Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Brad Keywell, generálny riaditeľ americkej spoločnosti Uptake Technologies, Inc., bol v sobotu večer na slávnostnom ceremoniáli v monackom Salle des Étoiles vyhlásený za 19-teho víťaza tohtoročného svetového finále súťaže EY Podnikateľ roka. Brad uspel za účasti 761 podnikateľov v konkurencii 57 víťazov národných kôl zo 47 krajín a regiónov sveta, ktorí sa o tento titul v Monaku uchádzali.

Brad Keywell (49) založil spoločnosť Uptake Technologies, ktorá sa zaoberá vývojom prediktívneho analytického softvéru, v roku 2014. V tom období však už nebol žiadnym nováčikom, predtým úspešne vybudoval šesť firiem (okrem iného spoločnosť Groupon), ktorých celková hodnota presiahla šesť miliárd amerických dolárov. Spoločnosť Uptake Technologies sa stala najrýchlejšie rastúcim startupom, ktorému sa v najkratšom čase podarilo dosiahnuť hodnotu dve miliardy amerických dolárov. Z pôvodných 50 zamestnancov sa rozrástla na súčasných 750. Dnes spolupracuje s desiatkami priemyselných podnikov, ktorým pomáha zvyšovať produktivitu práce a efektivitu vďaka využívaniu umelej inteligencie pri spracovaní prevádzkových údajov.

„Je nám veľkou cťou, že môžeme tohtoročný titul udeliť Bradovi Keywellovi,“ hovorí Jim Nixon, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ americkej spoločnosti Nixon Energy Investments a zároveň spolupredseda poroty súťaže EY Svetový podnikateľ roka. „Na porotu okrem impozantného rastu všetkých spoločností, ktoré založil, najviac zapôsobil svojou túžbou búrať zaužívané modely a formy, ako aj svojou podporou nastupujúcej generácie podnikateľov.“

„Podnikanie nie je len búranie zaužívaných modelov,“ hovorí tohtoročný víťaž Brad Keywell. „Podnikateľ musí modely aj vytvárať a hľadať intuitívnejšie a priamejšie cesty k cieľu, ktorý si stanovil. Revolúcia, ktorú do globálneho priemyslu prinášajú zber údajov a prediktívna analýza, je ešte len na začiatku. Ako podnikateľ sa v tomto novom svete, ktorý nevyhnutne nastupuje, snažím prichádzať s dlhodobo udržateľnými riešeniami niektorých najnaliehavejších ekonomických a sociálnych problémov sveta. Som veľmi dojatý, že sa mi dostalo tohto uznania.“

„Vďaka svojej vášni, zvedavosti a láske k podnikaniu Brad založil už päť spoločností, z ktorých sa stali biele jednorožce zamestnávajúce po celom svete tisícky ľudí,“ hovorí Mark Weinberger, predseda správnej rady a generálny riaditeľ EY. „Príkladom jeho výnimočného podnikateľského ducha je Bradova túžba pozitívne ovplyvňovať svet okolo nás a schopnosť prekonávať prekážky, ktoré sú pre ostatných neprekonateľné. Brad si titul EY Svetový podnikateľ roka plným právom zaslúži. Navyše je to človek, ktorého podnikateľská dráha sa ešte zďaleka neskončila.“

„Bolo mi potešením sprevádzať Šimona Šicka zo spoločnosti Pixel Federation a držiteľa titulu EY Podnikateľ roka 2018 Slovenskej republiky, počas svetového finále súťaže v Monte Carlo. Sme hrdí na to, že aj tak malá krajina, akou Slovensko je, má svojho silného reprezentanta medzi svetovou podnikateľskou špičkou,“ hovorí Matej Bošňák, vedúci partner EY na Slovensku.

