Dovolenková sezóna naberá na intenzite a prevažná väčšina dovolenkárov sa vyberá za oddychom alebo dobrodružstvom na aute. To má svoje nesporné výhody, no základom úspechu a bezproblémového priebehu je pripravenosť na väčšinu situácií.

Je zrejmé, že na všetko sa pripraviť nedá. No ak budete myslieť aspoň na základné pravidlá + si pribalíte aj veci, o ktorých si myslíte, že ich možno nikdy nebudete potrebovať, tak sa môžete vyhnúť stresu, nepríjemným situáciám a v konečnom dôsledku aj ušetriť.

V tomto článku uvedieme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť takmer každú cestu autom bez väčších problémov. Zároveň je však potrebné dodať, že úplne všetko sa obsiahnuť nedá, nakoľko každý z nás má aj špecifické preferencie a názor na to, čo mať, prípade nemať v aute. Rovnako tak záleží aj na tom, či je cesta autom braná iba ako presun alebo ide o zásadnú súčasť vášho tripu, napr. ak idete stanovať, kempovať a pod.

Základom je dobrý technický stav a elementárna kontrola stavu vozidla pred každou dlhšou cestou

Každý šofér určite vie, že správny tlak v pneumatikách má výrazný vplyv nielen na bezpečnosť a správanie sa vozidla, ale aj na spotrebu, pričom treba tlak v pneumatikách prispôsobiť aj podľa toho, ako je dané vozidlo zaťažené. Štatistiky tvrdia, že viac ako polovica dovolenkárov jazdí s podhustenými pneumatikami, čo má za následok zhoršené ovládanie auta, zvýšenú spotrebu paliva a za určitých okolností aj dlhšiu brzdnú dráhu.

Dôležité je skontrolovať aj hladinu motorového oleja a chladiacej kvapaliny. Ak je to vo vašich silách, tak padne vhod aj kontrola hladiny brzdovej kvapaliny + servo oleja (posilňovač riadenia). Ak si na niektoré úkony netrúfate, prípade by ste chceli mať komplexné informácie o stave vozidla, tak sa oplatí navštíviť servis, kde vám skontrolujú stav náplní, celý brzdový systém, stav podvozku a pod. Zručnejší a znalý majster to zvládne aj sám. Určite nezabudnite ani na kontrolu kvapaliny v ostrekovačoch a stavu stieračov + kontrolu všetkých svetiel.

TIP: Ak je to možné, je dobré mať v aute aspoň základnú zostavu náplní pre vaše vozidlo – motorový olej, destilovanú vodu, brzdovú kvapalinu, vodu do ostrekovačov. Ak viete, že sa budete pohybovať na miestach, kde je slabá hustota čerpacích staníc, tak na škodu nie je ani bandaska s palivom (5 alebo 10 litrov).

Podceňovaná rezerva

Je vhodné mať rezervu, ako finančnú, tak aj tú v podobe náhradného kolesa pre vaše auto. Mnohé moderné autá rezervu nemajú, prípadne je nahradená základnou opravnou zostavou (tekuté lepidlo + malý kompresor), ktorá však nie je vhodná pre všetky situácie. Ak pretnete pneumatiku na bočnici alebo je diera príliš veľká, tak je vám opravná zostava na nič.

Rezerva v podobe klasického kolesa je istota, ktorú by ste mali mať na každej dlhšej ceste – ak to je technicky a priestorovo možné. Ak už nemáte plnohodnotnú rezervu, určite by sme odporúčali aspoň náhradné dojazdové koleso, ktoré sa dá vložiť na voľno do kufra, pričom nezaberie zásadne veľa miesta. Množstvo ľudí tento fakt podceňuje s odvolaním sa na asistenčné služby a pod., ak ich majú priplatené, no zabúdajú na to, koľko času s tým stratia a môže sa stať aj to, že bude auto kvôli defektu niekoľko dní stáť v servise. V rámci testov s tým máme osobnú skúsenosť a verte nám, že na dovolenke to riešiť nechcete.

