Nástroj Have I Been Pwned vám pomôže zistiť, či je v databáze aj vaša adresa.

V našich článkoch pravidelne upozorňujeme, aby ste nepoužívali tú istú kombináciu emailovej adresy a hesla vo všetkých službách, diskusných fórach, atď. Dôvod je ten, že čím väčší počet takýchto účtov máte, tým je väčšie riziko, že niektorú službu napadnú hackeri a ukradnú databázu prihlasovacích údajov.

Internetom najnovšie koluje databáza, ktorá obsahuje 773 miliónov unikátnych emailových adries a viacerých hesiel, ktoré boli s týmito adresami používané v rôznych službách. Databázu si zdieľajú hackeri a niektorí z nich sa môžu následne pokúsiť zneužiť tieto údaje, aby získali prístup možnože aj k vášmu účtu.

Inak povedané, ak používate rovnakú kombináciu emailovej adresy a hesla na diskusnom fóre, z ktorého hackeri odcudzili prihlasovacie údaje a v službe Gmail alebo inde, útočníci sa vám môžu dostať do vášho účtu.

Databázu uniknutých prihlasovacích údajov pravidelne sleduje aj Troy Hunt. Ten pracuje v Microsofte a vo svojom voľnom čase spravuje stránku Have I Been Pwned, pomocou ktorej si môžete skontrolovať, či sa vaša emailová adresa objavila v niektorej z odcudzených databáz. Have I Been Pwned vám z bezpečnostných dôvodov nepovie, ktorá konkrétna kombinácia vašej adresy a hesla koluje internetom, avšak aspoň zistíte, na čom ste.

Bez ohľadu na to, či ste si našli vašu emailovú adresu v databáze Have I Been Pwned alebo nie, odporúčame dodržiavať tieto dve tri základné rady:

Zdroj: Troy Hunt

Prečítajte si aj:

https://touchit.sk/ochrante-si-pouzivatelske-konta/108409

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit