Nové požiadavky pre telefóny so systémom Android sa týkajú najmä kapacity úložiska a veľkosti RAM.

Android smartfóny sa v priebehu rokov výrazne posunuli vpred. Ešte pred niekoľkými rokmi boli skutočne jednoduché a ich hlavnou súčasťou bol dotykový displej, čím sa odlišovali od tých tlačidlových. Okrem toho, že umožňovali inštaláciu mnohých aplikácií, boli súčasti ako rýchle nabíjanie, profesionálne fotoaparáty či dokonca aktualizácie systému na ďalšie verzie Androidu niečo, na čo používatelia ani nepomysleli. Dnes tu máme špičkové vreckové zariadenia, ktoré nám slúžia vo viacerých smeroch, no na trhu sú stále aj lacné modely s cenou pod 100 eur.

Tie najlacnejšie telefóny zvyčajne ponúkajú základnú výbavu, ktorá je však stále postačujúca na bežné úkony ako je návšteva sociálnych sietí, sledovanie videí na internete a využívanie rôznych aplikácií. Google však stanovuje pre takéto telefóny nové podmienky, aby mohli byť aktualizované na ďalšie verzie systémov. Ak tieto podmienky nesplnia, budú musieť využiť odľahčenú verziu Androidu v podobe Android Go.

Android 16Zdroj: TOUCHIT
Android 16

V prípade Androidu 15 je potrebné, aby telefóny mali aspoň 32 GB interného úložiska, aby mohli mať predinštalované služby Google. Predchádzajúci limit bol 16 GB, ktorý si Android držal od verzie Android 13. Predtým bol limit nastavený na 8 GB. Je však potrebné spomenúť, že 32 GB je dnes hranica, ktorú majú úplne základné telefóny a nové modely s menším interným úložiskom na trhu nie sú dostupné.

V prípade RAM je to už komplikovanejšie. Zariadenia s 2 GB alebo 3 GB RAM musia využívať verziu Android Go, pričom modely s 2 GB RAM nemôžu využívať služby Google. Zariadenia so 4 GB RAM môžu využívať plnohodnotný Android 15, no v prípade aktualizácie na Android 16 sa to zmení. Telefóny, ktoré budú mať len 4 GB RAM, budú musieť prejsť na Android 16 Go. Od Androidu 16 bude teda potrebné, aby smartfóny mali na plnohodnotný Android aspoň 6 GB RAM.

Google tiež vyžaduje, aby zariadenia so systémom Android 15 poskytli používateľom možnosť zdieľať údaje o svojich núdzových kontaktoch so systémovou službou tiesňového určovania polohy počas tiesňových hovorov. To by znamenalo, že záchranné služby by mohli kontaktovať vaše núdzové kontakty v prípade tiesne.

Zdroj: gsmarena.com

Prečítajte si aj:

Katarína Šimková

Katarína Šimková
Sústreďujem sa na Xiaomi, Huawei a ďalších čínskych výrobcov smartfónov. Zaujíma ma aj Google a systém Android. V redakcii sa venujem aj lifestyle technológiám a domácnosti.

Máte pripomienku alebo otázku k článku? Napíšte nám na redakcia@touchit.sk alebo priamo autorovi článku. Ďakujeme.