Poistenie + príplatkové asistenčné služby

Pred každou dlhšou cestou by ste mali porozmýšľať nad tým, či si okrem zákonnej poistky nevybaviť na obdobie cestovania aj špecifickú cestovnú poistku, ktorá kryje rôzne opravy, odťahy, krádeže, živelné pohromy, prípadne odcudzenie vecí z automobilu. Toto je síce veľmi individuálne, nakoľko množstvo ľudí má dobre nastavené zákonné poistenie s rôznymi príplatkami aj do zahraničia, resp. aj havarijné poistenie, no predsa len by ste si to mali pred cestou pozrieť, čo všetko a hlavne v akej výške vám poistka kryje.

Navigácia

Väčšina moderných automobilov má multimediálne systémy s natívnymi navigáciami, ktoré odvádzajú dobrú prácu, ale určite nie sú také rýchle a všestranné ako aplikácie v telefóne, kde si viete veľmi rýchlo pozrieť, čo potrebujete, prípadne zmeniť trasu podľa aktuálnej potreby.

Z tohto dôvodu je dobré mať v smartfóne aspoň dve/tri navigačné aplikácie, z ktorých min. jedna umožňuje sťahovanie a využívanie off-line máp, bez potreby prístupu na internet. Základom sú Google Mapy, Waze a Mapy.cz. Okrem samotnej navigácie vám tieto aplikácie poskytnú aj množstvo ďalších informácií o doprave na trase, recenzie rôznych miest alebo poslúžia ako turistický sprievodca. Mapy.cz sú skvelou voľbou aj pre turistov.

TIP: Na škodu nie je mať aj klasickú papierovú mapu v podrobnej verzii, ktorá vás určite nesklame.

Lekárnička (nie iba tá základná) + povinná výbava

To, že je dôležité mať v aute povinnú výbavu, netreba asi nikomu zdôrazňovať, avšak netreba zabúdať na to, že každá krajina má iné pravidlá. Preto sa pred cestou informujte, akú povinnú výbavu vyžaduje krajina, resp. krajiny, cez ktoré budete prechádzať – vyhnete sa tak prípadným problémom a pokutám. V každej krajine je nutnosťou autolekárnička, ktorá by nemala byť poškodená a nesmie byť po exspirácii.

Okrem tej základnej lekárničky, ktorá je z pohľadu výbavy dosť slabá, je vhodné mať v aute aj precíznejšiu lekárničku – zostavenú podľa odporúčaní odborníkov a na základe vlastných potrieb. Takáto lekárnička by mala obsahovať všetky potrebné lieky pre celú rodinu, ako aj všeobecné liečivá, dezinfekčné prípravky, náplaste, obväzy, škrtidlo v podobe tourniquetu a pod. Okrem toho je dôležité ovládať základy prvej pomoci, v čom vám môžu pomôcť rôzne kurzy. Jedna vec je mať výbavu a tá druhá ju vedieť využiť v praxi.

Oddych, pohodlie a skvelý výhľad  

Či už je vaša cesta iba účelová a nevyhnutná alebo si ju užívate každým kilometrom, tak je veľmi dôležité mať počas šoférovania pohodlie a kvalitný výhľad. Tieto dva faktory sú ľahko ovládnuteľné – v prvom rade si na dlhšiu cestu oblečte niečo pohodlné, čo vás nebude obmedzovať a správne si nastavte sedadlo, volant i zrkadlá, aby ste mali ideálny posed a 100 % výhľad. Ak zanedbávate pozeranie sa do spätných zrkadiel, tak sa nad tým zamyslite a napravte to, je to dôležité.

Okrem toho nezabúdajte ani na komfort pre vaše oči. Predovšetkým v letných mesiacoch je vhodné nosiť počas šoférovania (ak vám to nerobí problém) kvalitné slnečné okuliare, ideálne s polarizovanými sklami. Vaše oči budú vo väčšom komforte, budete viac vidieť a rovnako predídete rýchlej únave očí, z ktorej bolí aj hlava a pod.

