Ako jediný na svete vie vypustiť rakety do vesmíru.
Rozbehol éru elektrických áut.
Zmenil Twitter na X a pohneval si milióny ľudí.
Pracuje s umelou inteligenciou a desí ďalšie milióny…

Elon Musk je jeden z najkontroverznejších technologických podnikateľov na svete a nedávno o ňom vyšiel poriadne hrubý životopis. Prináša jeho úspechy i pády, drsnú a temnú stránku, aj intímny pohľad do života.

Životopis Elon Musk

Jedno z Muskových obľúbených slov a pojmov bolo „hardcore“. Použil ho na opis kultúry na pracovisku, ktorú chcel dosiahnuť, keď zakladal spoločnosť Zip2, a použil ho aj o takmer tridsať rokov neskôr, keď obrátil hore nohami kultúru v spoločnosti Twitter. Ako sa rozbiehala výrobná linka Modelu S, objasnil svoje krédo v dôležitom e-maile zamestnancom s názvom „Ultra hardcore“.

Písalo sa v ňom: „Pripravte sa, prosím, na úroveň intenzity, ktorá je vyššia než čokoľvek, čo väčšina z vás doteraz zažila. Revolúcia v priemyselných odvetviach nie je pre slabé povahy.“

Fascinujúci životopis…

Táto kniha má všetko, čo čakáte od dobrého životopisu…napokon, má vyše 700 strán. Sú tam osobné tragédie, intímne záležitosti, ale najmä úspechy, výhry a pády geniálneho podnikateľa. Isaacson zozbieral množstvo faktov a zaujímavostí od Muskových obdivovateľov, rodiny a spolupracovníkov, ale aj od jeho kritikov. Fascinujúca kniha o veľkom americkom inovátorovi.

Začiatkom roka 2022 – po roku, ktorý sa niesol v znamení tridsaťjeden úspešných štartov rakiet spoločnosti SpaceX, predaja takmer milióna áut Tesla a toho, že sa stal najbohatším človekom na svete – sa Musk skľúčene vyjadril o svojom nutkaní vyvolávať drámy: „Musím zmeniť svoje myslenie, aby som nebol v krízovom režime, v ktorom som už asi štrnásť rokov alebo pravdepodobne väčšinu svojho života.“

Bola to smutná poznámka, nie novoročné predsavzatie. No už v čase, keď prišiel s týmto prísľubom do budúcnosti, tajne skupoval akcie Twitteru, najväčšieho svetového ihriska. V priebehu rokov, vždy keď sa ocitol na temnom mieste alebo sa cítil ohrozený, spomenul si na hrôzy, ktoré zažil, keď ho šikanovali na ihrisku. Teraz mal šancu stať sa jeho majiteľom.

Nepožiadal ma o prečítanie…

„Elon Musk mi umožnil, aby som ho dva roky sledoval, pozval ma na svoje stretnutia, doprial mi desiatky rozhovorov a neskorých konverzácií, poskytol mi e-maily a textové správy a povzbudil svojich priateľov, kolegov, rodinných príslušníkov, nepriateľov a bývalé manželky, aby sa so mnou porozprávali. Nepožiadal ma o prečítanie tejto knihy pred jej vydaním ani ju nečítal či nijako ju neriadil,“ tvrdí autor Walter Isaacson.

Isaacsonov vyše 700-stranový životopis Elon Musk ide riadne do hĺbky, cítiť v nej autorovo majstrovstvo, vie vystihnúť podstatu, vytiahnuť zaujímavé momenty, dokáže ich podať…no možno až pričasto necháva priestor Muskovi, aby „predal“ svoju vlastnú predstavu. Svoje videnie a chápanie sveta.

Napriek tomu stojí táto biografia za prečítanie, či už máte radi Elona Muska, neznášate ho alebo je vám ukradnutý. Pretože je to príbeh neobyčajného muža so všetkým dobrý a zlým, čo v sebe ukrýva. Geniálneho chlapíka, ktorý veľa dokázal a ešte o ňom budeme počuť.

Napokon, Walter Isaacson tak trochu nastavil vzor písania životopisov. Najmä v neopakovateľných biografiách Leonarda da Vinci, Benjamina Franklina, Einsteina, či Steva Jobsa.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: autor a Práh

Cena: 29,90 eur

Značky: