Otázka čitateľa: Rád by som sa opýtal na vaše skúsenosti alebo váš názor na opravu grafickej karty formou upečenia. Na internete sa nachádza množstvo návodov, ktoré uvádzajú, že pokazenú kartu je po odmontovaní všetkých plastových častí treba nechať piecť v rúre napríklad na 9 minút pri 230 °C (hodnoty sa v rôznych návodoch líšia). Je takéto niečo možné, alebo sú to len internetové fámy?
Táto informácia je vskutku veľmi rozšírená a nájdete ju popísanú nielen v nespočetných článkoch, fórach, ale aj predvedenú „na živo“ na nekonečnom zástupe YouTube videí. Odpoveď na to, či ide o internetovú fámu, má podobu Áno aj Nie, čo môže pôsobiť trochu humorne a krypticky, ale len do chvíle, než sa vysvetlí, čo sa tým naozaj myslí.
Z pohľadu serióznej servisnej činnosti je oprava grafickej karty pečením v rúre masívny nezmysel bez štipky zdravého rozumu. Nejde o to, že by sa takto nikdy nikomu nefunkčnú grafickú kartu sprevádzkovať nepodarilo. Určite áno. Musíte si ale uvedomiť, že tento proces je ekvivalentom toho, ako keď sa kedysi na starý televízor v tvare drevenej debny začalo búchať päsťou v momente, keď sa zhoršil obraz.
Túto „paródiu“ určite poznáte. Niečo nefunguje? Pobúcham po tom a zrazu to funguje. Táto ľudová múdrosť a skúsenosť má nepochybne reálny základ, pretože v rámci elektroniky sa môže napríklad uvoľniť kabeláž, či dochádzať k zlému kontaktu konektora, takže v niektorých prípadoch „pobúchanie“ naozaj pomôže. Avšak treba si priznať, že tento úspech je len náhodou. Keď funguje, všetci sa zasmejeme, ale asi by ste neočakávali, že keď odnesiete TV či inú elektroniku do servisu, že technik po nej najprv vyskúša pobúchať päsťou, ako prvú možnosť opravy.
Rovnaké je to aj s pečením grafických kariet v rúre. Nejde o to, že by neexistovala možnosť znovusprevádzkovania karty touto cestou. Naozaj existuje. Miera úspechu je však úplná náhoda a rovná sa búchaniu päsťou do televízora. Niekedy to pomôže, niekedy nie, ale neoddiskutovateľným faktom je, že v momente keď to pomôže, môžete si byť takmer istí, že ste neopravili nič. Problém ste len oddialili a dočasne odsunuli, presne ako pri prípade s pobúchaním. Za nejaký čas budete musieť búchať/piecť znova, pričom to, že to zaberie, bude stále menej a menej pravdepodobné.
ČO SA PRI PEČENÍ VLASTNE DEJE, PREČO TO OBČAS FUNGUJE, KEDY TO NEFUNGUJE A PREČO BY STE TO NEMALI ROBIŤ
V štandardných popisoch pečenia kariet sa dozviete, že oprava je dosiahnutá tým, že teplo roztaví spojovací materiál, ktorým je GPU prichytená k doske karty a po schladení tak dôjde k novému vytvoreniu spojov.
GPU čip je s kartou spojený pomocou roztavených guľôčok spájky, pričom každá spája kontakt čipu a dosky. Označuje sa to ako BGA, čo je skratkou guľôčkového mriežkového usporiadania (Ball Grid Array). Ideou je, že pri tepelnom namáhaní v priebehu života karty sa môže stať, že niektoré z týchto guľôčok prasknú. Dôjde teda k prerušeniu spoja niektorého kontaktu, čím GPU, a teda aj celá karta prestane fungovať.
Väčšina v súčasnosti používaných bezolovnatých spájok má bod tavenia okolo 217 °C, takže ak rúru na pečenie nastavíte na 230 °C a kartu do nej na pár minút dáte, spájka pod GPU sa roztaví a zlomené guľôčky sa znova prepoja. Karta teda začne znovu fungovať, čo sa v mnohých prípadoch aj stane.
Prakticky teda urobíte pretavenie (v angličtine Reflow), ktoré môžu robiť aj niektoré servisy. Tie pravdaže nepoužívajú rúru, ale obvykle aplikujú teplo priamo na GPU zahrievacím vzduchovým tunelom. V špecializovaných servisoch majú obvykle k dispozícii aj stroje, ktoré umožnia čip oddeliť, očistiť, osadiť nové spojovacie guľôčky zo spájky a znovu ich roztaviť. To sa označuje ako preguličkovanie (Reball). Cena týchto úkonov sa na Slovensku pohybuje v rozmedzí 30 až 50 eur v prípade pretavenia a 50 až 80 eur v prípade preguličkovania.
Kde je teda ten povestný háčik? Nuž hlavne v tom, že grafická karta môže mať veľké množstvo porúch. Môžu byť poškodené pamäťové čipy, môže byť nefunkčný jeden alebo viac kondenzátorov, či iné prvky napájacej sústavy a môže byť poškodený aj samotný GPU čip. Problém so zlomeným, zoxidovaným či inak poškodeným spojom BGA medzi GPU a kartou je len jednou z možných príčin nefunkčnosti. Pečenie teda dáva zmysel iba pri tom jednom.
Aj keď to mnohých prekvapí a mnoho ľudí, ktorí robia reflow alebo reball hoc aj profesionálne sa bude dušovať, že je to nezmysel, pravda je taká, že poškodenie BGA spoja nie je príliš častý problém. Mnoho ľudí si myslí, že áno, pretože po pečení, pretavení alebo preguličkovaní GPU sa grafická karta veľmi často opraví. Funguje to však preto, že dochádza k inému druhu opravy.
To, že je to tak sa potvrdzuje tým, že väčšina pretavených či dokonca preguličkovaných GPU opätovne zlyhá behom niekoľkých nasledujúcich týždňov či mesiacov a proces je nutné opakovať (čo sa už väčšine ľudí vzhľadom na cenu robiť nechce).
To je absurdné najmä v súvislosti s profesionálnym preguličkovaním, pretože spájka bola nahradená kvalitnejšou olovnatou, ktorá sa už kvôli zákazom vo veľkovýrobe nepoužíva, takže nový BGA spoj by mal byť omnoho kvalitnejší a vydržať omnoho dlhšie ako ten pôvodný. Očakávať sa dá mnoho rokov. Ak teda karta po pár mesiacoch znovu zlyhá, môžete si byť istí, že pôvodný problém a jeho „oprava“ nemala s BGA nič spoločné.
O čo teda išlo a prečo sa karta nakrátko opravila? V skutočnosti vo väčšine prípadov neopraví kartu proces pretavenia alebo nahradenia guľôčok, ale prekročenie kritickej teploty spoja skutočného čipu s jeho konektorovým nosičom.