Veci, ktoré by v aute nemali chýbať, resp. sú vysoko odporúčané

V rámci dlhších ciest by ste mohli mať v aute aj zopár praktických vecí/zariadení, ktoré vám môžu zachrániť deň, dobrú náladu a možno aj celú dovolenku. Určite odporúčame mať v aute malý hasiaci prístroj, ktorý nezaberie veľa miesta, no v praxi dokáže zabrániť veľkým škodám. Ďalším potrebným prvkom je minimálne jedno spoľahlivé LED svetlo – nabíjateľné alebo s náhradnými batériami. Ak bude mať výstražnú funkciu, tak je to super bonus.

V aute by tiež nemala chýbať nejaká prikrývka/deka, pršiplášť/dáždnik, cestovný vankúš a nejaké trvanlivé potraviny, ktoré nevyžadujú chladničku (energetické tyčinky, prípadne MRE dávky alebo instantné jedlá). Ešte dôležitejšie ako jedlo je pitná voda, ktorú by ste mali mať v aute za každých okolností, a to v takom množstve, aby mala celá posádka zásoby pitia na jeden deň. Riešiť sa to dá balenou vodou alebo bandaskou, s ktorou sa ľahšie rieši aj hygiena rúk a pod.

Rôzne situácie môžu zachrániť aj štartovacie káble, prípadne kvalitná powerbanka s funkciou „jumpstart“, ktorá dokáže pomôcť naštartovať auto s vybitou batériou. Zručnejší šoféri, ktorí sa neboja niečo opraviť, ocenia aj prítomnosť opravnej sady na defekty (ideálne je mať aj malý 12 V kompresor) a menšej, ale kvalitnej sady náradia.

Samozrejmosťou by mala byť aj kvalitná USB autonabíjačka pre elektroniku a káble, ktoré niečo vydržia. Ak chcete nabíjať notebook, tak oceníte menič napätia z 12 na 230 V. Rovnako tak nezabudnite mať kópie všetkých dokladov, aj tých od auta, či už vo fyzickej forme alebo na cloude. V rámci špecifickej výbavy odporúčame aj skladaciu lopatku, pílku na drevo, sekerku, nejaké špagáty (30 m paracordu) a kus drôtu.

Cestovanie s elektromobilom

Aj v prípade cestovania s „autom na baterky“ platia takmer všetky vyššie uvedené rady a odporúčania, teda až na tie servisné úkony, ktorých je zásadne menej, no rovnako tak netreba zabúdať na to, aby bolo vaše auto v dobrom stave, či už z pohľadu techniky alebo aktualizovaného softvéru a pod.

Čo sa týka nabíjania, tak ak sa dá, zvoľte takú trasu, na ktorej nebudete odkázaní iba na zopár nabíjacích staníc, ale takú, kde je čo najviac možností nabíjania –  vyhnete sa tak zbytočnému čakaniu a problémom. V tom vám môžu pomôcť rôzne aplikácie, ako napr. Chargemap alebo PlugShare. Rovnako to platí aj o nabíjacích kartách – ak to je možné, majte k dispozícii aj alternatívne riešenie, ako napr. náhradnú alebo nabíjaciu kartu od inej spoločnosti i keď iba dočasne.

Rovnako tak si pred odjazdom precízne vypočítajte, kde a koľko budete stáť a nabíjať, aby vám to sedelo s ostatným harmonogramom cesty. V aute by ste mali mať aj 230 V nabíjačku, ktorú využijete v prípade núdze, prípadne na ubytovaní, ak nebude iná možnosť.

Nie všetky veci musíte nutne využívať iba pre svoju potrebu, občas nimi viete pomôcť aj iným účastníkom cestnej premávky a dovolenkárom. Nezabúdajme mať teda vo vnútornej výbave aj ľudskosť, pochopenie a empatiu. Prajeme vám, aby každá vaša cesta dopadla podľa predstáv, v úplnej pohode a bez akýchkoľvek problémov a zbytočných nehôd!

Prečítajte si aj:

Značky:

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE