Tento článok je tlačová správa a je publikovaný bez redakčných úprav.

Slovenská firma InoBat, ktorá sa venuje výskumu, vývoju a výrobe batérií do elektrických vozidiel, má ďalšieho významného investora.

Je ním spoločnosť Slovak Investment Holding (SIH). Dlhodobým cieľom  SIH je podpora verejných a súkromných investícií v kľúčových sektoroch na Slovensku. V prípade spoločnosti InoBat sa SIH rozhodol pre významnú equity investíciu vo výške 12 miliónov eur vo forme zvýšenia základného imania.  Pridal sa tak k investorom v prebiehajúcom Series C investičnom kole s cieľom podporiť dostatočný fundraising na podporu vízie InoBat.

CEO spoločnosti InoBat Marián Boček priblížil, že proces vyjednávania medzi  SIH a InoBat začal už v lete minulého roka, pričom rozhodnutie o investícii padlo v decembri 2023.

„Sme veľmi radi, že SIH do nás vložil tak veľkú dôveru. Pre slovenský, ale aj európsky batériový trh to predstavuje ďalší veľký míľnik a otvára dvere novým možnostiam do budúcna. Táto strategická investícia nám pomôže splniť naše ciele, rozšíriť trhový dosah, zväčšiť kapacity a využiť nové príležitosti, ktoré nám trh ponúka.“

„Investujeme do budúcnosti Slovenska a InoBat nám poskytuje jedinečnú príležitosť podporiť inovatívne technológie a posunúť Slovensko bližšie k centrálnej role v európskom elektromobilovom sektore. Očakávame aj sociálno-ekonomické benefity, najmä v oblasti prílevu know-how a zamestnanosti. Veríme, že vývoj a napredovanie v oblasti elektromobility bude mať signifikantný prínos k udržateľnej budúcnosti, pomôže urýchliť cestu k uhlíkovej neutralite a prispeje tak k vízii zvrátenia klimatických zmien,“ uviedol Slovak Investment Holding na margo zrealizovanej investície.

Investícia má pre obe spoločnosti významný strategický charakter, pričom je nevyhnutným katalyzátorom pre expanzné plány firmy InoBat. Posunie vpred finalizáciu už existujúceho výskumno-vývojového centra a pilotnej výrobnej linky na batérie vo Voderadoch (Volta I), pričom výroba batérií je plánovaná už na prvý kvartál tohto roka. Investícia tiež urýchli proces výstavby druhej projektovej fázy (Volta II), ktorá bude stáť hneď vedľa už existujúcej haly InoBat vo Voderadoch.

InoBat je jedným z mála projektov, ktoré získali od Európskej komisie štatút Významného projektu spoločného európskeho záujmu (IPCEI) s názvom European Battery Innovation. Tento dôležitý krok potvrdzuje dôveryhodnosť projektu na európskej úrovni a posilňuje jeho postavenie v oblasti inovácií a udržateľného rozvoja.

Značky: