Otázka čitateľa: Na mojom počítači s Windows 10 používam internetový prehliadač Google Chrome, pričom často pozerám dlhšie videá na YouTube, najmä rôzne TV záznamy slovenských politických diskusií. Problémom je, že mi z nejakého dôvodu na niektorých videách nejde zvuk. Reklama na začiatku zvuk má, avšak následná diskusia už nie. Zaujímavé je, že zvuk nejde len pri videách opozičných politických strán, zatiaľ čo pri ostatných funguje normálne. Mám pocit, ako keby mi to nikto naschvál blokoval. Konkrétne videá pri tom zvuk majú, pretože som si ich vyskúšal prehrať v práci (Windows 10, Microsoft Edge) a tam fungujú úplne normálne.
Najčastejší prípad, prečo nejaké konkrétne video na YouTube nemá zvuk, je automatické alebo manuálne odstránenie jeho zvukovej stopy pomocou systému contentID na ochranu autorských práv. Týka sa to najmä neopraveného použitia hudby. Očividne to nie je váš prípad, pretože túto možnosť ste úplne vylúčili tým, že konkrétne videá sa pri otvorení na inom počítači prehrávajú so zvukom úplne normálne.
To, že na týchto konkrétnych videá nepočujete zvuk takmer určite nijak nesúvisí s úmyselným blokovaním, v zmysle že by bol váš bol počítač infikovaný alebo napadnutý nejakým útočníkom. Takéto prejavy infekcie by totiž nedávali žiadny zmysel. To, že sa to prejavuje na niektorých politických videách je zrejme len náhoda, pretože ako aj uvádzate, najmä tieto videá najviac pozeráte, takže nie je prekvapením, že sa nejaký problém prejaví práve tu. Zistenie, že reklama na ich začiatku zvuk má, nie je nijak podozrivé. Je totiž celkom oddeleným videom, ktoré sa prehráva samostatne a nie je súčasťou súboru, ktorý automaticky nasleduje po nej.
Najpravdepodobnejší vinník je teda váš zvukový softvér alebo hardvér. Keďže iné videá, vrátane iných videí na YouTube sa prehrávajú v poriadku, očividne nie je žiadny problém so softvérovým dekodérom ani zvukovým ovládačom audio čipu. Ponúka sa ale jedno kuriózne vysvetlenie, ktoré súvisí s raritnou kombináciou zlého nastavenia a chybnej zdrojovej zvukovej stopy.
V takomto prípade ide o to, že niektoré videá môžu obsahovať šesťkanálovú zvukovú stopu, pozostávajúcu zo zdroja pre ľavý a pravý predný reproduktor, stredný reproduktor, dva zadné reproduktory a subwoofer. Ak takúto 5.1 zostavu reproduktorov máte, zvukové kanály sú rozdelené do každého reproduktora. Ak máte naopak len stereo reproduktory alebo slúchadlá, softvér zvukového čipu zvuk správne zleje do sterea a nič nespoznáte. Problémom je, že niektorí ľudia sú pri zaznamenávaní alebo tvorbe videí neskúsení a môže sa stať, že 5.1 kanálový zvuk omylom pustia len do jedného, konkrétne toho stredného kanála.
Ak si následne vy alebo niekto iný toto poškodené video prehráva, dochádza v základe k dvom prejavom. Človek s 5.1 reproduktormi zvuk počuje a hrá mu zo stredného reproduktora. Človek so stereo reproduktormi zvuk počuje takisto, pretože sa mu zleje do oboch reproduktorov (ľavého i pravého) a vytvorí sa identický mono zvuk. Problém je, ak má niekto ovládač zvukovej karty omylom nastavený na 5.1 konfiguráciu a pritom má len stereo reproduktory alebo slúchadlá. V takomto prípade je zvuk poslaný do stredného reproduktora, ktorý neexistuje a žiadny zvuk nepočuť.
Overenie tohto nastavenia je jednoduché. Vo Windows 10 kliknite na menu Štart a do integrovaného vyhľadávania napíšte: nastavenie zvukovej karty. To vám relevantné okno otvorí. Takisto to môžete urobiť (aj na starších verziách Windows) tak, že pravým tlačidlom myši kliknete na malú ikonku reproduktora pri systémových hodinách a vyberiete možnosť „Prehrávacie zariadenia“. V zozname označte jedným kliknutím položku Speakers, ktorá bude mať zelenú fajočku, pričom následne kliknite na tlačidlo Konfigurovať. Tu správne nastavte svoje reproduktory podľa reality a sprievodcu konfiguráciou dokončite. Následne by už malo všetko fungovať.
Tento článok vyšiel aj v tlačenom májovom vydaní TOUCHIT č. 5/2017, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.