Jedným z cieľov každého podnikateľa by malo byť efektívne narábanie s financiami.
Daňové stratégie sú pritom jedným zo spôsobov, ako peniaze určené na podnikanie využívať efektívnejšie. Hneď na úvod treba upozorniť, že nejde o nič nezákonné, práve naopak – ide o premyslené využitie dostupných legálnych možností.
Daňové stratégie sú súborom legitímnych finančných postupov, ktoré podnikateľom umožňujú znižovať daňové zaťaženie v súlade s platnými zákonmi a tým aj efektívnejšie nakladať s peniazmi. Hoci ide o pomerne komplexnú a odbornú tému, na nasledujúcich riadkoch sme zhrnuli aspoň základné princípy vybraných stratégií. Jedným dychom ale treba dodať, že pred ich uplatnením je vhodné obrátiť sa na expertov poskytujúcich daňové a ekonomické poradenstvo.
Zrýchlené daňové odpisy majetku
Prvou z efektívnych stratégií je využívanie daňových odpisov. Zrýchlené odpisy napríklad umožňujú v prvých rokoch odpísať väčšiu časť hodnoty pri určitých kategóriách majetku, čo môže znížiť daňový základ práve vtedy, keď potrebujete väčšiu finančnú flexibilitu.

Podpora výskumu a vývoja
Ďalšou možnosťou je využitie daňových úľav na výskum a vývoj. Štát ponúka špeciálne daňové zvýhodnenia pre firmy investujúce do inovácií, vďaka čomu máte na dosah citeľné zníženie daňovej povinnosti.
Optimalizácia mzdových výdavkov
Tretia stratégia spočíva v efektívnom nastavení mzdovej politiky vrátane zamestnaneckých benefitov. Okrem toho ale môžete využiť daňové úľavy napríklad pri zamestnávaní zdravotne znevýhodnených osôb alebo pri vytváraní pracovných miest, ktorých je akútny nedostatok, ako to bolo v minulosti pri pozícii zdravotný asistent v Rakúsku.
Investičné stimuly a dotácie
Vždy sa oplatí zaujímať o možnosti štátnej podpory. Tá totiž býva často spojená aj s daňovými úľavami, pod podmienkou, že ušetrené peniaze budú naviazané na konkrétne investície, ktorými môžete svoje podnikanie zveľadiť.
Jednoduché „daňové“ plánovanie
Jedným zo spôsobov, ako ovplyvniť mieru daňových povinností je aj správne načasovanie príjmov a výdavkov. Väčšie investície si tak naplánujte na koniec zdaňovacieho obdobia, čím si znížite základ dane v aktuálnom roku.