Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Panasonic na práve prebiehajúcom veľtrhu IFA oznámil, že vybrané modely jeho televízorov budú od roku 2020 podporovať režim „Filmmaker Mode™“.

Ide o prednastavený televízny režim, ktorý umožní vypnúť niektoré zabudované funkcie „post-processingu“, aby si divák mohol maximálne vychutnať filmový zážitok v podobe, v akej ho jeho tvorcovia zamýšľali.

Aliancia UHD (UHDAA – Ultra High Deffinition Alliance), ktorá združuje filmárov, výrobca spotrebnej elektroniky a hollywoodske štúdiá, pod ktorou iniciatíva Filmmaker Mode patrí, oznámila túto novinku minulý týždeň
v Hollywoode prostredníctvom režiséra Riana Johnsona (Star Wars: Posledný z Jediov).

Režim Filmmaker Mode dokáže vypnúť niektoré zabudované funkcie „post-processingu“, napr. Funkciu motion smoothing, umelé doostrovanie, redukciu šumu a ďalšie. Nový režim sa bude na všetkých značkách televízorov, ktoré ho podporujú, volať rovnako –‚Filmmaker Mode‘, a bude dostupný cez jedno tlačidlo na ovládači.

„V duchu nášho motta ´Hollywood u vás doma´ chce Panasonic divákom čo najvernejšie sprostredkovať tvorivý zámer. Preto sa s radosťou pridávame
k tejto iniciatíve. Veríme, že má význam, a to aj preto, že ju podporuje toľko významných tvorcov a filmárov,
„uviedol Yasushi Murayama zo spoločnosti Panasonic.

„Moderné televízory majú dnes úžasné technické schopnosti. Je dôležité, aby sme všetky tieto dostupné technológie dokázali využiť a ukázali televíznym divákom naše dielo v podobe, v akej sme o ňom pri jeho vzniku zmýšľali,“ vyhlásil režisér Christopher Nolan, ocenený tvorca snímok Dunkirk, Interstellar, alebo trilógie Temný rytier. Nový režim umožní rešpektovať frekvenciu snímok, pomer strán, nastavenie farieb a kontrastu a kódovanie v konkrétnom prístroji tak, aby televízor dokázal film správne prečítať a zobraziť.

Filmmaker Mode podporujú okrem vyššie spomenutých aj ďalší známi režiséri, napr. Paul Thomas Anderson (Magnolia, Až na krv, Niť z prízrakov), Martin Scorsese (Vlk z Wall Street, Skrytá identita, Letec), James Cameron (Titanic, Avatar) alebo Ryan Coogler (Čierny Panter, Creed).