Ocenenie výnimočných vedcov ESET Science Award vstúpilo do svojho tretieho ročníka a verejnosti prináša možnosť hlasovať v Cene verejnosti. Jedného z hlasujúcich navyše čaká špeciálna výhra, pobyt na Lomnickom štíte spojený s gastronomickým zážitkom a prehliadkou astronomického observatória. Hlasovanie je dostupné na adrese cenaverejnosti.sk.
ESET Science Award je ocenenie výnimočných vedcov, ktoré už po tretí krát vyhlási laureátov v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy, Výnimočný mladý vedec do 35 rokov a Výnimočný vysokoškolsky pedagóg. Práve v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy dáva verejnosti možnosť vybrať svojho vedeckého favorita. Hlasovať je možné až do 16. októbra (do poludnia 12:00 hod) na stránke www.cenaverejnosti.sk.
„Zapojením verejnosti do hlasovania sa snažíme o to, aby sa aj tí, čo sa bežne o vedu nezaujímajú, zoznámili s výnimočnými vedcami a vedkyňami. V minulých ročníkoch sa do ankety zapojili tisíce ľudí, ktorí si prečítali o práci našej vedeckej špičky,“ vysvetľuje rolu Ceny verejnosti Richard Marko, CEO spoločnosti ESET.
Hlasujúci majú navyše šancu vyhrať výnimočnú cenu, ktorou je pobyt na Lomnickom štíte pre dve osoby spojený s gastronomickým zážitkom a súkromnou prehliadkou astronomického observatória.
Hlasovanie verejnosti je doplnkom k vyhláseniu laureáta hlavnej kategórie, ktorého na základe náročných kritérií vyberie medzinárodná komisia. Tej už druhý rok predsedá držiteľ Nobelovej ceny, legendárny astrofyzik a popredný odborník na gravitačnú fyziku, profesor Kip Thorne, ktorý sa osobne zúčastní aj slávnostného odovzdávania cien. Spolu s ním budú o laureátoch rozhodovať ďalší medzinárodne uznávaní vedci – biologička Fiona Watt, chemička a filantropka Hana Dvořáková, profesor anorganickej chémie Ralf Riedel a profesor matematiky Tibor Krisztin.
Partnerom Ceny verejnosti 2021 je RTVS, ktorá slávnostný galavečer vyhlásenia laureátov všetkých troch kategórií, ako aj víťaza tohto ročníka Ceny verejnosti, naživo odvysiela v sobotu 16. októbra o 20:30 na Dvojke.
Hlasovanie prebieha v kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy:
- Imrich Barák – pôsobí na Ústave molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa mikrobiálnej genetike a špecificky bunkovému deleniu, sporulácii a bunkovej smrti.
- Ján Dusza – pôsobí na Ústave materiálového výskumu Slovenskej akadémie vied v Košiciach. Venuje sa výskumu progresívnych keramických materiálov.
- Martin Gmitra – pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je expertom na teóriu funkcionálu hustoty a venuje sa štúdiu elektrónovej štruktúry atomárne tenkých materiálov.
- Katarína Mikušová – pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Venuje sa výskumu tuberkulózy a špecificky bunkovému obalu mykobaktérie, ktorý slúži ako ochranná vrstva Kochovho bacilu.
- Jozef Ukropec – pôsobí v Biomedicínskom centre Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa výskumu v oblasti intergratívnej fyziológie cvičenia v kontexte chronických ochorení. Špecificky sa zaoberá mechanizmami adaptačnej odpovede organizmu na cvičenie a tvorbou tepla v hnedom tukovom tkanive, ktoré majú potenciál v prevencii a liečbe chronických ochorení u človeka.
Viac informácií nájdete na webe www.esetscienceaward.sk