Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Panasonic LUMIX G90 – to najlepšie zo sveta videa a fotografie

Hybridná bezzrkadlovka v odolnom prevedení. Päťosý duálny stabilizátor a bleskurýchle automatické ostrenie. Video v 4K, funkcie 4K Foto a predinštalovaný V-LogL

Nový Panasonic Lumix G90 vyniká praktickým prevedením, perfektnou mobilitou a bohatou funkčnou výbavou. Vďaka tomu sa výborne hodí na fotografovanie aj natáčanie videozáznamov doma i na cestách.

Základom výbavy je snímač Digital Live MOS s rozlíšením 20,3 MPix, najnovšie obrazový procesor Venus a päťosý špeciálny duálny stabilizátor Dual I.S 2. Vďaka tomu možno G90 využiť na akčné fotografovanie ale aj natáčanie 4K videí v najrôznějších situáciach a podmienkach.

Dizajn prístroja je konštruovaný tak, aby sa s ním ľahko a pohodlne pracovalo aj jednou rukou. Je utesnený proti premenlivosti počasia a má celkovo zvýšenú odolnosť. Do výbavy patrí okrem iného OLED hľadáčik a displej na zadnej strane, takisto typu OLED, s uhlopriečkou 7,6 cm s výklopnou a otočnou konštrukciou, ktorá umožňuje tvorbu kompozície zo všetkých uhlov i selfie záznamov.

Pre natáčanie videa ponúka LUMIX G90 rozlíšenie 4K a Full HD pri rôznych frekvenciách, možné je aj nahrávanie na externé zariadenie. K dispozícii je tiež vstup na mikrofón 3,5 mm a po novom aj slúchadlový konektor.

Podobne ako iné fotoaparáty z rady LUMIX ponúka i G90 režim 4K Foto, vďaka ktorému nikdy nepremeškáte ideálny okamih pre stlačenie spúšte. K dispozícii sú nové funkcie, napríklad zábavný efekt Sequence Composition, pri ktorom sa spoja „fázové“ zábery do jednej snímky. Funkcia Auto Marking zase automaticky označí snímky, na ktorých se obraz počas sekvence zmenil.

Vďaka Bluetooth a Wi-Fi je možné fotografie a videozáznamy ľahko zdieľať hneď po vyhotovení. Možnosť priameho dobíjania cez USB uľahčuje prácu v teréne.

Kvalitný obraz a bleskurýchle automatické ostrenie

Snímač Digital Live MOS s rozlíšením 20,3 MPix nemá antialiasingový filter, takže dokáže zachytiť maximálne množstvo detailov. V kombinácii s obrazovým procesorom Venus Engine produkuje úplne verné, realistické snímky s veľkým dynamickým rozsahom.

Nemusíte sa báť ani neostrej kresby – k tomu slúži päťosý duálny stabilizátor Dual I.S. 2, ktorý v sebe spája stabilizáciu objektívu a snímača. Vďaka tomu možno z ruky udržať snímky s expozičným časom až o 5 EV dlhšom ako bez stabilizácie. Stabilizátor I.S. 2 funguje tak pre fotografovanie, ako aj pre natáčanie videa, vrátane natáčania v 4K.

Pri fotografovaní alebo natáčaní objektov v rýchlom pohybe príde vhod tiež bleskurýchle automatické ostrenie (za 0,07 s) a sériové snímanie s rýchlosťou 9 sn/s pri zaostrení AFS, prípadne 6 sn/s pri priebežnom preostrovaní AFC.

Pri ostrení na objekty v pohybe pomáha technológia Depth From Defocus (DFD). Vďaka nej môže používateľ nastaviť citlivosť autofokusu tak, aby ostrenie optimálne zodpovedalo ústrednému motívu snímky.

Vďaka systému rozpoznávania tváre a očí dokáže LUMIX G90 ostriť na tvár. Iné funkcie, napríklad zväčšenie ostrej oblasti na displeji, umožňujú precízne zaostriť na ľubovoľnú oblasť záberu. Pri slabom svetle príde vhod režim Low Light AF, prípadne Custom Multi AF, v ktorom je možné vyberať zo 49 zaostrovacích zón. Pri ručnom ostrení možno využiť funkcie Focus Peaking, teda farebného zvýraznenia kontúr v rovine ostrosti.

Vylepšený design a ergonómia

  • Nové tlačidlá umožňujú rýchly prístup k dôležitým funkciám
  • Prepracovaný úchop pre pravú ruku – pohodlné a stabilné držanie
  • Odolnosť voči vlhkosti a prachu

Dizajn a ovládanie sa zmenili tak, aby sa dalo s fotoaparátom ľahko pracovať jednou rukou. Po novom sa na hornej strane vedľa seba v rade nachádzajú tri tlačidlá pre úpravu expozície, citlivosti a vyváženia bielej. Tlačidlá na zadnej strane sú usporiadané okolo príkazového kolieska, takže sa k často používaným funkciám dostanete ľahko pri fotografovaní, natáčaní aj prezeraní snímok. Dve príkazové kolieska vpredu a vzadu umožňujú rýchly prístup k mnohým funkciám a okrem toho ich je možné naprogramovať tak, aby lepšie zodpovedali vašim potrebám.

K tvorbe kompozície slúži elektronický hľadáčik typu OLED s rozlíšením 2,36 MPix, 100% pokrytím záberu a pomerom zobrazenia 0,74x, alebo dotykový OLED displej na zadnej strane s uhlopriečkou 7,6 cm, rozlíšením 1,04 MPix a výklopnou a otočnou konštrukciou.

Ďalšou prednosťou je odolné prevedenie. Základom konštrukcie je šasi z horčíkovej zliatiny, robustne a zároveň pohodlne pôsobí aj prepracovaný úchop pre pravú ruku. Okrem toho je LUMIX G90 odolný voči vlhkosti a prachu, všetky spoje a ovládacie prvky sú vybavené ochranným tesnením.

*1 Odolné prevedenie nie je zárukou, že sa fotoaparát nepoškodí, ak sa skutočne dostane do priameho kontaktu s prachom a vodou.

Natáčanie videa

Panasonic LUMIX G90 je plnohodnotný hybridný prístroj – na natáčanie videa se pri jeho vývoji myslelo rovnako intenzívne ako aj na fotografovanie.

Videozáznamy je možné natáčať v rozlíšení 4K (3840×2140) frekvenciou 30p/25p (v oblasti s normou 50 Hz), 30p (pri 60 Hz) alebo 24p. Okrem toho je možné použiť rozlíšenie Full HD (1920×1080) pri 60p/50p (50 Hz) alebo 60p (60 Hz) s priebežným automatickým ostrením. V režime High Speed Video možno v rozlíšení Full-HD natáčať aj frekvenciou 120 sn/s (1/4x), 90 sn/s (1/3x) alebo 60 sn/s (1/2x).

Externe je možné záznam ukladať v štandarde 4:2:2 / 8-bit*1 prostredníctvom micro HDMI kábla (nie je súčasťou balenia).

Súčasťou výbavy je už predinštalovaný SW kľúč V-Loglo pre zväčšenie dynamického rozsahu a farebnej škály v postprodukcii.

K dispozícii je tiež konektor 3,5 mm pre mikrofón a aj slúchadlový konektor.

Vo funkčnej výbave samozrejme nechýbajú ani obľúbené režimy 4K Photo. Vďaka nim nikdy nepremeškáte ideálny okamih k stlačeniu spúšte, pretože sa jednotlivé okienka videozáznamu v rozlíšení 4K (30 sn/s) ukladajú ako samostatné snímky. Výber vhodného záberu uľahčuje aj nová funkcia Auto Marking, ktorá automaticky označí zábery, na ktorých sa obraz zmenil. Zábavná funkcia Sequence Composition zase spojí „fázové“ zábery do jedného efektného snímku.

*1 Pri ukladaní na pamäťovú kartu SD: 4:2:0 8-bit.