„Na svetovom finále súťaže EY Podnikateľ roka som mal možnosť stretnúť podnikateľov z celého sveta. Rozprával som sa s víťazom z Francúzska, Kolumbie, Talianska, Rumunska, nadviazali sme kontakty s podnikateľmi z iných krajín, čo môže byť nápomocné rozvoju našej spoločnosti v budúcnosti,“ sprostredkúva svoje pocity bezprostredne po návrate z Monte Carla Šimon Šicko a dodáva: „konkurencia bola veľmi silná a už len fakt, že sme sa dostali do tohto prostredia, je pre nás úspech.“

Profil víťaza

Brad Keywell a spoločnosť Uptake Technologies, Inc.

Brad Keywell dostal nápad založiť spoločnosť Uptake Technologies, keď išiel vyzdvihnúť svoju dcérku na letisko. Keď tam dorazil, zistil, že let mešká, pretože letecká spoločnosť nemala správny diel v správny čas. Vďaka svojim technologickým znalostiam dospel k záveru, že taký problém možno ľahko zvládnuť, a pustil sa do hľadania riešenia.

Dnes spoločnosť Uptake spolupracuje s desiatkami priemyselných podnikov a pomáha im predvídať, kedy bude niektorá súčiastka zle fungovať, alebo sa pokazí úplne. Analyzuje údaje zo senzorov umiestnených do výrobných zariadení a používa modely údajov, ktoré dokážu predpovedať problém ešte skôr, než nastane. Softvér podnikom šetrí milióny dolárov, pretože sa o svoje stroje môžu starať lepšie.

Platformy Uptake sa v súčasnosti využívajú dokonca aj na riešenia sociálnych problémov. Napríklad organizácie pôsobiace na nepálskych hraniciach používajú dátovú analytiku spoločnosti na identifikáciu prípadov obchodovania s ľuďmi, vďaka čomu dokážu zasiahnuť skôr.

Brad robí maximum, aby podporil firemnú kultúru zameranú na inovácie. Vďaka tomu sa mu darí prilákať špičkové talenty a zabezpečiť ich sústavné vzdelávanie. V rámci týchto aktivít spoločnosť spustila interný vzdelávací a rozvojový program Uptake U, ktorý je prístupný všetkým zamestnancom.

Podľa Keywella by mal podnikateľský úspech jednotlivca slúžiť nielen jeho rodine, ale aj zamestnancom, miestnemu spoločenstvu a budúcim podnikateľom. Preto v roku 2014 založil spolu so svojou manželkou Kim nadáciu Keywell Foundation, ktorá si dala za úlohu podporovať sociálnych podnikateľov prichádzajúcich s novými prístupmi. Nadácia poskytuje príspevky rôznym neziskovým a nevládnym organizáciám, zameriava sa predovšetkým na oblasť vzdelávania, posilnenie postavenia žien a rovnaký prístup k príležitostiam. Manželia Keywellovci v roku 2016 podpísali výzvu The Giving Pledge, ktorá zaväzuje signatárov, aby väčšinu svojho bohatstva venovali na dobročinné účely.

Brad sa venuje mnohým ďalším filantropickým aktivitám: založil Chicago Ideas Week, čo je v súčasnosti jedno z najväčších globálnych stretnutí zameriavajúce sa na nové myšlienky. Takisto stál za vznikom neziskovej organizácie Future Founders, ktorá poskytuje podnikateľské vzdelávanie a inšpiráciu mestskej mládeži. Založil múzeum wndr a pôsobí ako jeho kurátor. Cieľom tohto múzea je prezentovať nové interaktívne umenie a diela súčasných slávnych majstrov. V neposlednom rade je mimoriadnym profesorom podnikania na chicagskej univerzite.

Porota súťaže

EY Svetového podnikateľa roka 2019 vyberala nezávislá porota, ktorá mala tento rok dvoch predsedov: Jima Nixona, generálneho riaditeľa spoločnosti Nixon Energy Investments, a Mannyho Stula, šéfa austrálskej spoločnosti Moose Enterprise Holdings & Controlled Entities. Ďalšími členmi poroty boli:

  • Rosaleen Blair, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Alexander Mann Solutions
  • Bernadette Ruth Irawati Setiady, prezidentka spoločnosti Kalbe Farma
  • Frank M. Jaehnert, prezident spoločnosti Brady Corporation

Značky: