Ak nemáte svoj telefón obalený v potravinárskej fólii alebo vložený v externom vode-odolnom puzdre, tak je veľmi pravdepodobné, že má aj váš telefón poriadne zanesené sieťky chrániace otvory pre mikrofón a reproduktor, nech už sa nachádzajú kdekoľvek na zariadení. 

Čistenie reproduktoru a mikrofónu - Smartfóny
Čistenie reproduktoru a mikrofónu – Smartfóny

Tento fakt môže časom spôsobiť rôzne poruchy, resp. obmedzenia v používaní, ako napríklad zhoršený zvukový výstup alebo zhoršenie kvality telefonických rozhovorov, kedy druhá strana nebude počuť vaše slová jasne a presne. Ak tomu chcete predísť, tak je dobré si z času na čas tieto miniatúrne otvory vyčistiť tak, aby to malo efekt a zároveň to musí byť bezpečné, resp. telefón nepoškodzujúce. Osobne som už vyskúšal množstvo techník a metód, pričom ani jedna nefungovala tak účinne ako tá, na ktorú som prišiel sám, úplne náhodou, pri úplne inej činnosti. Určite do sieťky mikrofónu a reproduktorov nepichajte nič ostré ani do nich nefúkajte kompresorom – v minulosti som sa počas servisu rôznych zariadení stretol aj s takýmito prípadmi :). 

Ak teda chcete mať všetky dostupné otvory čisté, tak vyskúšajte nasledujúci tip! Upozorňujem, že je to pre váš telefón maximálne bezpečné, ale aj napriek tomu musím dodať, že tento úkon vykonávate výhradne na vlastné riziko.

Ako na to?  

Určite ste sa už stretli s klasickou lepiacou pištoľou, do ktorej sa vkladajú lepiace tuhy, však? Nás v tomto prípade lepiaca pištoľ zaujímať nebude, ale samotné tuhy áno. Stačí ich kúpiť samostatne a ich využitie je excelentné v mnohých situáciách. Lepiaca tuha sa dá použiť aj bez pištole – jej koniec nahrejete zapaľovačom alebo nad horiacou sviečkou tak, že sa začne pekne taviť. Treba dávať pozor iba na to, aby nezačala horieť, resp. aby nebola roztavená až tak, že bude kvapkať. Nie je to nič zložité, po prvom nahratí to ľahko odhadnete. Takto nahriaty koniec lepiacej tuhy jednoducho odtlačíte do otvoru reproduktoru, sekundu pridržíte a následne odtrhnete. Za takto malú chvíľku nestihne lepidlo zaschnúť tak, aby ste niečo poškodili, no zároveň sa naňho prilepia všetky nečistoty, ktoré vytiahnete von. 

Rozdiel medzi obrázkom vľavo a obrázkom vpravo je jasný

„Samotnú lepiacu tuhu využijete v rôznych situáciách, stačí mať zapaľovač, ktorým roztavíte jej koniec a následne zalepíte alebo pripevníte rôzne veci. Jednoduchá a multifunkčná pomôcka, ktorá mi veľa krát pomohla.“

Tento proces treba v závislosti od rozloženia dier reproduktorov a ich znečistenia občas aj opakovať. Po každom vytiahnutí špiny odrežte nožom kus tuhy s prilepenou nečistotou, aby to bolo skutočne efektívne. Ak sa vám to zdá zložité, tak to tak vôbec nie je a výsledný efekt je skutočne „merateľný“. Osobne som bol veľmi prekvapený ako začal telefón po tomto úkone pekne hrať – hlasnejšie a čistejšie. Čistenie som vykonával na zariadení iPhone 13, no je možné, že niektoré zariadenia takýto proces neumožnia. 

Ak toto čistenie vyskúšate, tak nám dajte dolu v komentároch vedieť, či sa vám to podarilo a ako ste spokojní. 

Prečítajte si aj

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.