Poďme na to poporiadku a hneď úvod si žiada vysvetlenie, že v princípe nejde o SMS správy.

Podobné posielanie správ v rámci telefónnych čísiel ale mimo nazvime to tradičného SMS v rámci paušálu ide o dáta. Niečo podobné Androidu chýbalo, no už to tu máme v podobe RCS (Rich Communication Services). O čo teda ide a čo na to potrebujete?

Aplikácia od Googlu

Áno, je potrebné využiť aplikáciu Správy od Googlu, ktorou posielate SMS a MMS a býva štandardnou výbavou smartfónov s Androidom. Sú ale výnimky a napríklad Samsung má vlastnú aplikáciu na posielanie SMS správ. Tá má jednu zaujímavosť a tou je naplánované odoslanie. Napíšete, pošlete s predvoleným časom odoslania a SMS sa následne odošle dodatočne. Späť k aplikácii od Googlu. RCS služby sú viazané aj na operátora a veľmi sa tento systém podobá na iMessage od Applu. Nejde o Messenger, kde si tiež posielate správy, ale o kombináciu služieb operátora a povedzme WhatsAppu, ak by sme teda hľadali nejakú analógiu ako vám službu predstaviť.

Operátor a váš mobil

Ďalší stupeň je, aby ste mali operátora, ktorý túto službu podporuje. To v súčasnosti nebude problém a podpora štandardu RCS je u všetkých operátorov minimálne od konca roku 2019. Kompatibilitu si preveríte v aplikácii Správy a v jej nastaveniach je úplne prvou možnosťou položka Četové funkcie. Ak je zeleným napísané Pripojené, máte ich aktivované. Treba ich mať ale aj zapnuté a to prepínačom pod prvým riadok s vaším číslom. To sa deje automaticky a tak prakticky neexistuje možnosť mať služby pripojené a zároveň nemať aktivované četové funkcie cez Wi-Fi alebo dáta. Rozpoznať sa dajú aj tým, že RCS správy sú v tmavomodrej bubline a SMS správy v svetlomodrej.

Posielanie zadarmo

V princípe ide o to, že posielate správy zadarmo, ak aj príjemca správy podporuje četové funkcie. To sa dozviete, keď si vytvoríte písanie novej správy s vami vybraným kontaktom. Zobrazí sa ikona zámku a to znamená, že komunikácia je šifrovaná. Teda správy sú posielané v zabezpečenom tvare medzi dvomi zariadeniami a ani Google k nim nemá prístup. Ani operátor, aby sme boli úplní. To je jeden z rozdielov, keďže operátor by v prípade potreby vedel čítať vaše poslané SMS a MMS správy.

Zdroj: Michal Reiter / TOUCHIT
Informácia navrchu samotnej konverzácie. Teraz sa posielajú správy cez SMS aplikáciu zadarmo

Podmienka je, aby aj príjemca správy mal túto službu aktívnu. Keď nie je aktívna, zobrazí sa konverzácia bez ikony zámky a upozornenia. V spodnej časti okna, teda nad políčkom, kam píšete text, bude zobrazená informácia Četujete s používateľom a meno vášho kontaktu. Takto budete vedieť, že posielate správu cez SMS aplikáciu ale bude zadarmo, pretože sa pošle cez dátové spojenie.

Zdroj: Michal Reiter / TOUCHIT
Informácia v spodnej časti okna, aby ste ju vždy videli, keď píšete ďalšiu správu

To znamená, že si neminiete žiadne SMS správy z paušálu alebo za ne nebudete platiť. Aj keď dnes už má pravdepodobne väčšina paušálov správy zadarmo. Ale napríklad používatelia predplatených kariet vedia takto využiť možnosť komunikácie a neplatiť 10 centov za SMS.

Nielen cena ale aj fakt, že služba sa dá využiť na poslanie správy cez Wi-Fi v mieste, kde nemáte signál operátora, je prínosom.

Prečítajte si aj:

Michal Reiter

Michal Reiter
Publikujem o dianí na internete, súkromí, bezpečnosti a testujem notebooky, smartfóny, audio produkty a ďalšie gadgety.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.