Kreatívne funkcie

K dispozícii sú samozrejme štandardné expozičné režimy – automatika, poloautomatické prioritné režimy aj plný manuál, tým ale kreatívne možnosti fotoaparátu LUMIX G90 zďaleka nekončia. Do výbavy patria okrem iného aj nasledujúce funkcie:

  • Post Focus / Focus Stacking (skladanie záberov s rôznou rovinou ostrosti) a ostriaci bracketing
  • Kreatívne štýly a efekty, napr. Dynamické monochromatické prevedenie
  • Funkcia Live View Composite Recording

Vďaka technológii DFD (Depth From Defocus) v kombinácii s režimom 4K Foto je možné využiť funkcie Post Focus, teda vyberať správne zaostrený záber až po obstaraní celej sekvencie. Okrem toho je k dispozícii aj funkcia Focus Stacking, teda skladanie viacnásobných kompozícií s rôznou rovinou ostrosti. Tým možno výrazne zväčšiť hĺbku ostrosti. Ostriaci bracketing po novom umožňuje odfotografovať v jednej sekvencii až 999 záberov zaostrených do rôznych rovín, pri clonovom bracketingu je možné urobiť sériu snímkov s rôznou hĺbkou ostrosti.

K fotoaparátom rady LUMIX tradične patria rôzne kreatívne štýly a efekty. LUMIX G90 poteší najmä milovníkov dynamických monochromatických záberov so zvýrazneným jasom, tieňmi a bohatou kresbou detailov. K štandardným štýlom Monochrome a L.Monochrome pribudla novinka L.Monochrome D, kde sú kontrasty ešte pôsobivejšie. Všetky monochromatické režimy možno kombinovať s rôznou intenzitou zrna, takže snímky pôsobia skutočne ako fotografie zo starých filmov.

Do výbavy pribudla aj funkcia Live View Composite Recording, ktorú využijete napríklad pri fotografovaní ohňostrojov alebo hviezd na nočnom nebi. Fotoaparát v tomto režime exponuje automaticky v stanovených intervaloch, takže sa na nemennom tmavom pozadí zobrazí viacnásobná expozícia jasov.

Výdrž a konektivita

Ďalšia novinka má blahodárny vplyv na spotrebu energie. Pre dlhšiu výdrž batérie prejde LUMIX G90 do režimu spánku automaticky po určitej dobe nečinnosti, ktorú meria očný senzor. Potom stačí stlačiť spúšť do polovice a prístroj je zase pripravený k práci. Výsledkom je výdrž až 900 snímkov na jedno nabitie.*1

A ak to nestačí, je k dispozícii batériový grip DMW-BGG1. Nielenže predlžuje výdrž batérie, ale navyše je vybavený vlastnými ovládacími prvkami, čo uľahčuje fotografovanie na výšku. Podobne ako samotný fotoaparát je aj grip utesnený voči premenlivému počasiu.*2

S fotoaparátom Panasonic LUMIX G90 je veľmi jednoduché zdieľať snímky a videozáznamy na internete alebo ovládať prístroj vzdialene pomocou telefónu/tabletu. Do výbavy patrí Bluetooth 4.2 i Wi-Fi 2,4 GHz, takže môžete svoje výtvory hneď posielať priateľom alebo ich uploadovať na sociálne siete. Technológia Bluetooth Low Energy umožňuje konštantné pripojenie pri minimálnej spotrebe energie. K dispozícii je aj automatické GPS tagovanie.

*[1] Podľa štandardov CIPA v podmienkach určených spoločnosťou Panasonic. Platí pri nastavení časovača tak, aby sa režim spánku spustil po 3 s nečinnosti.
*2 Odolné prevedenie nie je zárukou, že sa fotoaparát nepoškodí, ak sa skutočne dostane do priameho kontaktu s prachom a vodou.

Cena a dostupnosť

Panasonic LUMIX G90 bude k dispozícii na slovenskom trhu od júna 2019, predpokladaná odporúčaná predajná cena činí 999 Eur za samotné telo, 1 199 Eur za telo v kite s objektívom 12-60 mm. Ceny ostatných kitových variantov a lokálne ceny nie sú v dobe uvedenia známe.

Značky: