Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Počtom členov najväčšia kolektívna organizácia na ekologický zber a spracovanie elektroodpadu SEWA ponúka bezplatný odvoz a likvidáciu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov

Bratislava, 22. júla 2015 – Slovenské firmy a inštitúcie majú počas leta možnosť nechať si svoje vyradené kopírky, monitory, počítače či iný elektroodpad odviesť a zlikvidovať bez poplatkov. Spoločnosť SEWA im v rámci projektu „Letná e-deratizácia kancelárií“ ponúka zabezpečenie odberu vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov priamo v ich priestoroch a zdarma. Ušetriť tak môžu nemalé finančné prostriedky, ktoré súvisia s odvozom odpadu, jeho likvidáciou, ako aj administratívou celého procesu. Ponuka na bezplatnú letnú „e-deratizáciu“ pre firmy a inštitúcie platí do 30. septembra 2015.

Povinnosťou každej firmy či inštitúcie je nakladať s elektroodpadom ekologicky a v súlade so zákonom o odpadoch, s čím súvisia priame finančné náklady na jeho odvoz a likvidáciu. Vyradenú IT techniku  ani staré chladničky z firemných „kuchyniek“ nemožno vyhodiť do komunálneho odpadu. Za takýto postup totiž hrozí  pokuta až do výšky 16 597 Eur. A to aj v prípade, že sa jedná o také malé zariadenia, ako sú napríklad počítačové myši. Dôvodom je ekologická hrozba pre životné prostredie, ktorú predstavuje množstvo škodlivých látok obsiahnutých  v týchto zariadeniach.

„Hoci bezplatný odber vyradených elektrozariadení od občanov zabezpečujú aj samotní obchodníci, túto povinnosť majú len v prípade, že si u nich zakúpite nový prístroj. Komplexné nakladanie s elektroodpadom tento variant u väčších firiem a inštitúcií rozhodne nerieši,“ vysvetľuje Jozef Kozák, výkonný riaditeľ SEWA, a.s., ktorá je lídrom na trhu v oblasti poskytovania komplexných služieb pre zber, recykláciu a spracovanie odpadov. „SEWA ponúka firmám a inštitúciám možnosť bezplatného odvozu a likvidácie vyradenej IT techniky a iných elektrospotrebičov priamo z ich priestorov. Stačí, ak záujem o túto službu nahlásia prostredníctvom elektronického formulára, mailom, či telefonicky a my im do 7 pracovných dní zabezpečíme jeho odvoz a likvidáciu. Následne vystavíme potvrdenie, ktoré každá firma  a inštitúcia potrebuje pre prípad kontroly,“ dodáva J. Kozák.

Odber vyradenej IT techniky a elektrospotrebičov v priestoroch firmy, aký umožňuje projekt „Letná e-deratizácia kancelárií“ je pre každú spoločnosť či inštitúciu najjednoduchším spôsobom ako sa zbaviť starej techniky. Okrem nákladov na dopravu odbremení aj od administratívy  súvisiacej s evidenciou nebezpečných odpadov. Ak by napríklad firma chcela vo vlastnej réžii odviesť a zlikvidovať 300 kg elektroodpadu, zaplatila by  za to približne 50 eur.

Možnosť bezplatného odvozu a likvidácie elektroodpadu majú firmy a inštitúcie až do 30. septembra 2015. Požiadať o túto službu môžu prostredníctvom elektronického formulára na stránke http://intranet.sewa.sk/index.php?id=201 alebo telefonicky na čísle 02/ 4910 6827.

Značky: