Internetom koluje databáza 773 miliónov emailových adries a hesiel. Ako sa chrániť?

3

Nástroj Have I Been Pwned vám pomôže zistiť, či je v databáze aj vaša adresa.

V našich článkoch pravidelne upozorňujeme, aby ste nepoužívali tú istú kombináciu emailovej adresy a hesla vo všetkých službách, diskusných fórach, atď. Dôvod je ten, že čím väčší počet takýchto účtov máte, tým je väčšie riziko, že niektorú službu napadnú hackeri a ukradnú databázu prihlasovacích údajov.

Internetom najnovšie koluje databáza, ktorá obsahuje 773 miliónov unikátnych emailových adries a viacerých hesiel, ktoré boli s týmito adresami používané v rôznych službách. Databázu si zdieľajú hackeri a niektorí z nich sa môžu následne pokúsiť zneužiť tieto údaje, aby získali prístup možnože aj k vášmu účtu.

Inak povedané, ak používate rovnakú kombináciu emailovej adresy a hesla na diskusnom fóre, z ktorého hackeri odcudzili prihlasovacie údaje a v službe Gmail alebo inde, útočníci sa vám môžu dostať do vášho účtu.

Databázu uniknutých prihlasovacích údajov pravidelne sleduje aj Troy Hunt. Ten pracuje v Microsofte a vo svojom voľnom čase spravuje stránku Have I Been Pwned, pomocou ktorej si môžete skontrolovať, či sa vaša emailová adresa objavila v niektorej z odcudzených databáz. Have I Been Pwned vám z bezpečnostných dôvodov nepovie, ktorá konkrétna kombinácia vašej adresy a hesla koluje internetom, avšak aspoň zistíte, na čom ste.

Bez ohľadu na to, či ste si našli vašu emailovú adresu v databáze Have I Been Pwned alebo nie, odporúčame dodržiavať tieto dve tri základné rady:

Zdroj: Troy Hunt

Prečítajte si aj:

Ochráňte si používateľské kontá

O autorovi

Mobilné zariadenia, aplikácie a hry pozorne sledujem od ich uvedenia na trh. Okrem toho sa zameriavam na operačné systémy, zaujímavé služby pre spotrebiteľov, najnovšie gadgety a trendy budúcnosti. Publikujem od roku 2006, sledovať ma môžete na Instagrame @rmnkdlc a kontaktovať na roman@touchit.sk

3 komentáre

  1. odporúčame dodržiavať tieto dve základné rady: (štyri odrážky). Pripomína mi to Anderove – puška sa skladá zo štyroch častí, a to sú tieto tri – hlaveň a pažba 😀

  2. Aký máte názor na používanie DNS 1.1.1.1, 1.0.0.1 (namiesto 8.8.8.8, 8.8.4.4) a ich aplikáciu VPN 1.1.1.1? Rýchlosť a bezpečnosť, má vobec také VPN v mobile zmysel?

Pridaj komentár

Objednajte si ročné predplatné časopisu TOUCHIT, teraz s užitočnou príručkou
Začíname so smartfónom.Iba za 22,99 €.
Kliknite a zistite viac>>