Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

IKEA na Slovensku spustila nový nástroj IKEA Kreativ, ktorý využíva najnovšie technológie na plánovanie interiérov. Dostupný je pre všetkých zákazníkov v mobilnej aplikácii a na webe IKEA.sk/kreativ. Ovláda sa jednoducho a zákazníkov tak inšpiruje k tomu, aby využili svoju kreativitu. Ukáže im, ako bude zariadenie vyzerať v prostredí ich domova, a to formou realistických interaktívnych návrhov.

Práca s 3D modelmi v reálnom prostredí bola doteraz výsadou predovšetkým profesionálnych interiérových štúdií. IKEA Kreativ tieto možnosti prináša v užívateľsky veľmi prívetivom prostredí pre každého a navyše prichádza so sériou unikátnych inovácií, ktoré celkový zážitok posúvajú na novú úroveň,“ hovorí Martina Somrová z tímu Home Furnishing and Retail Design IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

IKEA Kreativ využíva na rozpoznanie priestorov v domácnostiach zákazníkov najmodernejšie technológie umelej inteligencie a počítačového videnia, podobné tým, ktoré sa používajú v autonómnych vozidlách. Patria medzi ne neurónové siete AI, ktoré boli špeciálne vytrénované na rozpoznávanie objektov a geometrie vnútorných priestorov, algoritmy stereovidenia pre videnie v 3D, algoritmy počítačovej fotografie na snímanie širokouhlých fotografií a 3D grafika zmiešanej reality na dosiahnutie realistickosti. Algoritmy umelej inteligencie prostredia IKEA Kreativ tiež umožňujú vymazať zo scény časť existujúceho nábytku alebo pokojne všetok, aby zákazníci mohli navrhovať v úplne prázdnych priestoroch.

IKEA Kreativ je tak skvelý nástroj napríklad pre ľudí, ktorí sa chystajú zariaďovať si svoj prvý domov, ale rovnako tak aj pre tých, ktorí plánujú úpravy existujúcich priestorov.

„Podľa nášho najnovšieho prieskumu Life at Home Report, ktorý skúmal vzťah Slovákov k domovu, plánuje v nasledujúcich dvoch rokoch zmeniť svoje bývanie približne polovica respondentov. Presne 29 % Slovákov má v pláne sa sťahovať a ďalších 26 % chce investovať do rekonštrukcie existujúceho bývania. V tom im môže výrazne pomôcť práve IKEA Kreativ,” hovorí Katalin Andor, Customer Insights Manager IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko.

Základnú technológiu prostredia IKEA Kreativ vyvinula spoločnosť Geomagical Labs so sídlom v Silicon Valley, ktorá sa zaoberá umelou inteligenciou, ktorú Ingka Group získala v roku 2020. „Ingka Group s nadšením pomáha ľuďom vytvárať lepší život v domácnosti a my sa neustále snažíme poskytovať našim zákazníkom hodnotu, a to ako v online, tak offline prostredí. Myslíme si, že si IKEA Kreativ vďaka inovatívnej a intuitívnej technológii spoločnosti Geomagical Labs a jednoduchému digitálnemu prostrediu poradí s bežnými prekážkami, ktoré človeka môžu pri nákupe bytového zariadenia stretnúť. Previesť inšpiráciu do reality a navrhnúť si dokonalý domov tak bude môcť naozaj každý,“ hovorí Parag Parekh, Co-Chief Digital Officer Ingka Group.

S prostredím IKEA Kreativ môžu zákazníci:

  • Preskúmať výrobky IKEA v inšpiratívnych 3D showroomoch – Zákazníci môžu preskúmať výrobky IKEA, ich kombinácie a nápady na zariadenie miestností vo viac ako 50 inšpiratívnych 3D showroomoch, ktoré sú k dispozícii na novej stránke návrhu na IKEA.sk. Ľahko si vyskúšať výrobky IKEA v realistických priestorových usporiadaniach. Môžu ich vymieňať, presúvať, otáčať, skladať a vešať.
  • Navrhovať vlastné priestory – Funkciou IKEA Kreativ Scene Scanner™ zabudovanou do aplikácie IKEA si zákazníci môžu jednoducho vytvárať upraviteľné realistické 3D repliky svojich vlastných priestorov, ktoré môžu upravovať a zariaďovať v nich výrobky IKEA. Stačí si vytvoriť sériu fotografií miestnosti, ktoré sa potom automaticky zostavia do širokouhlej interaktívnej repliky priestoru s presnými rozmermi a perspektívou. Tiež môžu „vymazať“ existujúci nábytok z konkrétnej scény, umiestniť na ňu nový nábytok IKEA, rýchlo si prejsť rôzne alternatívy a vytvoriť nový kompletný návrh miestnosti.
  • Vylepšovať život v domácnosti odkiaľkoľvek – Keď si zákazníci vytvoria dokonalý návrh miestnosti, môžu pridať jednotlivé výrobky do nákupného košíka, uložiť si nápady do účtu IKEA a dokonca ich zdieľať s rodinou a priateľmi a vzájomne sa radiť či inšpirovať. Keďže virtuálne miestnosti sa ukladajú do cloudu, je možné sa k nim znova dostať prakticky odkiaľkoľvek. Zákazníci si návrhy dokonca môžu priniesť do obchodného domu, a to v mobilnej aplikácii IKEA.

 „Nástroj IKEA Kreativ budeme naďalej rozvíjať a prichádzať s novými funkciami a vylepšeniami. Príkladom je využitie technológie LIDAR pre ešte presnejšie skenovanie interiérov,“ uviedla Gresë Boltežar, Senior Product Manager z Geomagical Labs.

Zákazníci majú k IKEA Kreativ prístup zadarmo. Stačí si stiahnuť aplikáciu IKEA z obchodu Apple App Store alebo Google Play alebo na stránke IKEA.sk.

Značky: