Toto je základný predpoklad, ako mať kryptomeny u seba.

Byť ich skutočným vlastníkom s väčšou kontrolou proti hacknutiu. Všetky kryptomeny na burze sú vo síce podľa záznamov burzy vaše, no v prípade, že skrachuje burza, siahne vám na možnosť výberu a svoje krypto môžete stratiť v ich prospech. Nemilé, no v istej forme je to „právničinou“ formulované v podmienkach používania. Preto je vhodné mať aj takúto peňaženku.

Jednou z nich je Coinomi a môže byť počiatočným štádiom, ako mať multicoinovú peňaženku vo vlastnej správe. Ide o tzv. hot wallet, teda softvérové riešenie. Cold wallet ako napríklad Ledger alebo Trezor je takisto vhodné riešenie.

Postup ako na to

Na stránke Coinomi si stiahnite inštalačný súbor peňaženky.

Po inštalácii spustite aplikáciu a vyberte Create a new wallet.

Zobrazí sa okno s bezpečnostnými slovami. Tieto slová si uložte na papier. Skutočný papier, použite pero a zapíšte si ich. Nikdy neviete, kedy omylom niečo vymažete alebo sa vám pokazí počítač. Ideálne je mať tieto slová prepísané dva-trikrát. Proces sa nedá preskočiť. Slová v ďalšom kroku budete pre kontrolu zapisovať klikaním naspäť v poradí, v akom išli za sebou.

Vytvorte si heslo – toto budete používať na prístup k peňaženke. Keď si ju zmažete alebo ju budete chcieť nainštalovať na mobile či inom počítači, použijete „recovery key“. To sú vami zapísané slová.

Vyberte kryptomeny, ktoré chcete mať v peňaženke. Potom sa spustí aplikácia so zobrazením hlavného stavu vašej peňaženky.

Kliknite na položku vľavo s názvom Wallet a zobrazia sa položky na prijímanie aj posielanie kryptomeny.

Tlačidlo Receive sa zobrazí adresa, ktorá bude len vaša a zobrazí sa aj po novej inštalácii tejto peňaženky cez vaše obnovovacie údaje. Na ňu si môžete z burzy poslať kryptomenu.

Softvér Coinomi podporuje vytváranie viacerých peňaženiek. Kliknite na šípku nadol vedľa nápis Default Wallet vľavo a vyberte Manage Wallets. Zobrazí sa okno na vytvorenie novej alebo obnovu inej vašej peňaženky. Postup už poznáte z vytvárania návodu pre aktuálnu peňaženku.

Vďaka tomuto môžete mať viac peňaženiek na to, aby ste si udržali prehľad, ktorú na čo chcete používať, či už podľa kryptomien alebo životnej situácie. Podobný postup inštalácie a rovnaký v prípade použitia je na smartfónoch.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.