ostrosti. Výsledkom je čistý obraz s veľkou hĺbkou ostrosti – ideálny pre makrofotografiu. Táto funkcia je k dispozícii aj pri použití s ​​bleskom Speedlite EL-1.

Na základe spätnej väzby od zákazníkov je teraz možné programovateľnému tlačidlu na fotoaparáte EOS R3 priradiť 1,6-násobný alebo iný pomer orezu. Tlačidlo teda funguje ako vstavaný telekonvertor, ktorým si fotograf môže ľahko a rýchlo priblížiť kľúčové momenty.

Zdokonalené možnosti natáčania

V odpovedi na spätnú väzbu vloggerov, že okraje videozáznamu sa pri filmovaní s ultra širokouhlým objektívom v režime autoportrétu trasú, disponujú teraz fotoaparáty EOS R3, EOS R5 a EOS R6 korekciou chvenia v rámci funkcie digitálnej stabilizácie obrazu Digital Movie IS. Táto korekcia dopĺňa konvenčnú korekciu posunu Digital Movie IS a zabezpečuje výrazne stabilnejšie snímanie. Do fotoaparátu EOS R3 pribudla aj funkcia časozberu s možnosťou zachovať jeho nastavenie aj v prípade nechceného vypnutia prístroja.

Firmvér v1.60 pre fotoaparát EOS R5 taktiež prináša obľúbenú funkciu z modelu EOS R3 – nastavenie teploty pre automatické vypnutie, ktorá (v závislosti na podmienkach) umožňuje dosiahnuť dlhšiu dobu záznamu.

8K 30P

Teplota pre automatické vypnutie napájania – Štandardná (rovnako ako pri predchádzajúcej verzii firmvér 1.5.2)

  • Celá plocha snímača: 20 minút
  • Celá plocha snímača RAW: 20 minút

Teplota pre automatické vypnutie napájania – Vysoká (novinka vo firmvéri v1.6.0)

  • Celá plocha snímača: 45 minút
  • Celá plocha snímača RAW: 45 minút

4K 60P

Teplota pre automatické vypnutie napájania – Štandardná (rovnako ako pri predchádzajúcej verzii firmvér 1.5.2)

  • Celá plocha snímača: 35 minút3
  • FullFrame s orezom na APS-C (prevzorkovanie na 5,1 K): 25 minút

Teplota pre automatické vypnutie napájania – Vysoká (novinka vo firmvéri v1.6.0)

  • Celá plocha snímača: 60 minút alebo dlhšie
  • FullFrame s orezom na APS-C (prevzorkovanie na 5,1 K): 50 minút[3]

Aktualizácia sady SDK

Nový firmvér ponúka množstvo aktualizácií pre prácu so špičkovou sadou pre vývoj softvéru (SDK) spoločnosti Canon. Medzi nové funkcie pre používateľov SDK patrí podpora vzdialeného čistenia senzora, možnosť aktivovať bracketing ostrenia, možnosť nastaviť video s vysokou snímkovou frekvenciou a synchronizáciu na prvú lamelu, druhú lamelu alebo vysokorýchlostnú synchronizáciu, v prípade modelu EOS R6 navyše možnosť prostredníctvom SDK na diaľku nastaviť funkcie kruhového voliča režimov. Tieto doplnky ďalej rozširujú možnosti modelov EOS R3, EOS R5 a EOS R6 pre komerčné využitie.

Aktualizácie firmvéru sú na stiahnutie tu: https://www.canon.sk/support/

Ďalšie podrobnosti o programe SDK spoločnosti Canon nájdete tu: https://www.canon.sk/business/imaging-solutions/sdk/


[1] Vysokorýchlostné sériové snímanie je obmedzené na maximálne 50 snímok pri všetkých rýchlostiach a prvá snímka je nastavená na AF/AE.

[2] Služba je spoplatnená a bude k dispozícii od 25. júla 2022.

[3] To znamená, že sa vonkajšia časť fotoaparátu zahrieva v závislosti na prevádzkovom prostredí. Uvedené časy vychádzajú z testovacích podmienok spoločnosti Canon pri teplote +23 °C/73 °F. Ak je teplota okolia vyššia ako +23 °C/73 °F, bude dostupná doba záznamu kratšia. Nahrávanie je obmedzené na 29 minút a 59 sekúnd. Označuje čas, kedy je možné okamžite pokračovať v nahrávaní.

Značky: