Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

„Stratené umelecké poklady sa občas nájdu vo chvíli, keď už v to nikto nedúfa,“ hovorí zakladateľ Združenia pre výskum zločinov proti umeniu .

Podarí sa vďaka unikátnej digitálnej výstave Stratené majstrovské diela objaviť niektorý z 12 obrazov od svetových majstrov? Samsung vytvoril špeciálnu kolekciu majstrovských diel, ktoré pred časom zmizli alebo boli ukradnuté, a sprístupnil ju prostredníctvom obrazoviek televízorov The Frame aj špeciálnej internetovej stránky. Tam budú dostupné do 10. februára 2021 a všetci milovníci umenia sa tak budú môcť zapojiť do pátrania po týchto dielach, medzi ktorými nechýba ani obraz od českej maliarky Barbory Kysilkovej „Chloe & Emma“.

„Stratené umelecké poklady sa občas nájdu vo chvíli, keď už v to nikto nedúfa. A často k tomu dochádza na neuveriteľných miestach,“ hovorí Dr. Noah Charney, zakladateľ Združenia pre výskum zločinov proti umeniu (Association for Research into Crimes Against Art, ARCA), ktorý sa ujal role kurátora unikátnej výstavy Stratené umelecké diela. Nemožno teda vylúčiť, že hoci po všetkých zmieňovaných obrazoch pátrajú vyšetrovatelia po celom svete, nakoniec k ich nájdeniu prispejú amatérski „detektívi“ z radov milovníkov umenia. Jedným z nich môžete byť aj vy. Ako sa môžete zapojiť do pátrania? Dr. Noah Charney spísal niekoľko základných krokov, ktorými môžete prispieť.

Pár tipov pre pátranie po stratených pokladoch

  1. Spíšte si všetky dostupné informácie

Najskôr dajte dohromady všetko, čo o stratenom umeleckom diele viete, do posledného detailu. Ako keď skladáte puzzle – najskôr potrebujete všetky dieliky. Hovorím tomu mapa zločinu. Kto, čo, kde, kedy, ako, prípadne prečo? Na všetky tieto otázky potrebujete odpoveď. Čím viac toho viete vopred, tým lepšie záhade porozumiete a napríklad objavíte zdanlivo skryté súvislosti.

  1. Pozor aj na stopy, ktoré si nikto nevšímal

Polícia vždy vyhodnotí všetky dostupné informácie a pustí sa po stopách, ktoré strážcom zákona pripadajú sľubné. Na tie ostatné často zabúdajú. Občas jednoducho neveria, že by k niečomu mohli viesť, inokedy chýba čas alebo peniaze. Skúste si spísať zoznam stôp a vyčleniť tie, po ktorých nikto nešiel. Potom sa po nich môžete vydať sami.

  1. Urobte si časový rozpis

Spíšte si, pokiaľ je to možné, kompletný zoznam udalostí, pri ktorých stratené umelecké dielo niekto videl, bez ohľadu na to, kedy to bolo. Možno si z toho bude možné urobiť nejaký obrázok. Väčšina týchto dát vám bude pravdepodobne na nič, ale prinajmenšom sa dostanete k tomu, kedy a kde sa dielo naposledy objavilo na verejnosti. Cenné sú tiež akékoľvek náznaky, že dielo nebolo zničené, a že stále existuje.

Príklad: Na policajnú stanicu v Gente každoročne prúdi veľa rád a tipov, kde by sa mohli nachádzať preslávení Spravodliví sudcovia z Gentského oltára. Polícia mnohé z tipov poctivo preveruje, ale žiadna stopa ju zatiaľ k ukradnutému pokladu nepriviedla. Nikdy však dopredu neviete, ktorá z informácií môže mať cenu zlata. Keď si urobíte prehľad, kedy a kde bolo stratené dielo naposledy videné na verejnosti, pomáha to odfiltrovať falošné stopy.

  1. Sledujte lokálne i medzinárodné informácie

Niektoré prípady presahujú štátne hranice, čo býva problém. Polícia v iných krajinách nemusí mať k dispozícii všetky potrebné informácie, aby prípad vyriešila. Práve v týchto situáciách sa môžu skvele uplatniť amatérski pátrači. Sledujte správy o všetkom, z čoho by sa dalo nejako usudzovať správanie páchateľov. Aj svet zločinu podlieha napríklad módnym trendom.

Príklad: V roku 2004 niekto ukradol dvojtonovú bronzovú sochu Henryho Moora priamo zo sídla jej autora v anglickom grófstve Hertfordshire. Tak obrovské umelecké dielo sa dá len ťažko ukryť alebo prepravovať, takže je v podstate nepredajné. Avšak v tom čase sa po celej Európe veľa kradli predmety z bronzu či medi – a práve tento trend pravdepodobne stál aj za týmto prípadom.

  1. Nikdy sa nevzdávajte

Stratené umelecké poklady sa občas nájdu vo chvíli, keď už v to nikto nedúfa. A často sa tak stane na neuveriteľných miestach. Napríklad Caravaggiovu Juditu a Holoferna našli na jednej povale v Toulouse. Tento rok v lete vydalo jedno newyorské skladisko nesmierne cenný úlovok v podobe diel Alexandra Caldera či Willema de Kooninga. Občas sa objavia dokonca aj diela dlhodobo považované za zničené. Takže hlavu hore, hľadajte ďalej a nevzdávajte to!

Podľa FBI je nájdených menej ako 10 % ukradnutých umeleckých diel. Najznámejšie stratené umelecké diela často nájdu len skutočne nastražené uši, ktorým neunikne nič z ohovárania a rečí.

Rovnako ako všetky vyšetrovania môže každá stopa, tušenie či odhad viesť k vypátraniu stratených diel. Je to všetko o tom, ako do seba jednotlivé puzzle zapadnú.

Ak viete, kde sa nachádza ukradnuté umelecké dielo, napíšte na missingmasterpieces@artcrimeresearch.org a kontaktujte Políciu SR.

Značky: