Rodina SHIELD sa rozrastie o ďalšie zariadenie. Herná konzola ponúkne Tegru X1, Android TV a službu GRID Game-Streaming.

Herné konzoly so systémom Android sa pokúšali o úspech už pred niekoľkými rokmi. Pokus menom OUYA však dopadol fiaskom a podobný osud stretol aj ďalšie zariadenia. NVIDIA to chce zmeniť, revolúciou má byť SHIELD. Ten doplní ekosystém existujúcich zariadení. SHIELD Portable je prenosná konzola s 5-palcovým displejom, zabudovaným ovládačom a procesorom Tegra 4. SHIELD Tablet je 8-palcové zariadenie s voliteľným ovládačom a procesorom Tegra K1. Oba prístroje je možné používať aj v tzv. konzolovom režime a práve ten je základom nového SHIELDu.

Operačný systém Android je totižto konečne prispôsobený pre využitie na veľkej televíznej obrazovke. Google spoločne s verziou Android 5.0 uviedol aj systém Android TV, ktorý je určený práve pre multimediálne prehrávače, konzoly a set-top boxy. Hoci je základom konzoly SHIELD, NVIDIA zariadenie obohatila aj o vlastné služby. Spomeňme funkciu GameStream, ktorá umožňuje streamovať hry z počítača cez lokálnu sieť alebo cez internet. Lákadlom môže byť aj služba GRID, ktorá streamuje hry priamo z cloudu. Obe služby používame a s ich kvalitou sme spokojní.

Služba GRID je jedným z hlavných lákadiel SHIELD zariadení. Používatelia môžu streamovať hry z cloudu

Najvýkonnejšie Android zariadenie na trhu

Konzola je poháňaná 64-bitovým procesorom Tegra X1 s 256-jadrovým GPU Maxwell. Tento čip získal v testovacom nástroji AnTuTu 74 977 bodov. V porovnaní s Tegrou K1 je výrazný najmä nárast grafického výkonu, ktorý je podľa AnTuTu dvojnásobný. Doplňme, že pri testovaní SHIELD Tabletu sme namerali 55 tisíc bodov.

Hoci majitelia SHIELD Tabletu stále čakajú na niektoré optimalizované hry, ktoré boli sľúbené pri uvedení zariadenia na trh (napr. War Thunder), NVIDIA ohlásila, že na konzole SHIELD sa objaví viac ako 50 optimalizovaných titulov, vrátane AAA hier Crysis 3, Doom 3: BFG Edition, Resident Evil 5 alebo Borderlands: TPS. Nemala by sa teda opakovať situácia, že v ponuke hier nebude dostatok titulov, ktoré dokážu reálne využiť potenciál čipu.

Dodajme, že konzola ponúkne 3 GB operačnej pamäte a 16 GB úložisko. To je z nášho pohľadu obmedzujúce, aj napriek tomu, že konzola bude vybavená microSD slotom pre karty s kapacitou až 128 GB. K dispozícii budú aj dva USB 3.0 porty, takže si k zariadeniu môžete pripojiť externé úložisko.

SHIELD sa objaví na trhu v máji – zatiaľ iba v Amerike a za cenu 199 dolárov bez dane. V balení je ovládač, k dispozícii je voliteľné príslušenstvo vrátane diaľkového ovládača. Cena a dostupnosť pre náš trh je neznáma. Z rodiny SHIELD zariadení sa u nás momentálne predáva iba SHIELD Tablet za cenu od 299 EUR, vrátane ovládača a hier Half-Life 2, Portal a Half-Life 2: Episode One.

SHIELD sa bude predávať s ovládačom. K dispozícii je aj príslušenstvo v podobe diaľkového ovládača

SHIELD sa bude predávať s ovládačom. K dispozícii je aj príslušenstvo v podobe diaľkového ovládača

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit