Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Môžu byť za tým prichádzajúce zmeny v registračných poplatkoch a procedúrach

Po razantnom náraste objemu dovezených osobných jazdených automobilov na Slovensko v marci, kedy ich zaregistrovali viac ako 6700, sa ich počet v apríli výrazne znížil, a to na 4990 kusov. Pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu bol teda o viac ako štvrtinu. Vyplýva to z najnovších štatistík Ministerstva vnútra SR. Až do marca sa pritom dovozy každý mesiac od začiatku roka zvyšovali. Je možné, že za týmto novým posunom na trhu s jazdenými autami, sú očakávané zmeny v registračných poplatkoch a procedúrach.   

Ešte v marci tohto roku sme na Slovensku zaznamenali zásadný medzimesačný nárast dovozu ojazdených osobných vozidiel spoza hraníc, kedy sa doviezlo 6706 áut, v porovnaní s februárový počtom 4 783 kusov. Od začiatku roka tu bol kontinuálny nárast počtu dovezených „jazdeniek“. Uplynulý mesiac ale nastal zlom, keď sa doviezlo len 4990 ojazdených áut a medzimesačne tak išlo o pokles o 25,6 %. Daná situácia môže súvisieť s legislatívnymi zmenami, ktoré prídu čoskoro do praxe.

„Je možné, že sa dovozcovia zľakli zmien v registračných poplatkoch a procedúrach u dovážaných ojazdených áut, ktoré mali nastať v apríli a dovozy značne predražiť a spomaliť. Zmeny síce boli nakoniec na poslednú chvíľu odložené na júl, ale dovozcovia zrejme už nestihli zareagovať vo svojich plánoch na nákupy vozidiel. Nasledujúce mesiace ukážu, či bol aprílový pokles len jednorazový výkyv, alebo či ide o zmenu trendu na trhu. V júli potom uvidíme, ako sa nové poplatky na dovozoch skutočne prejavia,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AURES Holdings, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť autocentier AAA AUTO a Mototechna .

Podrobné údaje k dovozu jazdených vozidiel na Slovensko nájdete tu: https://www.minv.sk/?pocet-individualne-dovezenych-vozidiel

Podiel jazdených a nových áut na Slovensku

V roku 2022 bolo v Slovenskej republike celkovo zaregistrovaných 78 841 nových osobných vozidiel. Na druhej strane, v SR sa podľa odhadov siete autocentier AAA AUTO ročne predá celkovo približne 350 000 ojazdených osobných automobilov. Dovezené jazdené osobné vozidlá, ktorých sa za vlaňajšok  podľa štatistík MV SR na Slovensko priviezlo spolu až 61 016, tak predstavovali približne 17,5 % tohto objemu. Priemerný vek áut sa tu totiž blíži k hranici 15 rokov.

Značky: