Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Heureka, najväčší nákupný poradca a cenový porovnávač na slovenskom a českom internete, stabilne patrí medzi najnavštevovanejšie weby na Slovensku. Štatistiky minuloročného vyhľadávania ovládol už tradične iPhone. Celkovo za rok 2023 využili spotrebitelia vyhľadávač na Heureke 6 364 247-krát. Slováci však vyhľadávajú na Heuréke iným spôsobom ako českí spotrebitelia.

iPhone bol najvyhľadávanejším slovom aj v predchádzajúcich rokoch, zosadiť z prvého miesta sa ho podarilo v roku 2021 len respirátorom. Slovenskí spotrebitelia iPhone na Heureke hľadali 199 443-krát s použitím 574 unikátnych vyhľadávacích výrazov, Čechom na to stačilo 318 výrazov. iPhone bol najvyhľadávanejším výrazom počas celého roka, v žiadnom mesiaci ho neohrozil iný výraz, v Česku ho zosadila v júli “chladnička” a v decembri “Lego”. “Zaujímavosťou je, že nový model iPhone 15 skončil až na 6. mieste a dva roky starý model iPhone 13 je dokonca vyššie ako predposledný model iPhone 14. Do top 20 výrazov sa dokonca dostal aj model iPhone 11 z roku 2019,“ hovorí k výsledkom Michal Buzek, šéf analytikov nákupného poradcu Heureka a dodáva: “preferencia modelov českých spotrebiteľov je identická, jediný rozdiel je, že najnovší model sa do top 20 ani nedostal.”

Ďalšie priečky zostali oproti minulému roku bez výraznejších zmien. Vyskočilo však vyhľadávanie “S23”, vďaka ktorému si v tabuľke celkovo polepšila značka Samsung. Naopak “Xiaomi” sa prepadla až o 10 miest, “airpods” o 4 a “PS5” o 3 miesta.

SK:

 iPhone
 tablet
 S23
 JBL
 PS5
 iPad
 Lego
 tele
 notebook
 mobil
 kávovar
 monitor
 airpods
 Samsung
 Xiaomi

CZ:

 iPhone
 chladničky
 tablet
 televízor
 notebook
 Lego
 mobil
 pneu
 matrace
 hodinky
 iPad
 monitor
 práčka
 vysávač
 slúchadlá

zdroj: Heureka

Výrazné rozdiely medzi Slovákmi a Čechmi sú v spôsobe vyhľadávania

Kým Slováci preferujú vo vyhľadávaní konkrétne produkty a značky, v prípade Čechov ide skôr o vyhľadávanie kategórií. “Česi v oveľa väčšej miere využívajú Heureku na hľadanie najlepšieho produktu v pomere kvalita/cena, kým Slováci Heureku využívajú na vyhľadávanie najlepšej ceny či dostupnosti konkrétneho produktu. V TOP 15 majú Slováci len 5 produktových kategórií, kým Česi ich majú až 12, naopak Slováci vyhľadávali až 9 konkrétnych produktov či značiek a Česi len 3”, uzatvára Michal Buzek.

Značky: