Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

SpoločnosťBMW Group oznámila novú investíciu vo výške viac ako 600 miliónov libier do závodov MINI v Oxforde a Swindone. „Vďaka tejto novej investícii pripravíme továreň v Oxforde na výrobu novej generácie elektrických MINI a nastavíme cestu na výrobu čisto elektrických vozidiel v budúcnosti,“ hovorí Milan Nedeljković, člen predstavenstva BMW AG zodpovedný za výrobu.

Oxfordský závod sa pripravuje na výrobu dvoch nových elektrických modelov MINI, ktorá bude spustená v roku 2026; pôjde o 3-dverové MINI Cooper a kompaktný crossover MINI Aceman. Od roku 2030 sa tu budú vyrábať výhradne elektrické vozidlá. BMW Group od roku 2000 investovala do svojich britských závodov vo Swindone, Hams Hall a Oxforde viac ako 3 miliardy libier. Tento rozvoj pomôže zabezpečiť pracovné miesta vo výrobnom závode v Oxforde a v karosárni vo Swindone a podporila ho vláda Spojeného kráľovstva.

Ministerka priemyslu a obchodu Kemi Badenochová hovorí: „Toto rozhodnutie je veľkým prejavom dôvery pre ekonomiku Spojeného kráľovstva a prácu tejto vlády, ktorá sa snaží zabezpečiť trvalú silu automobilového odvetvia, ktoré je na svetovej úrovni. Sme hrdí na to, že môžeme podporiť investíciu spoločnosti BMW Group, ktorá zaistí vysoko kvalitné pracovné miesta, posilní naše dodávateľské reťazce a podporí hospodársky rast Veľkej Británie.“

Oxford zostane domovom značky MINI

Oxfordský závod tento rok oslávil 110. výročie svojho založenia a od roku 2019 úspešne vyrába aktuálne elektrické MINI, ktorého produkcia je plne integrovaná do výrobnej linky s konvenčnými modelmi vybavenými spaľovacími motormi.

Stefanie Wurstová, šéfka značky MINI, hovorí: „MINI si bolo vždy vedomé svojej histórie – Oxford je a zostáva srdcom značky. Som potešená, že sa v Oxforde budú vyrábať aj dva nové, čisto elektrické modely MINI – MINI Cooper a MINI Aceman, ktoré potvrdzujú našu cestu k plne elektrickej budúcnosti. Pretrvávajúci vysoký dopyt po našich lokálne bezemisných vozidlách ukazuje otvorenosť globálnej komunity MINI voči elektromobilite, na ktorú budeme môcť optimálne reagovať aj vďaka Oxfordu.“

MINI zrýchľuje cestu k plnej elektrifikácii vďaka novému modelovému radu a rozšírenej výrobnej sieti

MINI v Oxforde v súčasnosti vyrába 3- a 5-dverové MINI, MINI Clubman a tiež elektrické MINI. Od roku 2024 sa tu začne vyrábať nová generácia 3- a 5-dverového MINI so spaľovacími motormi, rovnako ako nové MINI Cabrio, ku ktorým sa v roku 2026 pripoja nové čisto elektrické vozidlá – trojdverové MINI Cooper a MINI Aceman.

Závod dosiahne v strednodobom horizonte výrobnú kapacitu približne 200 000 vozidiel ročne, pričom spočiatku sa budú na rovnakej výrobnej linke vyrábať vozidlá so spaľovacími motormi aj s elektromobilmi na batérie. Od roku 2030 budú brány továrne v Oxforde opúšťať výhradne čisto elektrické modely MINI.

Za niekoľko týždňov bude v závode BMW Group v Lipsku zahájená výroba nového MINI Countryman. Tento zväčšený crossover MINI bude ponúkaný s čisto elektrickým pohonom a aj so spaľovacími motormi.

Výroba novej generácie čisto elektrického trojdverového MINI Cooper a MINI Aceman bude zahájená aj v Číne. Nový výrobný závod v meste Zhangjiagang v provincii Jiangsu vznikne na základe spoločného podniku so spoločnosťou Great Wall Motor. Vývoz bude zahájený začiatkom roku 2024.

Značky: